Najlepsze pozycje do karmienia piersią dla mamy i dziecka

Wybierz spośród wielu możliwych pozycji do karmienia piersią taką, która sprawdzi się u Ciebie najlepiej!
Najlepsze pozycje do karmienia piersią dla mamy i dziecka

Ostatnia aktualizacja: 02 lutego, 2019

Karmienie dziecka piersią często stanowi dla młodych mam wyzwanie z wielu różnych powodów. Jeśli znajdziesz dla siebie i maleństwa najlepsze pozycje do karmienia piersią, cały proces będzie łatwiejszy – to kluczowy krok który upraszcza przebieg karmienia.

Pamiętaj, że nie ma jednego poprawnego sposobu na karmienie dziecka. U każdej mamy może się sprawdzić coś innego. Chodzi tu raczej o to, by z grupy polecanych i sprawdzonych sposobów wybrać najlepsze pozycje do karmienia piersią dla siebie i dziecka, czyli takie które są dla Was najwygodniejsze i najskuteczniejsze.

4 najlepsze pozycje do karmienia piersią

Kierując się swoim stanem fizycznym, budową ciała oraz komfortem swoim i dziecka, możesz wybrać dla Was najlepsze pozycje do karmienia piersią. Możesz zmieniać ułożenie dziecka tak, by znaleźć pozycję która jest dla niego najwygodniejsza.

Niezależnie od tego na którą z pozycji się zdecydujesz, upewnij się, że Twoje dziecko trzyma mocno pierś i ssie pokarm poprawnie. Na przykład: wargi powinny być rozchylone, język powinien przytrzymywać sutek od spodu a usta dziecka powinny być skierowane do przodu. Ponadto, zarówno bródka jak i czółko dziecka powinny dotykać piersi.

Pozycja naturalna odchylona czyli “pozycja biologiczna”

To najbardziej naturalna pozycja do karmienia u wszystkich ssaków. Właśnie dlatego nazywa się ją “pozycją biologiczną”. Sprawdza się też u ludzi. Dzięki niej dziecko jest w stanie samo wziąć w usta sutek i zmienić pierś kiedy tego potrzebuje.

Aby spróbować tej pozycji do karmienia powinnaś ułożyć się w pozycji półleżącej i odchylić się w tył. Ułóż dziecko brzuszkiem do dołu na swoim brzuchu tak, aby jego główka znajdowała się pomiędzy Twoimi piersiami. Jako że ciężar ciała dziecka spoczywa w całości na Twoim brzuchu, nie musisz go zbytnio podtrzymywać. Musisz jedynie zwracać uwagę na to, czy się nie zsuwa.

Noworodek może potrzebować od 10 do aż 60 minut aby znaleźć pierś, ale z czasem będzie mu to przychodziło łatwiej i zajmowało znacznie mniej czasu. W późniejszych tygodniach życia maluch będzie znajdował sutek w mniej niż 10 minut.

Znajdź dla siebie najlepsze pozycje do karmienia piersią.

Siedząca mama

Kiedy siedzisz wyprostowana albo w pozycji półleżącej możesz wybrać sposób ułożenia dziecka spośród kilku najbardziej popularnych:

