Raczkowanie i korzyści które daje dziecku

Raczkowanie i korzyści które daje dziecku
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia, 2018

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy omówić sztukę ruchu którą jest raczkowanie i różne zalety które daje ona dzieciom.

Kiedy widzimy jak nasze dziecko zyskuje siłę i pewność siebie w swoich ruchach, i wygląda na to, że chce wystartować już na podłogę, wyczekujemy momentu kiedy nauczy się raczkować.

Niektórzy rodzice muszą się jednak uzbroić w cierpliwość ponieważ ich maluch nie chce jeszcze nauczyć się raczkowania.

Raczkowanie jest istotnym etapem zdobywania umiejętności motorycznych przez Twoje dziecko. To bardzo ważna część nauki ponieważ pozwala maluszkowi nabyć pewności siebie i siły potrzebnej do dalszej nauki chodzenia.

Mimo tych zalet, nie ma standardowego wieku na naukę raczkowania. Każde dziecko jest inne i uczy się tego we własnym tempie.

Istnieje wiele powodów, dla których dzieci mogą się ociągać z raczkowaniem. Najczęściej dzieci nabywają tą umiejętność w wieku od 7 do 9 miesięcy.

Nie każde dziecko przechodzi przez etap raczkowania. Niektóre maluszki mogą nie raczkować w ogóle, dopóki nie nauczą się najpierw chodzić. Dlatego nie przejmuj się, jeśli Twoje dziecko jeszcze nie raczkuje. Warto jednak zastanowić się i obserwować czynniki, które mogły do tego doprowadzić.

Jeżeli na przykład, poza trudnościami z raczkowaniem wydaje Ci się, że dziecko ma inne problemy z nogami lub koordynacją ruchową, warto odwiedzić pediatrę.

Bodźce i ich znaczenie jeżeli chodzi o raczkowanie

Jak wspomnieliśmy powyżej, o ile nie pojawiły się problemy ze zdrowiem, normalne jest, że niektóre dzieci nie raczkują, gdy tego oczekujemy. Specjaliści twierdzą, że na tym etapie, bodźce od rodziców mogą znacząco wpłynąć na raczkowanie.

Kiedy dzieci kończą sześć miesięcy, większość z nich zaczyna wykazywać oznaki niezależności. Stają się niespokojne, podnoszą się, skaczą i wydają się być bardziej aktywne.

Właśnie na tym etapie najczęściej zaczynają raczkować, ponieważ ich układ motoryczny zaczyna być gotowy do ruchu.

Dzieci raczkują bo chcą się poruszać ale nie wiedzą jeszcze jak chodzić. Wynika to z ich pragnienia udania się w obszar który wydaje się interesujący.

Dziecko próbuje się ruszyć. Raczkowanie to nic trudnego!

Jednak dziecko które nie jest zmotywowane do raczkowania, nigdy nie będzie w stanie tego zrobić. Dopóki Twoje dziecko nie zacznie raczkować z własnej woli, będzie potrzebować pomocy. Maluszek musi czuć się bezpiecznie i stabilnie na twardej powierzchni.

Raczkowanie jest pierwszym sposobem na poruszanie się bez pomocy osoby dorosłej. Jednak opiekunowie odpowiedzialni za opiekę nad dziećmi nie zawsze dają dzieciom możliwość swobodnego poruszania się.

Brak bodźców i optymalnych warunków do ćwiczeń, mogą przeszkodzić Twojemu dziecku w nauce raczkowania. Czasami rodzice zachęcają swoje dzieci od razu do chodzenia pomijając etap raczkowania. Trzymają wtedy dziecko za ręce i pomagają robić mu małe kroczki.

Zalety raczkowania przed nauką chodzenia

Pomimo faktu, że dość często dzieci przeskakują ten etap i zaczynają od razu chodzić, raczkowanie daje wiele korzyści.

Pozycja przy raczkowaniu zachęca do szybkości, pewności i determinacji. Przemieszczanie się na czterech kończynach jest częścią procesu ewolucji człowieka, ponieważ wymaga aktywacji obu półkul mózgowych.

Kiedy dziecko raczkuje, uczy się koordynować ruchy w swoim mózgu. Inne zalety tego procesu to:

  • Poprawia elastyczność rąk i kostek
  • Stymuluje zmysł dotyku
  • Promuje równowagę
  • Przyczynia się do wzmocnienia układu trawiennego
  • Korzyści wizualne
  • Wytwarza siłę w kolumnie mięśniowo-szkieletowej
  • Wzmacnia system motoryczny potrzebny do chodzenia
  • Stymuluje oporność układu sercowo-naczyniowego
Niemowlak

Każde dziecko jest inne i uczy się w swoim czasie. Dlatego nie powinnaś się martwić, jeśli Twojemu dziecku nauka raczkowania zajmie trochę więcej czasu.

W każdym razie, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jeszcze nie zaczęło raczkować, zachęcamy Cię do stymulowania maluszka. Kieruj je na zabawkę, każ mu podążać za Tobą lub umieść w odpowiedniej pozycji.

Możesz również pokazać mu jak się raczkuje i zachęcać do naśladowania Twoich ruchów. Pozwól mu iść tak gdzie chce, do póki jest bezpieczne i w zasięgu Twoich oczu.

Nie martw się zbytnio jeśli Twoje, zdrowe dziecko uczy się i rozwija na swój własny sposób. Powinnaś po prostu zapewnić mu narzędzia, których potrzebuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.