Karmienie piersią po cięciu cesarskim – porady dla mam

Karmienie piersią po cięciu cesarskim – porady dla mam

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2018

“Musimy zrobić cięcie cesarskie” – chyba nie ma mamy, którą ucieszą te słowa. Większość kobiet chce w pełni i świadomie przeżyć narodziny swojego dziecka i dodatkowo nie martwić się o późniejsze karmienie piersią po cięciu cesarskim. Chcemy wydać dziecko na świat naszymi własnymi siłami. Jednak czasem nie ma innego wyboru. W końcu każda mama chce, by jej dziecko było zdrowe.

Chociaż cesarka często wydaje się łatwiejszym wyjściem, karmienie piersią po cięciu cesarskim stanowi problem dla wielu kobiet. Wygląda na to, że gdy kobieta rodzi dziecko w wyniku cesarskiego cięcia, upływa więcej czasu zanim jej organizm zaczyna produkować mleko. Eksperci twierdzą, że nie dzieje się tak z powodu samego cięcia, ale towarzyszących mu praktyk stosowanych przez szpitale.

Karmienie piersią po cięciu cesarskim

Pierwszy czynnik, który może wpłynąć na karmienie piersią po cięciu cesarskim to fakt, że mama nie ma dostępu do dziecka. Nawet obecnie po cięciu cesarskim separuje się mamy od dzieci, często na dość długo.Oznacza to brak kontaktu mamy z dzieckiem, a karmienie piersią jest utrudnione. Ale dlaczego tak się dzieje?

Mniej więcej dwie godziny po narodzinach dziecko zapada w letarg. Najlepiej nakarmić je piersią i pozwolić głęboko spać. Od pierwszych momentów po narodzinach dziecko uczy się jak ssać i jeść.

Jeśli dziecko zapadnie w sen nienakarmione, zazwyczaj będzie spało dłużej. Kiedy się obudzi, będzie niespokojne. Ominęło je coś, co jest dla niego niezwykle istotne, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy.

Niemowlę karmione mlekiem z butelki

Dlatego też niektóre szpitale decydują się na karmienie butelką dzieci urodzonych w wyniku cięcia cesarskiego. Ale może to doprowadzić do komplikacji z karmieniem piersią w dalszym życiu, bo ssanie piersi wymaga więcej wysiłku niż ssanie plastikowego smoczka w butelce.

Brak mobilności mamy po operacji również może stanowić problem. Cięcie cesarskie to operacja, po której pozostaje rana, która będzie długo się goiła. Może to bardzo utrudniać znalezienie odpowiedniej pozycji do karmienia dziecka piersią.

Jak wspomóc karmienie piersią po cięciu cesarskim?

Mleko matki zazwyczaj pojawia się od 30 do 72 godzin po porodzie, bez względu na to, czy poród był naturalny, czy doszło do cięcia cesarskiego. To proces fizjologiczny, który rozpoczyna się wraz z usunięciem łożyska z ciała mamy. Spada poziom progesteronu, za to rośnie poziom prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka.

Bardzo rzadko zdarza się, by organizm kobiety nie produkował mleka po narodzinach dziecka. Nieduża ilość pokarmu dotyka jedynie 1% kobiet. Dlatego też nie ma znaczenia, czy urodziłaś dziecko siłami natury czy przez cesarskie cięcie; nawet jeśli Twoje dziecko płacze, nie oznacza to, że z Twoim pokarmem jest coś nie tak. Wiele kobiet uważa, że jeśli dziecko płacze podczas karmienia oznacza to, że nie dostaje wystarczającej ilości mleka i jest głodne. Jednak nie zawsze tak jest.

Siedząca mama karmiąca dziecko piersią - karmienie piersią po cięciu cesarskim

Oto podpowiedzi, które mogą ułatwić karmienie piersią po cięciu cesarskim. Pomogły one wielu mamom.

  • Ważne, by przystawić dziecko do piersi najszybciej, jak to możliwe. Istnieją poduszki do karmienia, które mogą pomóc Ci odpowiednio ułożyć dziecko i nie dopuścić do uciskania blizny po cięciu cesarskim. Są również różne pozycje do karmienia po cesarce. Poproś o poradę lekarza. Umożliwienie dziecku ssania przyspieszy pojawienie się mleka.
  • Póki Twoje mleko nie będzie płynęło swobodnie, pozwól dziecku ssać kiedy tylko ma na to ochotę.
  • Jeśli to możliwe, poproś, aby po operacji nie oddzielano Cię od dziecka. Spróbuj przekonać położne, by przekazały dziecko ojcu, który może wykorzystać kontakt przez gołą skórę by ogrzać maluszka, aby nie marnować energii na regulowanie jego temperatury. Dzięki temu od samego początku będziesz bliżej dziecka.
  • Jeśli coś Cię boli, możesz wziąć leki przeciwbólowe. Twój lekarz może przepisać Ci środki, które można bezpiecznie zażywać podczas karmienia piersią. Ból może zatrzymać produkcję mleka.
  • Postaraj się zachować spokój i bądź zrelaksowana. Przemęczenie i stres wywierają wpływ na produkcję mleka.

Sam fakt, że miałaś cięcie cesarskie nie oznacza, że nie będziesz w stanie karmić piersią. Wiele czynników może skomplikować karmienie piersią po cięciu cesarskim, ale na wszystko znajdzie się sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Olza, I. Lactancia después de la cesárea. Hospital de Puerta de Hierro Majadahonda, Madrid. [Documento en línea].
  • Perez-Escamilla, R et al. The Association Between Cesarean Delivery and BreastFeeding Outcomes among Mexican Women. Am J Public Health. June 1996. 86 (6): 832-836.
  • Aksu A, Vefikulucay Yilmaz D. The relationship of postpartum sleep quality and breastfeeding self-efficacy of Turkish mothers. Scand J Caring Sci. 2019 Dec;33(4):833-839. doi: 10.1111/scs.12679. Epub 2019 Mar 13. PMID: 30866100.
  • Shiraishi, M., Matsuzaki, M., Kurihara, S. et al. Post-breastfeeding stress response and breastfeeding self-efficacy as modifiable predictors of exclusive breastfeeding at 3 months postpartum: a prospective cohort study. BMC Pregnancy Childbirth 20, 730 (2020). https://doi.org/10.1186/s12884-020-03431-8.
  • Gómez A, et al. Fármacos y lactancia materna. Protocolos Diagnóstico Terapeúticos de la AEP: Neonatología. Disponible en: https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/6_1.pdf.
  • PINTO L FERNANDO . Apego y lactancia natural. Rev. chil. pediatr. [Internet]. 2007 Oct [citado 2022 Nov 09] ; 78( Suppl 1 ): 96-102. Disponible en: http://www.scielo.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0370-41062007000600008&lng=es. http://dx.doi.org/10.4067/S0370-41062007000600008.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.