Mieszane karmienie - wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

Mieszane karmienie - wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 25 listopada, 2018

Kiedy dziecko żywi się mlekiem matki i sztucznym mlekiem, nazywa się to mieszanym pokarmem. Jest to rodzaj karmienia noworodków wybrany przez wiele matek. Chociaż zazwyczaj nie jest to pierwszy wybór matki, mieszane karmienie stanowi idealną opcję dla wielu kobiet. Decyzja ta jest czasami motywowana trudnościami występującymi podczas karmienia wyłącznie mlekiem matki.

Jeśli nie wiesz nic na ten temat, należy zadać sobie pytanie: “Co to jest mieszane karmienie? Czy ma wpływ na rozwój dziecka? Kiedy jest to zalecane?” My, właśnie w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Powody, dla których warto zdecydować się na mieszane karmienie

To normalne, że matka wybiera albo wyłączne karmienie piersią, albo wyłączne karmienie butelką. Połączenie obu jest zwykle wynikiem problemów z pierwszym, związanych z trudnościami, jakie występują u matki lub dziecka.

Matka karmiąca dziecko mlekiem z butelki

Istnieje wiele powodów, dla których matka powinna wybrać karmienie mieszane jako najlepszą opcję dla swojego dziecka. Zwykle można je podsumować w następujący sposób:

  • Osobisty wybór. Wiele kobiet miało złe doświadczenia związane z karmieniem piersią i uważa, że należy je łączyć z kamieniem sztucznym mlekiem.
  • Dla dziecka. Różne rzeczy mogą spowodować, że dziecko nie dostanie wystarczającej ilości substancji odżywczych z mleka matki, więc potrzebna jest dodatkowa suplementacja.

Karmienie piersią vs. mieszane karmienie

Kluczowa chwila dla kobiety, która właśnie urodziła dziecko, pojawia się, gdy po raz pierwszy umieszcza je przy swojej piersi. To wyjątkowy i niezapomniany moment dla każdej matki.

Często frustracja złego “zatrzasku” powoduje, że matka traktuje karmienie piersią jako źródło stresu. Problem polega na tym, że im bardziej matka o tym myśli, tym trudniej jest jej karmić piersią.

Biorąc pod uwagę tę sytuację, często decyduje się, że dodanie sztucznego mleka do diety noworodka jest lepsze niż całkowite zaniechanie karmienia piersią.

Jednak dobrze jest, abyś skontaktowała się ze swoją położną z wszelkimi pytaniami dotyczącymi karmienia piersią. Wiele razy te problemy można w bardzo łatwy sposób rozwiązać.

Karmienie piersią z reguły wystarczy, aby nakarmić dziecko. Jednak karmienie mieszane lub sztuczne może również odpowiednio spełniać funkcję karmienia Twojego dziecka.

Kiedy karmienie piersią nie wystarczy…

Produkcja mleka kobiecego jest inna u każdej kobiety. W ciągu ostatniego trymestru ciąży, jej organizm już przygotowuje się do karmienia piersią.

Po porodzie i wydaleniu łożyska organizm jest w pełni gotowy do karmienia piersią.

Jednak zapotrzebowanie na mleko może być większe niż zasoby matki, lub dziecko może mieć problem z przyssaniem się do brodawki. Konsekwencje tych problemów oznaczają, że dziecko nie jest dobrze odżywione.

Dziecko karmione piersią

To normalne, że noworodek chudnie natychmiast po porodzie i po kilku dniach odzyskuje swoją wagę bez żadnych problemów. Jeśli jednak tak się nie stanie, oczywiście po konsultacji z lekarzem, zdecyduj się na karmienie mieszane.

Macierzyństwo jest najważniejszym ze wszystkich zawodów. Wymaga większej wiedzy niż jakakolwiek inna sprawa związana z człowiekiem.

-Elizabeth Cady Stanton-

Czy karmienie mieszane może się nie udać?

Zasadniczo Twoje dziecko wybierze metodę, którą lubi najbardziej. Jeśli nie, to rodzice będą decydować, co jest najbardziej wygodne dla wszystkich.

Nie ma problemu z kontynuowaniem karmienia dziecka mlekiem matki i sztucznym.

Jednak koniec końców nie będziesz w stanie utrzymać obu procedur na raz, a Ty lub Twoje dziecko ostatecznie wybierze jedną.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie chce butelki, a preferuje mleko pochodzące z Twojej piersi, oznacza to, że jest to najbardziej wygodne dla niego. Połączenie dziecka z matką jest bardzo szczególną więzią, która zostaje wzmocniona w czasie karmienia piersią.

Jeśli, z drugiej strony, wybiera butelkę, prawdopodobnie robi to, ponieważ wygodniej jest mu ssać smoczek niż sutek. Karmienie noworodka może wydawać się czynnością, która wymaga tak wielkiej odpowiedzialności, że staje się aż przytłaczające.

Zrelaksuj się, Twoje dziecko da Ci wskazówki co i jak powinnaś robić. A przede wszystkim skorzystaj z porad specjalistów, którzy są do Twojej dyspozycji, aby odpowiedzieć na wszelkie nurtujące Cię pytania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.