Ból dziąseł podczas ząbkowania – jak go złagodzić

Ból dziąseł podczas ząbkowania – jak go złagodzić

Ostatnia aktualizacja: 14 października, 2018

Wyrastanie pierwszych zębów może być bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Towarzyszący mu ból może objawiać się płaczem i widocznymi na pierwszy rzut oka zmianami związanymi ze stanem zapalnym, na przykład zaczerwienieniem. Jak możesz pomóc maluchowi i zmniejszyć ból dziąseł?

Ząbkowanie to naturalny proces, przez który przechodzi każde dziecko. Jednak ból dziąseł może powodować niepokój rodziców.

Na szczęście istnieją proste sposoby, które pomogą zmniejszyć dyskomfort towarzyszący wyrastaniu zębów.

Zęby dziecka zaczynają powoli się formować, gdy znajduje się jeszcze w łonie mamy. Ich wyrzynanie zaczyna się w okolicy szóstego miesiąca życia i może trwać aż do dwudziestego ósmego miesiąca.

Każde dziecko jest wyjątkowe, więc czas ząbkowania jest bardzo zindywidualizowany. Zdarza się nawet, że niektóre dzieci rodzą się z wyrośniętymi zębami.

Zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się zęby środkowe. Te na dole pojawiają się przed tymi na górnej szczęce. W okolicy dziesiątego miesiąca życia pojawiają się górne tylne siekacze, a następnie – dolne. Trzonowce i kły wyrastają od czternastego do osiemnastego miesiąca życia.

Typowe objawy

Należy uważnie przyglądać się zachowaniu dziecka. Ponieważ maluch nie umie jeszcze mówić, nie będzie w stanie poinformować Cię o tym, co się dzieje, używając słów.

Wraz z rozpoczęciem procesu ząbkowania, dziecko zaczyna mieć wahania nastroju. Może płakać i być smutne bez wyraźnej przyczyny.

Musisz regularnie sprawdzać wnętrze jego ust. Ból dziąseł jest wywoływany przez stan zapalny. Dziąsło puchnie zanim ząb zaczyna być widoczny. Dziecko zaczyna także dużo się ślinić.

Z powodu odczuwanego bólu maluch może jeść mniej niż zwykle. Może mieć także problem ze spaniem w pozycji horyzontalnej.

Jego serce bije szybciej, a puls podnosi się ze względu na odczuwany ból dziąseł. Lekarze nazywają to zjawisko “pulsującym bólem”.

Mama całująca w główkę płaczące niemowlę

Kiedy powinnaś udać się do lekarza?

Wysoka temperatura może wskazywać na infekcję. Biegunka może świadczyć o wirusach, bakteriach lub innych problemach układu pokarmowego.

Czasem dziecko może włożyć coś brudnego do ust lub rozciąć dziąsła o coś, co ugryzło. Rodzice powinni zachować stałą czujność. Jeśli nie podejmiesz odpowiedniego działania, ślinienie się może wywołać podrażnienia policzka i podbródka malucha.

Ponieważ dziecko ślini się więcej, niż zazwyczaj, jego stolec może być trochę bardziej miękki. To normalne i można temu zapobiec.

Jak zmniejszyć ból dziąseł?

Przyłożenie czegoś zimnego na dziąsła skutecznie zmniejszy ból. Wystarczy, że weźmiesz szklankę zimnej wody, włożysz do niej palec, a następnie położysz go na dziąsłach dziecka.

Jeśli maluch używa smoczka, możesz włożyć go do lodówki i dać dziecku, gdy będzie zimny.

W sklepie możesz kupić wiele produktów wykonanych z gumy z żelem w środku, które dziecko może gryźć. Należy włożyć je do lodówki, aby się schłodziły, ale nie można ich zamrażać. Niska temperatura skutecznie zmniejsza zapalenie i ból dziąseł.

Pomocna może okazać się także odpowiednia dieta. Możesz przygotować domowe lody bez cukru. Małe kawałki jabłek, gruszek, mango, bananów i papai z lodówki mogą także przynieść ulgę.

Najlepsze lekarstwo: miłość

Karmienie lub układanie dziecka do snu może pomóc mu podczas ząbkowania. Używaj silikonowej łyżeczki do karmienia, aby nie urażać dziąseł.

Przed położeniem malucha do snu zrób mu ciepłą kąpiel. To pomoże mu się zrelaksować. Dziecko może dużo płakać; w ten sposób skarży się i wyraża swój ból.

Gesty pełne miłości pomogą mu się uspokoić. Weź malucha w ramiona, pośpiewaj mu i spędzaj z nim czas. Okazywanie czułości sprawi, że się zrelaksuje i przestanie płakać.

Niemowlę leżące pod ręcznikiem i gryzące gryzak

Czy leki mogą być pomocne?

Wyrastanie zębów może trwać nawet rok i jest bolesne dla maluszka. Jeśli zauważysz, że domowe sposoby nic nie dają, możesz sięgnąć po leki.

O tym, jakie leki należy stosować, powinien zadecydować lekarz. Najczęściej polecane są żele znieczulające, które można nakładać bezpośrednio na dziąsła.

Nie można ich używać podczas karmienia piersią, bo zawierają środki znieczulające. Pediatrzy zamiast środków znieczulających polecają czasem zastosowanie ibuprofenu, acetaminofenu i paracetamolu.

Musisz jednak pamiętać, że nie można używać aspiryny i benzokainy.

Zapobieganie

W diecie dziecka nie powinno być cukrów, śmieciowego jedzenia i przetworzonych słodyczy. Warto, by składała się z warzyw, owoców, roślin strączkowych i protein. Należy także zadbać o wystarczającą ilość wapnia.

Czasem wyrastające zęby wydają się wykrzywione. Nie masz się czym przejmować – zazwyczaj prostują się, gdy rosną.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.