Kolka u niemowląt podczas karmienia piersią

Kolka podczas laktacji jest zwykle przejściowa i jest wynikiem problemów trawiennych lub żołądkowo-jelitowych. Dowiedz się więcej o tym stanie czytając ten artykuł!
Kolka u niemowląt podczas karmienia piersią
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kolka u niemowląt karmionych piersią objawia się nagłym i rozpaczliwym płaczem spowodowanym silnymi i bolesnymi skurczami brzucha. Często występuje ona w pierwszych dwunastu tygodniach życia i stanowi wyzwanie dla zdrowia psychicznego i cierpliwości rodziców.

Kolka u niemowląt w okresie karmienia piersią nadal pozostaje jednak tajemnicą dla lekarzy. Do tej pory bowiem nie znaleziono dokładnej przyczyny jej powstawania.

Eksperci wskazują, że około 15% dzieci w pierwszych trzech miesiącach życia ma okresowe skurcze ścian brzucha. Dolegliwości te określa się jako jako kolka niemowlęca, podczas której dziecko płacze w sposób niepocieszony, niewytłumaczalny i nawracający.

Zwykle kolka u niemowląt w okresie laktacji pojawia się wieczorem. W ciągu dnia dokucza dziecku około 3 godzin dziennie, począwszy od trzeciego tygodnia życia. Jeśli chodzi o jej częstotliwość, pojawia się 3 lub więcej dni w tygodniu przez okres 3 miesięcy.

Dziecko cierpi więc na intensywne i nagłe skurcze jelit, które powodują silny ból. Podczas tych epizodów zwykle obserwuje się ponadto zgięcie ramion, zgięcie nóg na brzuchu i zaciśnięte pięści. Niemowlę wykazuje też dużą drażliwość i wydala gazy przez odbytnicę.

Kolka u niemowląt – jakie czynniki ją powodują?

Płaczące niemowlę

Według badań kolka w okresie laktacji jest częstym zaburzeniem w pierwszych trzech miesiącach życia. Według statystyk cierpi na nią ponad 40% dzieci karmionych piersią. I choć nie ma jasnej, wytłumaczalnej przyczyny, może na to wpływać wiele czynników.

Kolka u niemowląt może się wiązać z niedojrzałością OUN (ośrodkowy układ nerwowy)

W pierwszych tygodniach życia maluch otrzymuje nadmierną stymulację, co powoduje, że w swojej relacji ze światem wykazuje niezwykłą nadwrażliwość. W efekcie, ciało dziecka informuje o tym przez skurcze brzucha i kolkę.

Niedojrzałość systemu trawienia

Niemowlę cierpi na refluks żołądkowy podczas spożywania pokarmu. W konsekwencji następuje zwracanie pokarmu, a tym samym ostry ból w przewodzie pokarmowym.

Kolka u niemowląt a nietolerancja laktozy

Ten przypadek dotyczy dzieci karmionych sztucznie. Dzieci mogą urodzić się z nietolerancją białek zawartych w mleku krowim. Dlatego zaleca się zastąpienie go mlekiem sojowym i innymi białkami, aby zapobiec kolce u malucha. Skonsultuj się z pediatrą w celu ustalenia właściwej diagnozy i rodzaju pokarmu.

Nieprawidłowa praktyka żywieniowa

Dziecko spędza wiele godzin bez jedzenia. Następnie w momencie karmienia piersią lub butelką, połyka powietrze lub je w przyspieszonym tempie. W ten sposób pochłania duże ilości gazów, co potem objawia się kolką.

Niepokój rodzicielski

Kolka u niemowląt zazwyczaj wywołuje u rodziców stanu wysokiej nerwowości i niepokoju, co powoduje u dziecka jeszcze wyższy poziom lęku i płaczu. Zaleca się, aby rodzice udali się do specjalisty pediatry w zakresie kolki podczas karmienia.

To pomoże im wyjaśnić wszystkie swoje wątpliwości i zapewni im niezbędne narzędzia, aby nauczyli się łagodzić swoje napięcie. Tylko w ten sposób będą mogli pomóc maluchom.

Kolka u niemowląt podczas karmienia piersią – jak ją rozpoznać?

Masowanie brzuszka

Istnieje wiele czynników, które pozwolą nam zidentyfikować, kiedy nasz maluch cierpi na kolkę niemowlęcą. Poniżej wskazujemy główne oznaki lub objawy, które pozwolą Ci zauważyć, kiedy Twoje dziecko cierpi na tego typu skurcze:

  • Maluch zaczyna wykazywać drażliwość, pobudzenie i dyskomfort.
  • W niektórych porach dnia brzuch niemowlęcia staje się twardy.
  • Jego dyskomfort jest tak duży, że dziecko nie reaguje na bodźce uspokajające, jak przy innych okazjach.
  • Dziecko ma trudności z wypróżnianiem i oddawaniem gazów.
  • Epizody kolki stają się rutyną, ponieważ zdarzają się codziennie o tej samej porze, zawsze od godziny 17:00.
  • Niemowlę ma długie okresy płaczu i narzekania.
  • Dziecko ma lekki, niespokojny sen a także trudności z zasypianiem.

Jak mogę pomóc mojemu dziecku?

Poniżej przedstawiamy kilka technik, które mogą być przydatne, aby uspokoić płacz dziecka usuwając przyczynę kolki.

  • Użyj ciepła. Jedną z technik, która pozwala zmniejszyć intensywność płaczu dziecka, jest lekkie ogrzanie jego skóry w dotkniętym obszarze za pomocą małych termoforów z wodą lub ciepłych koców.
  • Masuj delikatnie bolesną okolicę. Jeśli Twoje dziecko ma epizod kolki niemowlęcej, zrób mu delikatny masaż: w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara wykonuj okrężne ruchy na brzuszku lub na plecach, aby zmniejszyć ucisk.
  • Pozycja. Stale zmieniaj ułożenie dziecka, co pozwoli mu na lepsze wypróżnienie, zmniejszenie kwasowości i ułatwi eliminację gazów.
  • Włącz muzykę. Doskonałą opcją jest pobudzenie go muzyką, najlepiej taką, której słuchałaś w czasie ciąży. Możesz w tym kołysać malucha w ramionach, blisko klatki piersiowej, co zapewni mu bezpieczeństwo, tak że niemal natychmiast poczuje ulgę.

Jeśli wypróbowałaś już wszystko, co radzimy w tych punktach i nic nie działa, to zacznij plan b. Pozwól dziecku uspokoić się samemu, aż zaśnie. Zgaś światło, bądź cicho i poświęć trochę czasu dla siebie. Odpocznij, oczyść i uspokój swój umysł, abyś po przebudzeniu dziecka mogła nadal dawać mu tę czystą i cudowną miłość, którą każda matka potrafi przekazać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.