Dlaczego w nocy nagle dzieci budzą się z płaczem?

Dzieci mają wiele uczuć, emocji i wrażeń. Czasami niepokój i nerwowość mogą spowodować, że nagle dzieci budzą się z płaczem. Dowiedz się więcej na ten temat z tego artykułu.
Dlaczego w nocy nagle dzieci budzą się z płaczem?

Ostatnia aktualizacja: 17 września, 2021

Wielu rodziców cierpi na bezsenność, ponieważ często się zdarza, że ich nagle dzieci budzą się z płaczem. Zasadniczo zdarza się to częściej w nocy niż w ciągu dnia, ponieważ czują się wtedy niekomfortowo. Płacz jest dla nich najlepszym sposobem na poinformowanie otoczenia, że nie czują się szczęśliwe.

Czasami jednak dla rodziców staje się jasne, że dzieci płaczą, ponieważ po prostu tego same chcą. Muszą pozbyć się nadmiaru energii, robiąc jedyne, co mogą. A to dlatego, że nie wszystko idzie po ich myśli.

Czasami nagle dzieci budzą się z płaczem, ponieważ chcą przyciągnąć na siebie uwagę rodziców w związku z niektórymi swoimi potrzebami. Z drugiej strony płaczą także z powodu rzeczy, których zwyczajnie chcą.

Ponadto dzieci mają wiele uczuć, emocji i wrażeń. Czasami niepokój i nerwowość mogą spowodować, że nagle dzieci budzą się z płaczem. Możesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat z naszego artykułu, wystarczy, że poświęcisz kilka minut na jego lekturę, do czego gorąco zapraszamy!

Powody, dla których nagle dzieci budzą się z płaczem w nocy

Istnieje wiele różnych powodów, dla których nagle dzieci budzą się z płaczem w środku nocy. Niektóre z najczęstszych przyczyn tego stanu rzeczy są następujące:

Dziecko jest głodne i domaga się jedzenia

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci płaczą, by wyrazić, że nadszedł najwyższy czas, aby znów coś zjeść. Czasami dzieci mogą płakać tak często, jak co dwie lub trzy godziny, ponieważ są po prostu głodne.

Dzieci narzekają w ten sposób na niewygodę w swoim otoczeniu

Dzieci budzą się z płaczem z drzemki na przykład wtedy, gdy czują się w jakiś sposób niekomfortowo. Może być im zbyt zimno, mogą być spragnione, ukąszone przez komara, jak również z wielu innych powodów. Aby temu zapobiec, rodzice powinni zdawać sobie sprawę z warunków, w jakich śpi ich dziecko.

Dziecko płacze

Uważaj na przykład, aby komary nie gryzły Twojego maleństwa. Upewnij się też, że nie ma w jego otoczeniu silnych lub irytujących zapachów, dużych podmuchów powietrza ani deszczu lub wilgoci. Te czynniki nie tylko spowodują, że dzieci się obudzą, ale mogą też spowodować, że Twoja pociecha zachoruje.

Zła pozycja do spania

Zawsze staraj się układać dzieci w dobrej pozycji przed snem. Jeśli jednak są one niespokojne podczas snu, mogą nagle zmienić swoją pozycję. W zależności od tego, jak się poruszają, mogą poczuć skurcze lub drętwienie kończyn. A to wystarczający powód, by się obudzić z płaczem.

Oplucie się śliną powoduje, że dzieci budzą się z płaczem

To normalne, że wszystkie dzieci plują w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Jeśli zdarzy się to podczas snu, mogą zacząć się nawet dusić. W rezultacie nagle dzieci budzą się z płaczem, ponieważ czują się po prostu nieswojo.

Dodatkowo upewnij się, że jeśli dziecko zasypia zaraz po nakarmieniu, to że śpi na lekkim podwyższeniu. W ten sposób masz mniejsze szanse, że podczas snu zacznie się u Twojego maleństwa wydzielać ślina.

