Dziecko nie płacze – czy to normalne?

Płacz dziecka jest jego narzędziem komunikacji. Jak więc rozpoznać jego potrzeby kiedy maluch nie płacze?
Dziecko nie płacze – czy to normalne?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 12 marca, 2019

Już od chwili narodzin dzieci zaczynają komunikować się z otoczeniem poprzez płacz. A więc jeśli Twoje dziecko nie płacze, być może zastanawiasz się czy wszystko jest w porządku.

Zajmowanie się maluszkiem, który nie komunikuje swoich potrzeb płaczem może stanowić dla rodziców poważne wyzwanie. Będzie Wam trudniej rozpoznać kiedy dziecko jest głodne, zmęczone, kiedy jest mu zimno, czy czegoś potrzebuje. Możecie martwić się tym, czy maluch jest zdrowy, czy może ma problemy ze słuchem albo porozumiewaniem się. Na pewno zadajecie sobie pytanie “Czy to normalne, że nasze dziecko nie płacze?”

Płacz dziecka jest jego narzędziem komunikacji. Ale maluch z różnych powodów może go po prostu jeszcze nie używać.

Dlaczego Twoje dziecko nie płakało tuż po narodzinach

Możesz myśleć, że każde dziecko płacze odruchowo lub po podaniu przez lekarza bodźca tuż po narodzinach. W rzeczywistości jednak jest to ogólnik.

Dla dzieci rodzonych naturalnie, proces przyjścia na świat wiąże się z ogromnym stresem. To przeżycie porodu powoduje napięcie. W konsekwencji, właśnie w wyniku takich intensywnych przeżyć, dzieci te płaczą odruchowo. Płacz z kolei rozpoczyna pracę układu oddechowego.

Jednakże mnóstwo dzieci rodzi się i nie płacze. Dzieje się tak po prostu dlatego, że wiele maluszków jest bardziej śpiących i spokojniejszych. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, lekarz bądź inna osoba odbierająca poród dostarczy dziecku bodźców, które stymulują odruch płaczu. Płakanie oczyszcza bowiem drogi oddechowe dziecka, które tuż po narodzinach są wciąż pełne płynu owodniowego.

Dzieci które przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia raczej ziewają niż płaczą. Natomiast brak jakiejkolwiek reakcji u dziecka może już być oznaką nieprawidłowości. Z tego powodu, należy dobrze przebadać dziecko aby wykluczyć problemy ze zdrowiem.

W takich przypadkach, neurolog opracuje ocenę stanu dziecka w skal Apgar. Test ten oceni między innymi pięć aspektów:

  • Napięcie mięśni
  • Reakcja na bodźce
  • Kolor skóry
  • Puls na minutę
  • Oddychanie

Na podstawie wyników testu, zespół medyczny podejmie decyzje o tym, czy dziecku należy podać tlen.

Tak więc, jeśli słyszysz płacz dziecka tuż po porodzie, jest to dobry znak. Możesz je uspokoić kiedy położna poda Ci je na ręce.

Być może Twoje dziecko nie płacze, ponieważ jeszcze tego nie umie.

Dlaczego dziecko nie płacze? Kilka możliwych przyczyn

Czy to normalne że dziecko nigdy nie płacze? Nie martw się. Najważniejsze jest to, że wszystkie jego potrzeby są zaspokojone. Pamiętaj, ze każdy noworodek jest inny. Niektóre dzieci są głodne albo jest im zimno ale nie są w stanie wyrazić tego płaczem tak jak inne maluchy.

Jeśli lekarz zapewnił Cię, że z dzieckiem jest wszystko w porządku, fakt że noworodek nie płacze oznacza najprawdopodobniej po prostu to, że jeszcze się tego uczy. W tym sensie, Ty ze swojej strony będziesz musiała nauczyć się rozpoznawania jego potrzeb na podstawie ruchów i gestów.

To, że dziecko nie płacze nie oznacza też, że wszystko jest zawsze w porządku. Zwracaj baczną uwagę na jego zachowanie i pilnuj zaspokajania jego potrzeb. Na przykład, ustal harmonogram karmienia, drzemek i zmiany pieluszek na podstawie własnych obserwacji i rozpoznawania sygnałów dziecka.

Jako mama, koniecznie musisz nauczyć się odczytywać i rozpoznawać potrzeby dziecka oraz zaspokajać je. Jeśli Twoje dziecko nie płacze, naucz się rozumieć inne sygnały które Ci przekazuje i odpowiadać zgodnie z nimi.

Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne

Płacz to zwykle dla dziecka ostatnia deska ratunku. Nawet kiedy maluch jest głodny od dłuższej chwili, płakać zacznie z reguły w ostateczności, nie od razu. Płacz jest więc dość gwałtownym sposobem na przekazanie opiekunom informacji o potrzebie karmienia. Jeśli Twoje dziecko nie płacze, możesz zaobserwować jego związane z jedzeniem potrzeby na podstawie następujących oznak:

  • Dziecko odwraca główkę aby znaleźć pierś matki. Większość noworodków instynktownie szuka piersi matki aby się pożywić. Kiedy zauważysz takie zachowanie u swojego dziecka, będziesz mogła założyć, że jest ono głodne.
  • Jeśli zauważysz, że dziecko się trzęsie lub jest wyjątkowo ruchliwe, może to oznaczać, że coś jest nie w porządku. Niekoniecznie musi tu chodzić o jedzenie. Może maluszek ma kolkę albo potrzebuje zmiany pieluszki.
  • Kolejnym sposobem na rozpoznanie momentu, w którym dziecko jest głodne jest słuchanie odgłosów innych niż płacz. Zwróć uwagę na to, czy maleństwo nie ssie języka. Ten dźwięk przypomina ssanie sutka albo smoczka butelki. Jeżeli go usłyszysz, dziecko najprawdopodobniej jest głodne.
Bądź wyczulona na inne dźwięki.

Oznaki zmęczenia u dziecka

Również zmęczenie można u dziecka przy odrobinie wprawy zaobserwować. Jeśli maluch ma napięte ciałko, wydaje się sparaliżowany, ma zaciśnięte piąstki i pociera oczy, na pewno jest zmęczony i chce spać. Noworodek może też często ziewać i nie być w stanie utrzymać otwartych oczu. To nieomylne oznaki przemęczenia i tego, że nadszedł czas na sen.

“Jako mama, koniecznie musisz nauczyć się odczytywać i rozpoznawać potrzeby dziecka oraz zaspokajać je.”

Jak rozpoznać moment zmiany pieluszki

Najlepszym wyznacznikiem jest tu oczywiście zapach. Jeśli od momentu wypróżnienia minęła dłuższa chwila, dziecko będzie niespokojne i będzie dawało oznaki tego, że coś jest nie w porządku. Natomiast w nocy dziecko natychmiast się obudzi. Obserwując je na pewno zobaczysz oznaki napięcia i zdenerwowania.

Jeśli Twoje dziecko nie płacze, przede wszystkim – nie martw się. Istnieją inne sposoby na rozpoznanie jego potrzeb. Obserwuj zachowanie i wyraz twarzy maleństwa. Jeżeli natomiast brak płaczu po dłuższym czasie wciąż Cię niepokoi, skonsultuj się z pediatrą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.