Pierwsza wizyta. Jak powinny przebiegać odwiedziny u maluszka?

Pierwsza wizyta. Jak powinny przebiegać odwiedziny u maluszka?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pierwsza wizyta u maluszka to zapewne bardzo ekscytujące wydarzenie dla każdego z nas. Odwiedziny te wiążą się z przestrzeganiem pewnych reguł o których warto nie zapominać. Pamiętaj, iż mimo jest to słodkie i małe niemowlę nie jesteś jego matką, ojcem lub bliskim krewnym.

Ważne więc aby zachowywać się w stosunku do niego tak jak wobec nieznajomego. Oznacza to bycie uprzejmym lecz zachowawczym w swoich działaniach. Pierwsza wizyta to wielkie wydarzenie dla maluszka.

Nośnik drobnoustrojów i bakterii

Przy wizycie u noworodka należy postrzegać siebie jako osobę pochodzącą z zewnątrz – z ulicy a zatem jako kogoś kto przynosi ze sobą szereg bakterii.

Należy pamiętać że na zewnątrz występują wszelkiego rodzaju mikroorganizmy, które mogą atakować układ odpornościowy dziecka. Maluszkowi natomiast brakuje niezbędnych zabezpieczeń, aby móc uchronić się przed nimi samodzielnie.

Mleko matki zapewnia dziecku nie tylko składniki odżywcze ale także przeciwciała. W ten sposób noworodkom udaje się obronić przed niektórymi infekcjami. Jednak samo mleko z piersi nie zawsze wystarcza.

Wizyta u nowonarodzonego dziecka

Mleko matki to coś więcej niż jedzenie. Przede wszystkim jest ono formą fizycznego przywiązania, kontaktem w obliczu samotności, pocieszenia w obliczu smutku, bezpieczeństwa w odkrywaniu świata i znieczulenia na ból.

-Julio Basulto-

W pierwszych dniach życia dziecko potrzebuje środowiska, które jest wyjątkowo higieniczne oraz wolne od drobnoustrojów i bakterii. Wszystko to w celu uchronienia go od zakażeń i chorób.

Podczas odwiedzin u noworodka uśmiechnij się do niego, porozmawiaj na głos lub zaśpiewaj lecz unikaj trzymania go, całowania i podnoszenia.

Pamiętaj aby nie dotykać jego nadgarstków czy ubrań.

Pamiętaj również, aby:

 • Myć regularnie ręce aż do łokcia, twarz i szyję.
 • Nie używać silnie pachnących perfum ani dezodorantów.
 • Palacze: unikać zbliżania się natychmiast po wypaleniu papierosa. Wskazane jest odczekać około 15 minut.

Wizyta u noworodka: pozostałe aspekty

Oprócz unikania noszenia dziecka należy pamiętać o innych aspektach podczas pierwszej wizyty. Wśród nich należą:

Powiadomienie o wizycie

Istnieją pewne kluczowe momenty, które należy uszanować jako intymne chwile dla rodziców i noworodka. Obejmuje to harmonogramy snu wszystkich osób mieszkających w domu a także czas kąpieli i karmienia dziecka.

Tak więc jeśli zdecydujesz się na odwiedziny rano nie rób tego zbyt wcześnie. Jeśli jesteś dyspozycyjna jedynie wieczorem – nie przedłużaj wizyty do późnych godzin.

Południe wydaje się być również nieco skomplikowane, ponieważ rodzina będzie jadła obiad, matka będzie karmić piersią swoje dziecko bądź też maluszek będzie miał drzemkę. W rzeczywistości wielu rodziców korzysta z takiego właśnie harmonogramu, aby można było odpocząć po nieprzespanej nocy.

Rodzina poświęca się bardziej zadaniom w domu a także opiece nad nowym członkiem rodziny. Dlatego wskazane jest, aby odpowiednio wcześnie powiadomić o swojej wizycie czy zapytać się o najlepszy czas na odwiedziny.

Pokaż się z jak najlepszej strony

Noworodek

Oto jak należy się zachowywać przy wizycie maluszka:

 • Umyj ręce a także załóż świeżo wyprane i czyste ubrania.
 • Nie zostawaj dłużej niż 20 minut.
 • Unikaj rozmawiania zbyt głośno.
 • Nie nalegaj na spotkanie z dzieckiem jeśli śpi. Pamiętaj, że jego odpoczynek jest niezbędny. Często też rodzice nie lubią wpuszczać wszystkich do pokoju dziecka.
 • Nigdy nie spotykaj się z dzieckiem, gdy coś Ci dolega i zmagasz się z zaraźliwą chorobą. Jeśli poprzez kulturę i zwyczaje w rodzinie musisz odwiedzić dziecko – przeproś rodziców przez telefon i odłóż wizytę na później.
 • Nie staraj się pomagać w każdej pracy związanej z noworodkiem. Zaczekaj aż rodzice sami poproszą o pomoc. Jeżeli zależy Ci bardzo na byciu użytecznym, zasugeruj pomoc w innych zadaniach domowych.
 • Unikaj wyrażania opinii a na pewno nie krytykuj żadnej kwestii związanej z noworodkiem lub matką
 • Wizyta – Nie spiesz się aby zobaczyć noworodka jako pierwsza. Bądź w kontakcie z innymi osobami z kręgu znajomych czy rodziny, które także zamierzają odwiedzić maleństwo. Ważne aby podzielić się na mniejsze grupy i nie przyjeżdżać w kilka osób jednocześnie.
To może Cię zainteresować ...
Noworodki – 13 ciekawostek o nowo narodzonych dzieciach
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Noworodki – 13 ciekawostek o nowo narodzonych dzieciach

Noworodki skrywają w sobie wiele sekretów i niespodzianek szczególnie dla świeżo upieczonych matek. Każda z nas chce jednak jak najlepiej wywiązać ...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.