Pierwszy ząb mojego dziecka - ważna chwila

Pierwszy ząb mojego dziecka - ważna chwila
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy Twoje dziecko od kilku dni ślini się i wkłada wszystko w zasięgu rąk do ust? Czy płacze bez powodu? Być może czujesz, że coś go boli. To znak, że wyrasta mu pierwszy ząb.

Obejrzyj jego dziąsła, by sprawdzić, czy nie są czerwone i opuchnięte lub popękane. Prawdopodobnie niedługo wszystko wróci do normy, a z ust zacznie wyglądać pierwszy ząb malucha.

Pierwszy ząb powinien pojawić się w okolicy siódmego miesiąca życia. Zazwyczaj będzie znajdował się z przodu dolnej żuchwy. Nadchodzi moment, w którym cała rodzina będzie zachwycała się białą perełką w ustach maluszka.

Oczywiście najpierw będziecie musieli przebrnąć przez nieprzyjemne dni. Musisz podjąć odpowiednie działania, by ułatwić przebicie się pierwszego zęba. Powinny być zgodne z zaleceniami dziecięcego dentysty.

Roześmiane dziecko w kapeluszu z jednym zębem - pierwszy ząb dziecka

Kiedy powinnaś przygotować się na te nieprzyjemne dni? Najlepiej zacząć od samych narodzin. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego tak wcześnie, spieszymy z wyjaśnieniem. Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się w dziąsłach dziecka jeszcze podczas ciąży. Przypominają małe nasionka w ustach, które czasem mogą zaskoczyć nas pojawiając się wcześniej niż powinny.

Pierwszy ząb: przygotuj się

Chociaż czasem pierwszy ząb wyrasta niezauważalnie, niektóre dzieci mogą odczuwać spory dyskomfort. W takim przypadku powinnaś zrobić wszystko, by maluch cierpiał jak najmniej. Możesz to osiągnąć postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  • Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego nie przejmuj się, jeśli pierwszy ząb pojawi się w wieku czterech miesięcy, siedmiu miesięcy, a nawet dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. Codziennie wykonuj delikatne masaże dziąseł używając gazy zmoczonej we wrzątku, która wystygła do temperatury pokojowej.
  • Pocieraj dziąsła lodem lub kilkoma kroplami środka przeciwbólowego, który obniża gorączkę, jeśli dziecko cierpi z powodu bólu. Są również środki znieczulające, a nawet maści homeopatyczne. Miej zawsze jakąś w apteczce. Pierwszy ząb dziecka może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie.
  • Zaopatrz się w gryzak, aby dziecko mogło go gryźć. Samo ustali odpowiednią siłę nacisku.
  • Jeśli maluch odczuwa duży ból, zabierz go do dentysty. Dziąsła bolą, ale nie powinien być to ból nie do zniesienia.
  • Jeśli dziecko ma biegunkę i wysoką gorączkę, nie wywołało ich ząbkowanie. Pediatra powie Ci, co należy zrobić.
  • Schłódź łyżeczkę w lodówce. Przyłóż ją do spuchniętego dziąsła i lekko dociśnij. To pomoże zębowi w przebiciu się.
  • Jeśli nie masz gryzaka, nada się również schłodzona i obrana marchewka. Odetnij jej czubek, aby nie została wepchnięta do nosa.

Higiena jamy ustnej

Hiszpański Związek Pediatrów potwierdza, że używanie gryzaka nie zniekształca dziąseł ani nie niszczy zębów. Co więcej, można go używać do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia, bo uspokaja płacz, pomaga zasnąć i zmniejsza stres. Najnowsze badania wskazują, że jego wykorzystywanie, zwłaszcza podczas snu, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.

Poza tym niezwykle istotną role odgrywa karmienie piersią. Udowodniono, że dzieci karmione w taki sposób mają mniej problemów ze zgryzem. Ssanie piersi zapewni poprawny rozwój zębów i ust malucha.

Uśmiechnięte dziecko myjące zęby szczoteczką

To, że dziecko nie ma zębów, nie oznacza, że w jamie ustnej nie rozwijają się bakterie. Właśnie dlatego należy codziennie czyścić jego dziąsła mokrą szmatką. Kiery pojawi się pierwszy ząb, powinnaś czyścić go wilgotną gazą, a następnie wypłukać wodą, by zmyć pozostałości. Jeśli maluch zaśnie ssąc butelkę, wyczyść ząb gdy się obudzi. W końcu w mleku znajdują się bakterie.

Po pojawieniu się pierwszego zęba (zazwyczaj dolnego siekacza centralnego), niedługo pojawi się jego towarzysz. Potem wyrosną górne siekacze, następnie siekacze boczne i kły. Na końcu, po około trzydziestu miesiącach (a czasem wcześniej), pojawią się zęby trzonowe, zaś dziecko będzie miało pełen zestaw dwudziestu zębów.

Pamiętaj, że dbanie o zęby mleczne wywiera wpływ na zęby stałe. Właśnie dlatego po roku, gdy dziecko będzie miało już osiem zębów, powinnaś zacząć używać szczoteczki do zębów i nauczyć malucha płukania ust wodą. A ponieważ Twoja pociecha uwielbia naśladować mamę, przekonasz się, że będzie doskonale się bawiła wypluwając wodę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.