Rodzice chrzestni - jacy powinni być?

Rodzice chrzestni - jacy powinni być?
Elena Sanz Martín

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz Martín.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rodzice chrzestni to ludzie którzy pozostawiają znak w życiu naszym i naszych dzieci. Naturalnie, dziadkowie, ciocie i wujkowie, kuzyni mają miejsce w sercach naszych pociech. Poza nimi jednak zdarzają się ludzie których postanawiamy włączyć do naszych rodzin.

W tym artykule napiszemy o osobach takich jak rodzice chrzestni i ważnej roli jakie te postacie odgrywają w życiu naszych dzieci.

Jako rodzice zawsze chcemy być obecni dla naszych dzieci i chcemy mieć pewność, że mają wszystko, czego potrzebują. Martwimy się o ich emocjonalny dobrobyt. Zwracamy uwagę na rzeczy i ludzi, którzy je otaczają.

Naszym największym pragnieniem jest to, aby  nasze dzieci były otoczone dobrymi ludźmi nie zależnie od tego gdzie się znajdują. Od tego pragnienia przychodzi znaczenie wzmacniania więzów rodzinnych.

Pojawiają się w naszych życiach osoby które też, mimo że nie są częścią naszego rodzinnego kręgu, stają się jak rodzina. Pełnią szczególną rolę w życiu naszych dzieci i biorą za nie odpowiedzialność. Te osoby są równie ważne jak dziadkowie czy ciocie i wujkowie. Mówimy tutaj o rodzicach chrzestnych.

Chodzi o dwie osoby które zgodnie z tradycją niektórzy rodzice wybierają aby uczestniczyły w chrzcie swojego dziecka. Zwykle wybieramy dwóch rodziców chrzestnych: mężczyznę i kobietę. Te dwie osoby niekoniecznie muszą być małżeństwem lub być parą. Powinny natomiast być gotowe i skłonne do opiekowania się naszym dzieckiem, równie dobrze jak każdy inny członek rodziny.

Rodzice chrzestni. Jaka jest ich rola w życiu naszych dzieci?

chrzest

Z religijnego punktu widzenia rodzice chrzestni są odpowiedzialni za zagwarantowanie, że ich chrześniak wychowany jest według chrześcijańskich przykazań. Jest to zobowiązanie, które podejmują w momencie chrztu dziecka.

Rola rodziców chrzestnych w życiu dziecka polega na prowadzeniu go drogą wiary, tak jak nasi przodkowie i Kościół, uczyli nas w przeszłości.

Prawda jest jednak taka, że bycie chrzestnym nie powinno ograniczać się do nauczania religii. W większości przypadków rodzice chrzestni są wybierani tak, aby działali prawie jak drugorzędni rodzice. Mają być wsparciem dla twojego malucha, a później dla dorastającej i dorosłej osoby, którą stanie się w przyszłości.

Wybór na chrzestnego jest wielkim zaszczytem, a także ogromną odpowiedzialnością. Zwykle rodzice wybierają rodziców chrzestnych dziecka na podstawie przyjaźni, wzajemności, a nawet w wyniku presji społecznej. W niektórych przypadkach są to uzasadnione powody. Kiedy jednak nadejdzie czas aby wybrać rodziców chrzestnych swoich dzieci, powinieneś zadać sobie pytanie czy ludzie których wybierzesz mogą naprawdę zapewnić to czego chcesz dla swoich dzieci.

Rodzice chrzestni powinni być ludźmi którym możemy naprawdę zaufać i którzy są w pełni gotowi i chętni do przyjęcia odpowiedzialności za twoje dziecko i zaangażowanie się na całe życie. Tak aby stać się częścią procesu jakim jest wychowanie twojego dziecka.

Czasami najlepszym rozwiązaniem jest wybranie kogoś, kto jest już częścią twojej rodziny, lub wybór osoby, której znajomość przetrwała próbę czasu.

Cechy charakterystyczne idealnego chrzestnego

uśmiechnięty chłopiec

Kiedyś spytałam, swoich rodziców dlaczego wybrali akurat tych ludzi których postanowili uczynić moim chrzestnymi. Osoby które nawet teraz, w moim dorosłym życiu, odgrywają ważną rolę. Mama i ojciec odpowiedzieli mi, że byli to dobrzy ludzie godni podziwu.

Przedstawimy teraz kilka cech które powinni spełniać idealni rodzice chrzestni:

  • Bez wątpienia powinni lubić dzieci. To prawda, że twój maluch nie będzie dzieckiem na zawsze ale empatia, akceptacja i budowanie więzi rodzinnych, zaczną się gdy twój syn lub córka będzie jeszcze dzieckiem.
  • Upewnij się, że wybrana osoba potrafi być lojalna. Jeżeli była przy tobie zarówno w dobrych chwilach jak i tych złych i trudnych to możesz być pewna, że będzie tak samo w przypadku twojego dziecka.
  • Kiedy nadejdzie czas, aby ochrzcić twoje dziecko, Kościół zażąda aby rodzice chrzestni spełnili określone wymagania. Jeśli planujesz zrobić ten krok, dowiedz się wcześniej jakie są te wymagania i upewnij się, że przyszli rodzice chrzestni je spełniają.
  • Wspólne cele i wizja. Chociaż nie jest to obowiązkowe ani decydujące, ważne jest aby rodzice chrzestni twojego dziecka cenili te same wartości i zainteresowania które ty starasz się przekazać mu na co dzień.

Jeżeli wybór rodziców chrzestnych dla twojego dziecka sprawia ci trudności to pamiętaj, że powinnaś ich szukać wśród ludzi którym ufasz bezgranicznie jeżeli chodzi o opiekę nad twoimi pociechami. Osoby które wezmą na siebie ich wychowanie w razie gdyby ciebie zabrakło.

Zapewnienie dziecku możliwości posiadania rodziców chrzestnych pomoże mu docenić ludzi którzy są mu najbliżsi. Twoje dziecko będzie miało pewność, że jest ktoś godny zaufania i ktoś na kim będą mogły polegać w razie twojej nieobecności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.