Ból dziąseł u dziecka - jak sobie z nim poradzić

Ból dziąseł u dziecka - jak sobie z nim poradzić

Ostatnia aktualizacja: 22 października, 2018

Ból dziąseł u dziecka często pojawia się w trakcie procesu ząbkowania. W tym artykule podpowiemy, jak można go zmniejszyć.

Ból dziąseł u dziecka pojawia się wskutek długiego i bolesnego procesu ząbkowania, przez który maluchy przechodzą w trakcie kilku pierwszych miesięcy swojego życia. Chociaż nie ma ustalonego momentu, w którym musi pojawić się pierwszy ząb, zazwyczaj wyżyna się on w okolicach szóstego miesiąca życia.

Kiedy dziecko kończy dwa i pół roku życia, powinno już mieć wszystkie zęby mleczne. Podczas ząbkowania maluch może mieć nieprzyjemne objawy całymi miesiącami lub tylko przez kilka dni poprzedzających pojawienie się zęba.

Ból dziąseł u dziecka

Proces ząbkowania może być bolesny i wywoływać płacz, ślinienie się oraz inne próby kontrolowania bólu przez dziecko.

Ból dziąseł u dziecka nie powinien Cię zbytnio niepokoić. Niepewność pojawia się, gdy podczas ząbkowania dziąsła dziecka zaczynają krwawić.

Krwawienie dziąseł zazwyczaj ma miejsce, gdy zęby wyżynają się przez delikatną tkankę dziąseł. Może być również wywołane przez inne czynniki, na przykład działanie bakterii, które mogą wywołać stan zapalny.

Nie powinnaś się tym martwić, bo to normalna część procesu ząbkowania. Inne objawy związane z ząbkowaniem to wrażliwość na dotyk, opuchlizna, siniaki i ból.

Dziecko gryzące palec - ból dziąseł u dziecka

“Krwawienie dziąseł zazwyczaj ma miejsce, gdy zęby wyżynają się przez delikatną tkankę dziąseł. Może być również wywołane przez inne czynniki, na przykład działanie bakterii, które mogą wywołać stan zapalny.”

Jak ukoić ból dziąseł

Istnieje wiele sposobów, których możesz spróbować zanim sięgniesz po środki przeciwbólowe lub żele zmniejszające ból dziąseł u dziecka. Podanie dziecku czegoś świeżego i chłodnego do pogryzienia może zmniejszyć nacisk i ból.

Zalecamy spróbować następujących metod:

  • Potrzyj obolałe dziąsła dziecka czystym palcem lub mokrą gazą, aby na jakiś czas zmniejszyć ból. Pamiętaj, że dziecko lub czuć taki rodzaj ucisku na dziąsłach, bo odciąga to jego mózg od odczuwania bólu ząbkowania.
  • Daj dziecku gryzak. Silikonowe gryzaki w kształcie kółek są lepsze od produktów napełnionych płynem, bo nie przeciekają i można je wysterylizować.
  • Jeśli dziecko ukończyło już szósty miesiąc życia, możesz pozwolić mu również żuć chłodne, miękkie pokarmy, takie jak banany, ogórki czy naturalny jogurt. Nie dawaj mu twardych pokarmów, bo mogą połamać się na kawałki, którymi dziecko może się zakrztusić.
  • Nigdy nie zawieszaj dziecku żadnej rzeczy do zmniejszenia bólu dziąseł na sznurku wokół szyi, bo może dojść do podduszenia. Nie rób tak również z gryzakami w formie kółek lub lalek.
  • Możesz spróbować dać dziecku odrobinę zimnej wody prosto z butelki lub z kubeczka do jedzenia.

Leki przeciwbólowe bez recepty, jakie jak acetaminofen (paracetamol) lub ibuprofen, podane w odpowiedniej dawce, mogą zmniejszyć ból dziąseł. Jeśli ich używasz, powinnaś porozmawiać z lekarzem przed zastosowaniem żeli przeciwbólowych lub preparatów homeopatycznych.

Płaczące niemowlę

Kiedy powinnaś udać się do szpitala?

Jeśli obserwujesz u dziecka jedynie opuchnięte dziąsła i inne typowe objawy ząbkowania, nie musisz czuć się zaniepokojona. Jednak jeśli maluszek dziwnie się zachowuje lub ma dodatkowe objawy, powinnaś natychmiast poszukać pomocy specjalisty.

Polecamy zwrócić się do lekarza o poradę, gdy zauważysz, że dziecko ma problemy z jedzeniem, znacząco zmienił się jego temperament, ma krew w pępku, bardzo wysoką temperaturę lub cierpi z powodu biegunki, zatwardzenia, wymiotów lub odwodnienia.

Pamiętaj, że masując dziecku dziąsła będziesz w stanie wyczuć, czy ból, który odczuwa, jest związany z ząbkowaniem. W większości przypadków nie powinnaś się martwić. Ból dziąseł to coś normalnego i z czasem minie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.