  • Wyprostowane dziecko. Mama siedzi i ma wyprostowane plecy, trzymając jednocześnie dziecko zwrócone twarzą do jednej z piersi. Jego stopy są blisko drugiej piersi. Jeśli dziecko zazwyczaj odrzuca jedną pierś, przełóż jego nóżki na drugą stronę. W ten sposób maluch poczuje się tak, jakby jadł pokarm z tej piersi którą zazwyczaj sam wybiera.
  • Piłka do rugby. Ta pozycja polega na tym, że dziecko leży na pleckach a jego ciało wtulone jest w ramię matki. Nóżki skierowane są do tyłu, za plecy mamy.
  • Jeśli chodzi o najlepsze pozycje do karmienia piersią dla mam po cesarskim cięciu, polecamy szczególnie właśnie tę. Dziecko nie będzie naciskało na Twoją ranę po zabiegu. Co więcej, pozycja ta umożliwia pełne opróżnienie kanałów mlekowych w piersiach i klatce piersiowej. Dzięki temu unikniesz zatorów spowodowanych zaleganiem mleka.
  • Pionowo lub w rozkroku. Jeśli chcesz spróbować tej pozycji, usiądź i ustaw siedzące dziecko na jednej ze swoich nóg, podtrzymując je. W ten sposób maluch zachowa równowagę. Nóżki maluszka mogą znajdować się po obu stronach Twojego uda.
  • Pozycja ta umożliwia kontakt wzrokowy i pozwala na uniknięcie zakrztuszenia się przez dziecko nawet jeśli je ono bardzo szybko. Najlepiej byłoby gdyby sutek mamy skierowany był w górę i znajdował się dość wysoko na piersi. Dzięki temu dziecko będzie mogło uchwycić się piersi pod sutkiem.

Mama leżąca na boku

W tej pozycji dziecko leży na łóżku w pozycji wyprostowanej, obok Ciebie. Możesz odpoczywać karmiąc.

Jeżeli chodzi o najlepsze pozycje do karmienia piersią, ta sprawdza się zwłaszcza wtedy kiedy dziecko jest ciężkie albo kiedy wciąż dochodzisz do siebie po porodzie (w tym po cesarskim cięciu). Możesz ułożyć maleństwo z główką skierowaną w stronę Twojej głowy lub Twoich nóg.

Pozycja którą mama wybierze do karmienia piersią będzie zależała od jej stanu fizycznego oraz od tego, co jest najwygodniejsze dla niej i dla dziecka.

Pozycja z podparciem

Nie jest to szczególnie często wykorzystywana pozycja, ale jest idealna dla matek cierpiących z powodu zapalenia gruczołu mlekowego, ponieważ umożliwia pełne opróżnienie przewodów mlecznych. Aby spróbować tej pozycji, połóż dziecko na plecach i uklęknij obok niego z nogami obok jego główki. Pochyl się do przodu i zbliż pierś do jego buzi.

Pamiętaj o tym, że możesz zmieniać położenie dziecka, szukając najlepszej pozycji.

Na co należy zwrócić uwagę podczas karmienia piersią?

Najważniejsze jest to, byś się odpowiednio przygotowała. Ułóż w zasięgu ręki przedmioty które ułatwią Ci karmienie, ponieważ może ono zajmować wiele godzin. Oto lista podstawowych pomocnych akcesoriów i sprzętów:

  • Wygodne krzesło do karmienia, u wielu matek świetnie sprawdzają się duże fotele.
  • Poduszki na których można oprzeć ramiona podtrzymując dziecko oraz takie zapewniające odpowiednie podparcie okolicy szyjnych i odcinka lędźwiowego. Dobrym pomysłem są też poduszki pod kolana.
  • Książki do czytania, chusteczki, szklanka wody, telefon i inne podstawowe przedmioty. Dzięki temu że masz je pod ręką nie będziesz musiała wstawać w trakcie sesji karmienia.

Teraz wiesz już wszystko co trzeba jeśli chodzi o najlepsze pozycje do karmienia piersią. Wybierz spośród nich te, które Ci odpowiadają. Kieruj się komfortem swoim i dziecka.

Weź też pow uwagę to, że karmienie piersią to idealna okazja do tego by budować z dzieckiem więzi emocjonalne które będą silne, pozytywne, trwałe i oparte na bezgranicznej miłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Smith, V. (2015). Interventions for treating painful nipples among breastfeeding women. Practising Midwife. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007366.pub2
  • Kent, J. C., Ashton, E., Hardwick, C. M., Rowan, M. K., Chia, E. S., Fairclough, K. A., … Geddes, D. T. (2015). Nipple pain in breastfeeding mothers: Incidence, causes and treatments. International Journal of Environmental Research and Public Health. https://doi.org/10.3390/ijerph121012247

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.