Inne powody, dla których nagle dzieci budzą się z płaczem

Oprócz opisanych powyżej powodów mogą także wystąpić inne przyczyny, dla których dzieci budzą się z płaczem w nocy. Są to między innymi:

Pojawienie się swędzącej wysypki skórnej

Jest to bardzo powszechne zjawisko u dzieci, które przebywają w środowisku cechującym się wysoką wilgotnością i których skóra bardzo łatwo ulega podrażnieniom. Jeśli Twoje dziecko należy do tej właśnie grupy, powinieneś spróbować zapewnić mu przede wszystkim dobrą wentylację w pokoju. Upewnij się także, że Twoje dziecko ma zawsze świeże, czyste i suche ubranka.

Niewłaściwe (niewygodne) ubranie

Jednym z najczęstszych powodów, dla których dzieci nagle budzą się z płaczem, jest to, że czują się nieswojo w odzieży, która im zwyczajnie przeszkadza.

Małe dzieci zwykle bardzo szybko wyrastają z ubranek, ponieważ rosną tak prędko… Jednak w oczach rodziców są zawsze tego samego rozmiaru. A co ważne, ciasna odzież może znacząco utrudniać przepływ krwi powodując na przykład uciążliwe drętwienie kończyn.

Choroby i inne dolegliwości

Dzieci budzą się z płaczem w środku nocy między innymi dlatego, że są chore. Jeśli takie zachowanie występuje dość często i nie wiesz co konkretnie może być jego powodem, ważne jest, aby natychmiast udać się z dzieckiem do lekarza.

Płaczące dziecko

Pediatra może przeprowadzić odpowiednie badania, aby wykluczyć wszelkie inne potencjalne problemy zdrowotne jako przyczynę problemów ze snem u Twojej pociechy.

Koszmary senne, które przerażają dziecko

Często dzieci budzą się z płaczem w środku nocy, ponieważ miały zły sen. Wiele maluchów zaczyna wtedy płakać, ponieważ boją się koszmaru, który właśnie je nawiedził.

Garść wniosków końcowych na temat tego, dlaczego nagle dzieci budzą się z płaczem

Nie wszystkie dzieci wyrażają swoje emocje lub uczucia w ten sam sposób. Dlatego ważne jest, aby rodzice nauczyli się rozumieć przesłania swojej pociechy. Zarówno okazywane poprzez płacz, jak i inne formy mowy ciała.

Ważne jest również, aby nie rozpieszczać nadmiernie swojego dziecka. Dzieci czasami płaczą, ponieważ czegoś chcą, a nie dlatego, że czegoś potrzebują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Boyden SD, Pott M, Starks PT. An evolutionary perspective on night terrors. Evol Med Public Health. 2018 Apr 14;2018(1):100-105.
    • de Carvalho M, Robertson S, Merkatz R, Klaus M. Milk intake and frequency of feeding in breast fed infants. Early Hum Dev. 1982 Nov;7(2):155-63.
    • de Weerth C, Fuentes S, de Vos WM. Crying in infants: on the possible role of intestinal microbiota in the development of colic. Gut Microbes. 2013 Sep-Oct;4(5):416-21.
    • Gatrad AR, Sheikh A. Persistent crying in babies. BMJ. 2004 Feb 7;328(7435):330.
    • Indrio F, Riezzo G, Raimondi F, Cavallo L, Francavilla R. Regurgitation in healthy and non healthy infants. Ital J Pediatr. 2009 Dec 9;35(1):39.
    • Möller EL, de Vente W, Rodenburg R. Infant crying and the calming response: Parental versus mechanical soothing using swaddling, sound, and movement. PLoS One. 2019 Apr 24;14(4):e0214548.
    • Phillips KE, Norris LA, Kendall PC. Separation Anxiety Symptom Profiles and Parental Accommodation Across Pediatric Anxiety Disorders. Child Psychiatry Hum Dev. 2020 Jun;51(3):377-389.
    • St James-Roberts I, Peachey E. Distinguishing infant prolonged crying from sleep-waking problems. Arch Dis Child. 2011 Apr;96(4):340-4.
    • WESSEL MA, COBB JC, JACKSON EB, HARRIS GS Jr, DETWILER AC. Paroxysmal fussing in infancy, sometimes called colic. Pediatrics. 1954 Nov;14(5):421-35.
    • Zeifman DM, St James-Roberts I. Parenting the Crying Infant. Curr Opin Psychol. 2017 Jun;15:149-154.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.