Zmienianie pieluch: 7 najczęstszych błędów

Zmienianie pieluch: 7 najczęstszych błędów

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2018

Jeśli masz dziecko, najprawdopodobniej poświęcasz dużą część dnia na zmienianie pieluch. Ale czy robisz to poprawnie? W tym artykule omówimy najczęściej występujące problemy, jakich młodym rodzicom przysparza zmienianie pieluch.

Zmienianie pieluch dziecka wydaje się być podstawowym zadaniem dla większości matek i ojców. Jednak, chociaż niektórzy rodzice potrafią to robić z zamkniętymi oczami, inni potrzebują nieco więcej praktyki.

Wiele osób odrzuca sama myśl o zmianie pieluchy. Dotyczy to szczególnie osób, które łatwo się denerwują, a także tych, które boją się „obsługiwać” małe dzieci.

Pomimo tego, że dla wielu ludzi niechęć rodzica do zmiany pieluchy jest oznaką złego wychowywania dzieci, na ogół jest to spowodowane zwyczajnym brakiem informacji i praktyki.

Dlatego wielu rodziców stara się prawidłowo zmieniać pieluchy swojego dziecka.

Zmienianie pieluch – 7 typowych błędów

Podobnie jak większość początkujących, niektórzy rodzice mają skłonność do popełniania pewnych błędów, jeśli chodzi o zmienianie pieluch niemowląt. Oto kilka przykładów najczęściej popełnianych błędów:

Brak wcześniejszego przygotowania

Zanim położymy dziecko na stole do przewijania w celu usunięcia brudnej pieluchy i założenia nowej, powinniśmy upewnić się, że mamy wszystko, czego potrzebujemy. Oto kilka przydatnych rzeczy: czysta pieluszka, wilgotne chusteczki, specjalne kremy lub pudry na wypadek, gdyby zaszła potrzeba skorzystania z nich.

Rodzice powinni być przygotowani, aby nigdy nie musieli zostawiać swoich dzieci samych. Chociaż dzieci nadal są bardzo małe, mogą się poruszać, co może doprowadzić do wypadku.

Zbyt ciasno lub zbyt luźno dopasowana pieluszka

Idealnie, pieluszka powinna być bezpiecznie przymocowana do ciała dziecka. Nie oznacza to jednak, że należy ograniczyć krążenie krwi u dziecka. Jeśli zauważysz, że pieluszka jest zbyt mocno założona, spróbuj ją nieco poluzować.

Niemowlę w pieluszce

Z drugiej strony niektórzy rodzice n akładają pieluchy zbyt luźno. Jeśli pielucha nie zostanie odpowiednio dopasowana, wyląduje na podłodze. Aby uniknąć problemów, upewnij się, że pieluszka jest odpowiednio założona – nie za ciasno, nie za luźno.

Niepoprawne mycie dziecka

Oprócz dokładnego umycia intymnych części ciała dziecka, musimy również upewnić się, że robimy to we właściwy sposób – od przodu do tyłu. Jest to wysoce zalecana technika, ponieważ pomaga zapobiegać infekcjom.

Zmienianie pieluchy trwa zbyt długo

Ważne jest, aby zmienić pieluchę niemowlęcia wkrótce po jej zabrudzeniu. Nie stanowi to większego problemu z moczem, ponieważ w dzisiejszych czasach pieluchy są bardzo chłonne. Fekalia mogą jednak być szkodliwe, jeśli zostaną pozostawione przy ciele dziecka przez dłuższy czas.

Nie należy też zostawiać dziecka bez pieluszki przez dłuższy czas. Dziecko może się przeziębić, a nawet zranić się na łóżku czy innym meblu.

„Zanim położymy dziecko na stole do przewijania w celu usunięcia brudnej pieluchy i założenia nowej, powinniśmy upewnić się, że mamy wszystko, czego potrzebujemy”.

Pozostawianie dziecka w niezmienionych ubraniach

Zmiana ubrania nie jest opcją; to konieczność. Chociaż niemowlęta mają na sobie pieluchy, ich ubrania mogą się łatwo zabrudzić.

Ważne jest, aby zawsze mieć pod ręką ubrania na zmianę. Pamiętaj, aby zapakować kilka zapasowych ubrań, gdy przygotowujesz torbę przed wyjściem z domu.

Nakładanie zbyt dużej ilości kremu

Kremy nawilżające są przydatne w celu ochrony delikatnej skóry niemowląt. Jednak nie powinniśmy posuwać się zbyt daleko. Każdy, kto użył kremu przeciwsłonecznego lub innego rodzaju balsamu, wie, jak denerwujące jest stosowanie zbyt dużej ilości tego typu kosmetyku.

Nałożenie zbyt dużej ilości kremu powoduje uczucie wilgoci, które może sprawić, że dziecko poczuje się niekomfortowo. Ponadto kremy mogą zaplamić ubrania dziecka.

Zmienianie pieluch - najpopularniejsze błędy

Kupowanie zbyt wielu pieluch dla noworodków

W sklepach można znaleźć paczki zawierające przydatne przedmioty, które są specjalnie przygotowane na pierwsze dni życia noworodka. Zawierają takie przedmioty jak chusteczki nawilżane, butelki dla niemowląt i kremy.

Rodzice nie powinni dać się ponieść na tym etapie. Pieluszki dla noworodków mogą być używane tylko przez krótki czas.

Noworodki szybko rosną, więc lepiej jest kupować pieluchy w miarę ich wzrostu. Jest rzeczą oczywistą, że zawsze należy mieć zapas pieluch na weekend.

Łatwo o popełnienie błędu, gdy chodzi o zmienianie pieluch niemowlęcia, zwłaszcza w przypadku rodziców, którzy dopiero uczą się, jak zajmować się dzieckiem. Nie czuj się źle, jeśli tak jest w Twoim przypadku. Nikt nie jest doskonały, ale dzięki praktyce można nauczyć się wszystkiego. Każdy kolejny dzień przyniesie wspaniałe przeżycia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.