Jak zapewnić dziecku dobry sen – 4 sprawdzone pomysły

Jak zapewnić dziecku dobry sen – 4 sprawdzone pomysły
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 15 lipca, 2018

Odpoczynek jest bardzo ważny w każdym wieku. A jeszcze bardziej w przypadku dzieci. Nasze maluchy muszą dobrze spać, aby zdrowo się rozwijać i tryskać radością. Jeśli szukasz pomysłów, jak zapewnić dziecku dobry sen, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Istnieje wiele przeszkód utrudniających spokojny sen naszych dzieci. Może to być oglądanie telewizji późnym wieczorem, siedzący tryb życia, stres w szkole i wiele innych. Co więc powinniśmy robić, aby zapewnić dziecku dobry sen?

Na to, aby zagwarantować, że dziecko przesypia wystarczającą liczbę godzin istnieje wiele sposobów. Dzisiaj chcemy przedstawić 4 praktyczne różne metody. Pomówmy więc o tym jak zapewnić dziecku dobry sen.

Odpoczynek i dobre samopoczucie są niezbędne każdemu, bez względu na wiek czy etap życia, w którym się znajduje. Dobrej jakość sen jest ważny szczególnie w przypadku dzieci. Właśnie on zapewnia, że dziecko może rozwijać się tak jak powinno. Sprawia też, że jest zdrowe i szczęśliwe.

Dzieci, które mało śpią lub mają zaburzenia snu, zwykle mają słabszy układ odpornościowy. To z kolei czyni je bardziej podatnymi na liczne zaburzenia fizyczne i psychiczne, a także pogarsza ich metabolizm.

Poza tym deficyt dobrej jakości odpoczynku w nocy utrudnia edukację dziecka. Często może powodować trudności w uczeniu się i skupieniu uwagi. Wiele osób myśli, że człowiek od urodzenia wie, jak dobrze spać. To jednak nie prawda. Dzieci muszą się nauczyć, jakie znaczenie ma dobry sen dla zdrowia i powinny dbać o dobre nawyki odpoczynku sennego.

Jeszcze ważniejsze jest, aby rodzice i inni dorośli, którzy zajmują się wychowywaniem dzieci, również o tym wiedzieli. Naszym obowiązkiem jest nauczenie dzieci prawidłowych nawyków snu i wyjaśnienie im znaczenia dobrej jakości snu.

Dziecko rysuje

O tym jak zapewnić dziecku dobry sen

Większość z nas prowadzi gorączkowy tryb życia i często brakuje nam cierpliwości. Co więcej, nasze dzieci są nieustannie narażone na stres i niepokój. Ten pospieszny tryb życia negatywnie wpływa na jakość snu. Objawy pojawiają się niedługo potem. Zmęczenie, trudności z koncentracją, osłabienie, zaburzenia apetytu, złe zachowanie itp.

Dlatego chcemy przedstawić 4 pomysły na to, jak każdy rodzic może w łatwy sposób zapewnić dziecku dobry sen i wyjaśnić mu, jak duże znaczenie ma dobrej jakości odpoczynek w nocy.

Zbalansowane i atrakcyjne nawyki snu

Dzieci muszą nauczyć się zdrowych nawyków snu. To z kolei pozytywnie wpłynie na ich rozwój fizyczny, poznawczy, emocjonalny i społeczny. W ramach cowieczornej rutyny możemy nauczyć dziecko znaczenia dobrego snu.

Nasze dzieci powinny mieć wyznaczone godziny na chodzenie spać oraz na poranne wstawanie i wykonywanie porannych czynności. W ten sposób łatwiej będzie im postrzegać sen jako część ich codziennego życia. Oprócz przestrzegania stałych godzin snu dzieci muszą postrzegać czas na sen jako coś, co przynosi im korzyści.

Próbujemy tu powiedzieć, że sen nie powinien być rozumiany jako coś nudnego i bezsensownego. A przede wszystkim nigdy nie powinien być stosowany jako kara.

Pozytywne i bezpieczne środowisko

Dzieci muszą czuć się bezpiecznie w swojej rodzinie i otoczeniu. Potrzebują rodziny, która pozwoli im na swobodne wypowiadanie się i rozwój w atmosferze zaufania. Aby to osiągnąć, muszą nie tylko otrzymywać od rodziców miłość i cierpliwość, ale także mieć zapewnione pozytywne i spokojne otoczenie.

Dzieci wychowywane w stresujących okolicznościach lub w niestabilnym środowisku rodzinnym zwykle mają większe problemy ze snem. W takich sytuacjach rodzice muszą interweniować. Jeśli chcemy zapewnić dziecku dobry sen, koniecznie musimy przekazywać pozytywne uczucia, takie jak pokój, miłość, radość i spokój. Możemy to zrobić poprzez nasze postawy, słowa i myśli wyrażane w codziennym życiu rodzinnym.

Fizyczna i psychiczna stymulacja

Wiele dzieci nie ma ochoty spać, ponieważ prowadzą siedzący tryb życia, spędzają wiele godzin siedząc i nie zużywając swojej energii. Może to znacznie utrudniać ich rozwój fizyczny i psychiczny. Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego każdego dziecka. Oprócz pozytywnego wpływu na ich siłę i wytrzymałość fizyczną, pobudza również ich umysł i poprawia metabolizm.

Jak zapewnić dziecku dobry sen - dziewczynka śpi

Sport ma szczególnie korzystny wpływ na nasze dzieci, ponieważ uczy je także ważnych wartości w życiu. Poprzez sport dzieci uczą się pracy zespołowej, wytrwałości, przyjaźni, poświęcenia i siły woli. Aktywność fizyczna pomaga także spalić energię, a to pozwala zapewnić dziecku dobry sen.

Zrównoważona i zdrowa dieta

Dobre odżywianie ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia i rozwoju dzieci, a także dla jakości ich snu. Wiele produktów spożywczych, takich jak kofeina, cukier i czekolada, stymuluje metabolizm dziecka i układ nerwowy. Kiedy konsumują je podczas kolacji, może to skutecznie utrudnić im zapadnięcie w sen.

Dlatego w trosce o dobry jakościowo sen najlepiej unikać spożywania słodyczy, napojów czekoladowych i rafinowanych węglowodanów wieczorem i w nocy. Ponadto dieta naszych dzieci powinna być zbilansowana i pożywna. Rekomendowane jest unikanie wysokokalorycznych pokarmów i zapewnianie naturalnych produktów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.