Całować dzieci w usta - dlaczego nie jest to najlepszy pomysł?

Całować dzieci w usta - dlaczego nie jest to najlepszy pomysł?
Elena Sanz Martín

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Z pewnością znasz matki, którym zdarza się całować dzieci w usta. Są to bardzo czułe matki, które uwielbiają wyrażać swoją miłość w ten sposób.

Jednak niezależnie od tego, czy widziałaś takie mamy, czy sama nią jesteś, zastanawiałaś się kiedykolwiek, czy naprawdę zdrowo jest całować dzieci w usta?

Oczywiście na ten temat wywiązała się niemała debata. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy matki powinny przestać całować dzieci w usta, czytaj dalej. Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie najważniejsze za i przeciw na ten temat.

Lubię całować dzieci w usta, bo w ten sposób okazuję uczucie

Macierzyństwo może być tak satysfakcjonującym doświadczeniem, że często wyrażamy nasze uczucia z wielkim entuzjazmem. I często wydaje nam się, że nie ma nic subtelniejszego i słodszego niż pocałowanie dziecka prosto w usta.

Widząc, jak dzieci z radością przyjmują nasze pocałunki, chętnie kontynuujemy tę praktykę. Z biegiem czasu staje się to naszym nawykiem.

Ale czy to jest zdrowe?

Pamiętajmy, że zdrowie człowieka składa się zarówno ze zdrowia emocjonalnego, jak i fizycznego.

Kiedy więc zadajemy sobie pytanie, czy pocałowanie naszego dziecka jest zdrowe, będziemy mieli dwie odpowiedzi.

Zdrowie fizyczne

Możemy lubić całować dzieci w usta, tym bardziej, że bliski fizyczny kontakt z niemowlętami jest zalecany w celu wzmocnienia więzi między matką a dzieckiem. Jednak ta forma kontaktu nie jest wskazana, ponieważ poprzez całowanie, dziecku mogą zostać przekazane szkodliwe wirusy i bakterie.

Pamiętaj, że organizm dorosłego jest znacznie silniejszy niż organizm dziecka, ponieważ osiągnęliśmy wymagany poziom dojrzałości, który umożliwia stawienie czoła różnym zagrożeniom w środowisku.

Z tego powodu pracownicy służby zdrowia ostrzegają, aby nie całować dzieci w usta.

Mama nie całuje dzieci w usta

Kwestia higieny

Poprzez całowanie możliwe jest przenoszenie wielu chorób zakaźnych, od grypy po mononukleozę. Prosty pocałunek może nawet spowodować średnio- i długotrwałe problemy z dziąsłami dziecka.

Nie zapominaj, że często oblizujemy usta, aby je nawilża, więc ta praktyka może przenosić wirusy i bakterie noszone przez dorosłych, co może spowodować katastrofę, jeśli zostaną przekazane dziecku.

Zdarzały się również przypadki rodziców lub opiekunów, którzy zarażali dzieci chorobami, takimi jak cytomegalowirus i inne choroby wirusowe przenoszone przez ślinę, podanie dłoni innej osobie lub kichanie w przedramię.

Ze wszystkich chorób, które są przekazywane poprzez całowanie, jest pewna szczególna, znana jako „choroba pocałunków”, która należy do tej samej rodziny co opryszczka.

Zdrowie emocjonalne

Dla dzieci całowanie jest miłe, ponieważ przypomina im karmienie piersią. Kontakt z wargami jest podobny i wywołuje u nich uczucie zadowolenia. Chociaż może się to wydawać pozytywne, w rzeczywistości takie nie jest.

Z psychoemocjonalnego punktu widzenia specjaliści z obszaru zdrowia psychicznego tłumaczą, że nie należy całować dzieci w usta, ponieważ może to zaburzać prawidłowy przebieg dzieciństwa.

Pamiętaj, że chociaż dla nas pocałunek jest wyrazem czułości i miłości, dla dziecka może być nieco mylący. Dorastając, dzieci zdają sobie sprawę, że całowanie jest również wyrazem uczucia między partnerami w związku.

Podczas gdy w wielu kulturach całowanie się w usta między rodzicami i dziećmi jest normalne, musimy zrozumieć, że chociaż dobrze jest szanować tę tradycję, najlepiej stopniowo porzucić ten zwyczaj, aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom w życiu naszych dzieci.

Dzieci mogą być zdezorientowane. Mogą myśleć, że całowanie w usta jest czymś normalnym i dotyczy wszystkich ludzi w ich otoczeniu.

Dla nich nie ma widocznej różnicy i dlatego to my, jako rodzice, musimy nauczyć nasze dzieci, że uczucia można wyrazić na wiele sposobów, a pocałunek w usta jest praktyką zarezerwowaną dla najbardziej intymnych związków.

Specjaliści wskazują, że pocałunki w usta mogą stanowić błędny sygnał dla dzieci w wieku od 3 do 11 lat, czasami rozwijając traumę, która dotknie je w okresie dojrzewania lub w życiu dorosłym.

Więc nie mogę pocałować mojego dziecka?

Nie, nie powinnaś całować dzieci w usta. Jeśli naprawdę chcesz być odpowiedzialna za zdrowie Twoich dzieci, najlepiej unikaj tej praktyki.

W rzeczywistości eksperci z obszaru dziecięcych chorób zakaźnych mają bardziej rygorystyczne stanowisko. Nalegają, aby ten nawyk został natychmiast przerwany w celu zapobiegania chorobom u niemowląt.

Mama całuje dziecko w policzek

Poza tym istnieje wiele alternatywnych sposobów na okazanie miłości. Wystarczy je znaleźć i wprowadzić w życie.

Nasza porada

Lepiej nie całować dzieci w usta. Ponadto pamiętaj o myciu rąk we właściwy sposób. Staraj się także nie studzić jedzenia dziecka własnym oddechem, ani nie pożyczać mu szczoteczki do zębów.

Nie żuj jedzenia przed podaniem go dziecku, gdy dziecko zacznie jeść swoje pierwsze pokarmy. Lepiej jest używać blendera lub sokowirówki, aby zapobiec przenoszeniu zarazków i wirusów.

Pamiętaj, że jako osoba dorosła masz odpowiednie przeciwciała do walki z pewnymi chorobami, ale Twoje dziecko wciąż nie posiada tych mechanizmów obronnych.

To może Cię zainteresować ...
Miłość matki – krótki film o tym, jak dodaje sił wcześniakowi
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Miłość matki – krótki film o tym, jak dodaje sił wcześniakowi

Ten filmik przedstawia jedną z wielu wzruszających historii wcześniaków, rodzących się na całym świecie. Jedno z ujęć uwiecznia miłość matki. Co to...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.