Uspokojenie płaczącego niemowlęcia – 7 najlepszych technik

Uspokojenie płaczącego niemowlęcia – 7 najlepszych technik
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 02 października, 2018

Uspokojenie płaczącego niemowlęcia jest czasami bardzo trudnym zadaniem. Kiedy nasze dzieci zaczynają płakać i nic nie jest w stanie ich uspokoić, możemy naprawdę zacząć się martwić.

Niektórzy rodzice polecają najlepsze według nich techniki na uspokojenie płaczącego niemowlęcia, ale aby naprawdę zadziałały, konieczne jest ich prawidłowe stosowanie.

Jeśli Twoje dziecko płacze, zdecydowanie jest coś, co je niepokoi. Zrozumienie sygnałów wysyłanych przez dziecko nie jest łatwym zadaniem.

Często trudno jest stwierdzić, czy niemowlę jest głodne, zmęczone, znudzone, odczuwa ból czy ma ochotę na zabawę… Jest tak wiele możliwości.

Dlatego dzisiaj na Jesteś Mamą chcemy podzielić się z Tobą kilkoma wypróbowanymi i przetestowanymi sposobami na uspokojenie płaczącego niemowlęcia.

7 najlepszych technik na uspokojenie płaczącego niemowlęcia

Kołysanie w ramionach

Dzieci uwielbiają być tulone w ramionach matki – to część ich natury. Ważne jest, aby delikatnie kołysać dziecko, tulić je i szeptać mu słodkie słowa do ucha, aby je powoli uspokoić.

Ten kontakt z mamą przypomni dziecku komfort, jaki odczuwało, kiedy rozwijało się w jej łonie.

Wybierz się na spacer lub przejażdżkę

Wielu rodziców zaleca pójście na spacer jako sposób na uspokojenie płaczącego niemowlęcia. Świetnym pomysłem jest umieszczenie dziecka w wózku i zabranie go na krótki spacer po okolicy lub nawet po mieszkaniu.

Ten ruch pomoże uspokoić nerwy Twojego dziecka. Niektórzy rodzice uzyskują lepsze wyniki, zabierając swoje dzieci na przejażdżkę samochodem. Stanowi to doskonałą rozrywkę.

Dziecięce SPA: zrób dziecku masaż

Uspokojenie płaczącego niemowlęcia - masaż

Jednym z najlepszych sposobów uspokojenia płaczącego niemowlęcia jest masaż. Jeśli Twoje dziecko rozpaczliwie płacze, zacznij delikatnie masować je po brzuchu i plecach.

Przyczyną łez dziecka może być ból wywołany przez gazy. W takim wypadku może wystarczyć delikatny masaż jego brzucha.

Pomocne może być przyzwyczajenie dziecka do masaży, dzięki czemu mają one szansę stać się częścią rutynowych zajęć. W przyzwyczajeniu do masażu może pomóc, na przykład, masowanie dziecka tuż przed kąpielą lub po niej.

Niech ktoś inny spróbuje

Zdarza się, że kołyszesz swoje dziecko tam i z powrotem, bezskutecznie. Przytulasz je, nosisz, ale nic nie pomaga. W takich chwilach warto poprosić kogoś innego, aby spróbował ukoić płacz dziecka.

Dzieci potrafią wyczuć, kiedy jesteśmy spięci. Kiedy ktoś inny przez jakiś czas trzyma Twoje dziecko, zarówno Ty, jak i Twoje maleństwo odnajdziecie spokój i ciszę.

Technika pralki

Bardzo popularną techniką stosowaną przez wielu rodziców jest pralka. Kiedy wydaje się, że nic nie uspokoi Twojego dziecka, a jego łzy płyną bez końca, po prostu weź dziecko i umieść na jego nosidełku w pralni.

Wielu rodziców przysięga, że ​​pomrukujące odgłosy wydawane przez pralkę świetnie nadają się do uspokojenia płaczącego niemowlęcia.

Rozbierz dziecko

Może to być wina ubrania, w które jest ubrane Twoje dziecko, albo Twój maluch może po prostu mieć skłonności do kolek. Jeśli uważasz, że ubranie Twojego dziecka może być przyczyną jego złego nastroju, zdejmij mu ubranie i pieluchę i pozwól przez jakiś czas cieszyć się wolnością na golasa.

W ten sposób może poczuć się znacznie lepiej, a płacz zniknie.

Jedzenie na pociechę

Uspokojenie płaczącego niemowlęcia - jedzenie czekolady

Jednym z głównych powodów niekontrolowanego płaczu dzieci jest to, że próbują nam powiedzieć, że są głodne. Ponadto, podczas karmienia dziecko odczuwa ciepło Twojego ciała i bicie Twojego serca.

Twoje dziecko cieszy się dotykiem Twoich rąk i rytmem Twoich ruchów. I oczywiście napełnienie żołądka mlekiem lub jego zamiennikiem sprawi, że poczuje się znacznie lepiej.

Jeśli żadna z powyższych wskazówek nie działa, pozwól dziecku na bezpośredni kontakt z Twoją skórą i ciałem.

Weź je w ramiona lub umieść w ergonomicznym nosidełku dostosowanym do wieku i rozwoju Twojego dziecka. To przypomni mu miesiące spędzone w Twoim łonie i może znacznie ułatwić uspokojenie płaczącego niemowlęcia.

Możesz również owinąć dziecko w koc lub ręcznik, aby zasymulować doświadczenie przebywania w macicy.

Coś, czego nigdy nie powinno się robić, to podawać dziecku jakichkolwiek środków uspokajających lub naparów, ponieważ mogą one być dla niego szkodliwe. Ponadto, nie pozwól, aby sytuacja Cię nadto przytłoczyła.

Jeśli nie możesz się uspokoić, nie będziesz w stanie uspokoić swojego dziecka. Nie besztaj też malucha, bo to tylko doda mu kolejnego powodu do płaczu.

Wreszcie, nigdy nie ignoruj ​​swojego maleństwa. Jeśli zignorujesz łzy dziecka, to tylko pogorszy to płacz. Badania dowiodły, że pozostawienie dziecka, „żeby się wypłakało” w rzeczywistości może wywoływać długotrwałe uszkodzenia.

Miej powyższe techniki na uwadze, gdy Twoje dziecko płacze, a zaoszczędzisz sobie wiele stresu. Pamiętaj, że Twoje dziecko chce się z Tobą komunikować, a płacz jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów.

Oczywiście, jeśli nadal nie jesteś w stanie uspokoić swojego dziecka mimo wypróbowania tych technik lub gdy poczujesz, że Twoje dziecko może odczuwać ból, nie wahaj się zadzwonić do pediatry lub zasięgnąć pomocy medycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.