Nauka siadania na wesoło - ćwiczenia dla Twojego maluszka

Nauka siadania na wesoło - ćwiczenia dla Twojego maluszka
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nauka siadania to kolejny ważny etap w życiu Twojego maluszka. Naucz go więc robić to samodzielnie oraz zignoruj wszelkie mity mówiące, że wpływa to niekorzystnie na jego kręgosłup. Zachęcaj dziecko delikatnie, w taki sam sposób jak czyniłaś to z podnoszeniem głowy czy obracaniem się w łóżeczku.

Dopóki nie zmuszasz dziecka, a przy tym wykonujesz odpowiednie ćwiczenia niemowlę nie będzie w żaden sposób zagrożone. Nauka siadania to nowy etap rozwoju umiejętności motorycznych.

Utrzymanie pozycji siedzącej bez dodatkowej pomocy jest krokiem naprzód w rozwoju mięśni i motoryki dziecka.

Nauka siadania – ćwiczenia

Prawidłowy rozwój dziecka odbywa się etapami. Bardzo ważne jest nauka siadania bez otrzymania pomocy czy wsparcia ze strony rodziców. Pracując nad tym celem, pediatrzy zalecają serię ćwiczeń i gier dla dziecka. Mają one na celu wzmocnienie bioder i ramion, a także utrzymanie równowagi w pozycji siedzącej.

W wieku 6 miesięcy dziecko powinno być w stanie przekręcić się na brzuch, odwracać głowę czy obracać się. Wszystkie te oznaki świadczą, że jest to dobry moment aby zacząć uczyć go także siedzenia. Nie zastanawiaj się zbyt długo. Naucz dziecko jak poprawnie usiąść i stopniowo wprowadzaj kolejne ćwiczenia w życie.

1. Posadź niemowlę na kolana

Za każdym razem postaraj się wziąć malucha na kolana, tak aby mógł się o Ciebie oprzeć. Trzymaj jego ręce, aby mógł poczuć się bezpiecznie, a nawet zaśpiewaj piosenkę, aby czuł się bardziej komfortowo. Ważne jest, aby dziecko siedziało prawidłowo. Upewnij się, że jest ono jak najbardziej wyprostowane.

2. Potraktuj to jako zabawę

Chwyć malucha za ramiona i śmiej się podczas próby siadania. Pokazuj zabawne miny za każdym razem, gdy umieszczasz go w tej pozycji. Zatrzymaj się, przygotuj dziecko i pozwól mu delikatnie zejść ku dołowi. Po chwili wróć do prób siadania z tymi samymi szczęśliwymi minami i uśmiechem. Dziecko potraktuje to jako zabawę, co poskutkuje lepszym dostosowaniem się do nowej pozycji.

Nauka siadania niemowlaka

3. Pozwól dziecku na wysiłek

Umieść dziecko na placach. Zabaw je swoją ręką tak, aby mogło się śmiać i poświęcić całą uwagę. Następnie chwyć niemowlę za rączki i pozwól mu na delikatny wysiłek. Mów przy tym zachęcające słowa. To spowoduje, że dziecko będzie podekscytowane i będzie się Ciebie trzymało.

Kiedy zauważysz, że niemowlę mocno Cię trzyma, spróbuj je unieść. Rób to jedynie wtedy, gdy ono samo wykazuje zainteresowanie i chęć współpracy. Ćwiczenie to nie musi kończyć się osiągnięciem poprawnej pozycji siadania. Chodzi przede wszystkim o jego zaangażowanie i wysiłek.

4. Posadź i połóż dziecko kilka razy z rzędu

Połóż dziecko na plackach. Chwyć ręce i delikatnie je podnoś, aż do pozycji siedzącej. Przytrzymaj malucha przez kilka sekund, po czym ponownie połóż. Wykonaj tę zabawę dziesięć razy z rzędu. Podczas jej wykonywania nie zapomnij o śpiewie czy odliczaniu – raz, dwa. Raz kiedy siedzi, natomiast dwa kiedy znajduje się w pozycji leżącej.

Niemowlę siedzi samodzielnie

5. Posadź dziecko i je przytrzymaj

Posadź dziecko na twardej powierzchni i delikatnie pociągnij jego ręce do przodu. Dłonie niemowlaka powinny spoczywać na podłodze. W tym czasie przytrzymaj go za biodra i odczekaj kilka sekund w tej pozycji. Ćwiczenie to należy wykonać po tych opisanych powyżej. Dziecko powinno czuć się komfortowo, gdyż wie jak prawidłowo siadać.

Nauka siadania dla malucha

Podczas nauki najważniejsze jest, aby niemowlę czuło się komfortowo i wykazywało zainteresowanie. Postaraj się ćwiczyć z dzieckiem siadanie, lecz nie zmuszaj go jeśli zacznie płakać lub zauważysz, że nie czuje się już komfortowo.

Odłóż naukę na bok, a zamiast tego pobawcie się jego ulubionymi zabawkami. Każdy z etapów rozwoju motorycznego malucha powinien być osiągany krok po kroku, a co najważniejsze za przyzwoleniem naszych małych podopiecznych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.