Dziecko budzi się z płaczem: zastanawiałaś się, dlaczego?

Dziecko budzi się z płaczem: zastanawiałaś się, dlaczego?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2019

Matki często muszą wstawać w nocy, aby uspokoić płaczące dzieci. Muszą zidentyfikować przyczyny i zastosować odpowiednie strategie, aby zapewnić im komfort, którego potrzebują. Ale czy zastanawiałaś się, dlaczego dziecko budzi się z płaczem?

Rodzice mogą się zastanawiać: „Dlaczego moje dziecko budzi się z płaczem?”. Na to pytanie jest wiele możliwych odpowiedzi.

Dzieci doświadczają głębokiej fazy snu o nazwie REM, ale jest ona krótsza niż u dorosłych. Dlatego spędzają wiele godzin w płytszym śnie, tak zwanym wolnofalowym. Jest to prymitywny mechanizm przetrwania na wypadek zagrożenia.

Temperament i nawyki niemowlęcia mogą również wpływać na sposób, w jaki śpi.

Dzieci budzą się kilka razy, ponieważ potrzebują czegoś do jedzenia. Jednak po 3 miesiącach mogą spać dłużej, nie budząc się z płaczem, by wołać o jedzenie.

Istnieje wiele powodów, dla których dziecko budzi się z płaczem w nocy. Może mu być niewygodnie ze względu na jego otoczenie lub kondycję fizyczną. Z czasem rodzice uczą się rozpoznawać, dlaczego ich dziecko płacze.

Jednak warto znać najczęstsze przyczyny, dla których dziecko budzi się z płaczem. W ten sposób łatwiej zrozumieć jego zachowanie i podjąć odpowiednie działania.

Dlaczego moje dziecko budzi się z płaczem?

Płacz to sposób, w jaki dzieci próbują przyciągnąć uwagę rodziców. To ich naturalna reakcja na brak towarzystwa mamy lub taty lub na brak poczucia bezpieczeństwa. Jeśli odczuwają jakąkolwiek potrzebę lub pragnienie, płaczą, aby ją zaspokoić.

Zwracaj uwagę na najczęstsze przyczyny, dlaczego Twoje dziecko budzi się z płaczem. W ten sposób każdego dnia możesz znaleźć szybkie i praktyczne rozwiązanie.

małe dziecko budzi się z płaczem

Separacja

Dzieci nie wiedzą, że są w bezpiecznym miejscu. Oddalenie od ciepła matki sprawia, że ​​są czujne i szukają ochrony. Dlatego, gdy zdają sobie sprawę, że są daleko od swoich rodziców, natychmiast się budzą i płaczą.

Codzienne czynności z przedłużonymi okresami snu

Jeśli niemowlęta spędzają dużo czasu na drzemkach w ciągu dnia, w nocy czują się mniej zmęczone. Z tego powodu są aktywne w czasie, gdy powinny odpoczywać i spać.

Prędzej czy później będą próbować zwrócić na siebie uwagę rodziców. Kiedy zdadzą sobie sprawę, że nie otrzymują tej uwagi, zaczną płakać.

Dzieci płaczą, kiedy są głodne

W ciągu dnia żołądek dziecka przyzwyczaja się do ciągłego jedzenia bez ustalonego harmonogramu. Dlatego w nocy dziecko będzie próbować dostać jedzenie. Nie rozumie, dlaczego w dzień jest często karmione, a w nocy już nie.

Upewnij się, że porcja jedzenia przed pójściem spać jest wystarczająca. W ten sposób dziecko może odpocząć, nie odczuwając głodu. Ponadto możesz zacząć modyfikować odstęp czasowy między kolejnymi karmieniami.

Dzieci nie wiedzą, że są w bezpiecznym miejscu. Oddalenie od ciepła matki sprawia, że ​​są czujne i szukają ochrony.

Zmiana pieluchy w nocy

Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do zmiany pieluchy w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek wilgoci, będzie oczekiwać tego samego także w nocy. Poczucie dyskomfortu powoduje, że dziecko budzi się z płaczem, nie czekając, aż pieluszka wchłonie wilgoć. Dziecko będzie płakać, żeby zmienić mu pieluchę i przywrócić poczucie komfortu.

Mama uspokaja dziecko

Co zrobić, jeśli dziecko budzi się z płaczem?

Przede wszystkim warto zapamiętać, że jeśli dziecko budzi się z płaczem, należy zachować spokój. W ten sposób łatwiej ponownie ułożyć dziecko do snu.

Nie szukaj zabawek, aby je zabawiać. W nocy skoncentruj swoje wysiłki na tym, aby przyzwyczaić dziecko do spokojnego snu.

Ważne jest, aby nie brać dziecka na ręce ani nie zaczynać się z nim bawić. W takiej sytuacji dziecko jest szczęśliwe, że Cię widzi i będzie chciało kontynuować zabawę.

Wejdź wolno do pokoju, mów cichym głosem i delikatnie pogłaskaj dziecko po głowie. Pamiętaj, że Twoim celem jest uspokojenie go i ułatwienie mu ponownego zapadnięcia w sen.

Gdy wiesz, że Twoje dziecko nie płacze z poważnego powodu, opuść pokój. Nie popełniaj błędu polegającego na tym, że kładziesz się spać w pokoju dziecka lub przenosisz dziecko do swojej sypialni.

Jeśli Twoje dziecko znowu płacze, nie idź natychmiast do jego pokoju. Poczekaj chwilę. Kiedy zrozumie, że nie przychodzisz, być może zaśnie. Jeśli tak się nie stanie, wejdź do pokoju i pociesz dziecko.

Na ogół dziecko budzi się z płaczem, ponieważ nie ma wypracowanych dobrych nawyków snu. Dlatego popraw to, co wymaga poprawy, aby zapewnić spokojny odpoczynek w nocy zarówno sobie, jak i swojemu dziecku. Pamiętaj, że aby dziecko rosło i zdrowo się rozwijało, potrzebuje dużo snu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.