Zabawki dla noworodków: 8 najlepszych pomysłów

Zabawki dla noworodków: 8 najlepszych pomysłów
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Najlepsze zabawki dla noworodków to te, które ułatwiają dzieciom wchodzenie w interakcje z ich otoczeniem. Uczą ich także rozpoznawać kształty i tekstury. Ważne jest, aby były odpowiednie dla ich wieku i przyciągały ich uwagę. Oczywiście, muszą być bezpieczne i nieszkodliwe.

To normalne, że rodzina i przyjaciele chcą dawać noworodkom najlepsze prezenty. W tym artykule podpowiemy, jakie zabawki dla noworodków mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Aby wybrać najlepsze zabawki dla noworodków, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Na przykład musisz wiedzieć, co dzieci w tym wieku widzą i czego potrzebują w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia.

Przede wszystkim noworodki nadal nie mają kontroli nad swoimi umiejętnościami motorycznymi. Oznacza to, że mogą próbować chwytać tylko duże rzeczy całą swoją dłonią.

Z drugiej strony funkcjonalne zabawki dla noworodków powinny mieć kontrastujące kolory i dźwięki. Na przykład mogą grzechotać lub wydawać przyjemne melodie.

Zabawki dla noworodków: cechy charakterystyczne

Jak noworodki postrzegają świat? Mimo że uczą się poprzez swoje zmysły, to, co widzą wokół nich, jest nadal niewyraźne. Dlatego ich uwagę przyciągają tylko przedmioty znajdujące się w odległości mniejszej niż 60 cm.

Dzieci lepiej widzą zabawki, które są wykonane z jasnych i kontrastujących kolorów. Uwielbiają też przyjemne dźwięki i lekką, ładną muzykę.

Idealne zabawki dla noworodków

1. Zabawki sensoryczne

Nazywa się je „zabawkami sensorycznymi”, ponieważ noworodki mogą dzięki nim używać wszystkich pięciu zmysłów. Z reguły zabawki te trzęsą się lub wydają dźwięki, gdy ich dotykasz.

Takie zabawki dla noworodków pomagają dzieciom poznać związek przyczynowo-skutkowy. Uczą również, jak przemieszczać obiekty w otoczeniu.

Zabawki dla noworodków - zawieszka nad łóżeczko

2. Zawieszki nad łóżeczko

Jest to niezbędny klasyk dla noworodków. Te zawieszki mają różne kształty i kolory, dzięki którym dzieci mogą się dobrze bawić.

Specjaliści twierdzą, że dzieci mają tendencję do patrzenia bardziej w prawo. Dlatego warto umieścić zawieszkę właśnie po tej stronie.

Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy zawieszka jest bezpiecznie umocowana. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami na pudełku, krok po kroku.

3. Pluszowe maskotki

Chociaż nie ma potrzeby wypełniać pokoju dziecka setkami pluszowych misiów, przyniesienie kilku takich zabawek jest dobre.

Niektóre maskotki mogą wydawać dźwięki i światła. Możesz włączyć je o różnych porach dnia, nawet przed snem.

Przede wszystkim noworodki nadal nie mają kontroli nad swoimi umiejętnościami motorycznymi. Oznacza to, że mogą próbować chwytać tylko duże rzeczy całą swoją dłonią.

4. Gryzaki

Chociaż noworodki mogą być za młode na ząbkowanie, gryzaki szybko okażą się przydatne i będą stanowić źródło rozrywki. Oczywiście gryzaki najbardziej przydają się, gdy u dziecka pokazują się pierwsze zęby. Na ogół można się tego spodziewać od czwartego do szóstego miesiąca życia.

Na rynku istnieje wiele rodzajów gryzaków. Najbardziej podstawowa wersja jest wykonana z silikonu. W innych przypadkach mogą stanowić część większej zabawki.

5. Mata do zabawy

Maty to świetne miejsce do zabawy dla noworodków. Najczęściej są to gumowe maty o jaskrawych kolorach. Istnieją również zestawy z wiszącymi zabawkami.

Chodzi o to, aby dzieci uczyły się chwytać i odkrywać różne przedmioty. Ponadto takie zabawki dla noworodków pomagają im rozwijać mięśnie całego ciała. Są najbardziej zalecane dla dzieci, które ukończyły trzy miesiące.

6. Lustra dla niemowląt

Specjalne lustra dla niemowląt się nie tłuką. Wręcz przeciwnie, są miękkie i plastikowe, dzięki czemu są bezpieczne dla noworodków.

Już od pierwszych miesięcy życia dzieci są zafascynowane swoim odbiciem w lustrze. Później zdadzą sobie sprawę, że to ich własne odbicie. Często można zauważyć, jak dziecko uśmiecha się do miękkiego lusterka trzymanego w dłoniach.

7. Grzechotki

Są to zabawki, które powinien posiadać każdy noworodek. Grzechotki stymulują naukę związku przyczynowo-skutkowego, a także pomagają rozwijać umiejętności motoryczne. Delikatne pobrzękiwanie zabawek, kolory i różnorodność tekstur sprawi, że Twój noworodek będzie szczęśliwy.

Zabawki dla noworodków - maskotki

8. Książki dla niemowląt

Mogą być wykonane z tkaniny lub tworzywa sztucznego. Te zabawki dla noworodków wprowadzają je do świata czytania już od pierwszych miesięcy życia. Jednym ze sposobów na spędzenie czasu z dzieckiem jest wspólne oglądanie zdjęć w książeczce.

Krótko mówiąc, dla małych dzieci świat jest ogromną przestrzenią do odkrycia. Dlatego zabawki dla noworodków, które w bezpieczny sposób przyczyniają się do rozwoju ich zmysłów to jedne z najlepszych prezentów.

To może Cię zainteresować ...
Zabawki edukacyjne dla 2-latków: 9 przykładów
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Zabawki edukacyjne dla 2-latków: 9 przykładów

Zabawki edukacyjne dla 2-latków pomagają osiągnąć ogromny postęp w rozwoju dziecka. Poświęć trochę czasu na zabawę i stymuluj cały potencjał dzieck...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.