Czy konieczne jest podawanie witamin dzieciom? Dowiedz się więcej!
Wiele matek zastanawia się, czy konieczne jest podawanie witamin dzieciom w celu uzupełnienia ich diety. W początkowych fazach życia dziecko zwykle karmione jest wyłącznie piersią, więc niektóre kobiety mogą uznać to za niewystarczające pod względem mikroelementów.
Należy jednak pamiętać, że mleko matki jest najbardziej kompletnym pokarmem dla niemowląt. Zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu. Poza przypadkami problemów z laktacją, takich jak niska produkcja mleka, dostarczana energia i substancje są wystarczające dla dziecka.
Zawartość witamin w mleku matki
Zasadniczo mleko matki zawiera wszystkie witaminy, których dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Według ekspertów jest to najbardziej kompletna i adekwatna żywność, jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Current Opinion in Pediatrics.
Zawiera nie tylko składniki odżywcze, ale także substancje bioaktywne, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.
Jednak prawdą jest, że jest jedna witamina, której nie ma w tym pożywieniu, a przynajmniej nie w ilościach niezbędnych dla Twojego dziecka. To witamina D, składnik odżywczy, który pełni również funkcje hormonalne.
Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedniej dawki witaminy D jest ekspozycja na słońce, dlatego tak ważne jest regularne zabieranie dzieci na zewnątrz. Promieniowanie ultrafioletowe stymuluje endogenną syntezę witaminy D, dzięki czemu bez problemu dziecko otrzyma niezbędną jej dawkę.
Jednak nie we wszystkich krajach można zapewnić niemowlętom częstą ekspozycję na światło słoneczne, zwłaszcza ze względu na warunki klimatyczne. Może to prowadzić do deficytu tego składnika. Aby tego uniknąć, eksperci zasugerowali alternatywę w postaci suplementacji witaminami.
Podawanie witamin dzieciom – co warto o tym wiedzieć?
Według wyników badań, które ukazały się w czasopiśmie Nutrients, suplementacja witaminy D u niemowląt może być korzystna, jeśli mają one niedobory składników odżywczych. Ta strategia żywieniowa pomaga zapobiegać zaburzeniom równowagi immunologicznej i hormonalnej, zmniejszając w ten sposób występowanie niektórych złożonych chorób.
Niemniej jednak zawsze zaleca się skonsultowanie się z profesjonalistą zanim rozpoczniesz podawanie witamin dzieciom. Nie wszystkie produkty z witaminą D są odpowiednie dla niemowląt. Co więcej, nie musisz uciekać się do tej strategii w każdym przypadku, ani o każdej porze roku.
Najlepiej byłoby, gdyby lekarze zalecili suplementację, gdy nie jest możliwe zaspokojenie zapotrzebowania dziecka na promieniowanie słoneczne. Również, jeśli pojawią się oznaki krzywicy, ponieważ choroba ta rozwija się z niedoboru tego składnika odżywczego.
Jednocześnie należy zachować ostrożność przy stosowaniu kremów przeciwsłonecznych u niemowląt. Produkty te niemal całkowicie blokują produkcję endogennej witaminy D, ze względu na nadmierną obronę przed promieniowaniem słonecznym.
Z tego powodu ważne jest, aby wystawić dziecko na działanie światła przez określony czas bez kremu przeciwsłonecznego, chociaż należy podjąć środki zapobiegawcze przeciwko uszkodzeniom skóry.
Dawka witaminy D podczas suplementacji
Lekarze zazwyczaj przepisują suplementy witaminy D niemowlętom w wieku poniżej 6 miesięcy, które nie są wystarczająco wystawiane na działanie promieni słonecznych. W takich przypadkach zalecają roztwory oleiste zawierające 400 jednostek tego składnika dziennie.
Jednak od szóstego miesiąca schemat dawkowania może się różnić, ponieważ wiele mieszanek mlecznych jest wzbogaconych witaminą D.
Nawet w przypadku wcześniaków potrzeby mogą być różne. W takim przypadku podawanie witamin dzieciom powinno być dostosowane do wagi i rodzaju spożywanego pokarmu.
Podawanie witamin dzieciom może być w niektórych wypadkach niezwykle istotne
Jak widać, podawanie witaminy D u niemowląt może mieć decydujące znaczenie dla zapewnienia ich prawidłowego rozwoju. Ważne jest, aby najpierw skonsultować się z lekarzem i podawać odpowiednie suplementy w zależności od pory roku i sposobu karmienia dziecka.
Oprócz tego pierwiastka w pierwszych etapach życia nie powinno się uzupełniać diety dziecka żadnym innym składnikiem odżywczym. Przynajmniej w przypadku niemowląt, które nie wykazują żadnych chorób. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do zaspokojenia potrzeb najmłodszych niemowląt.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bar S, Milanaik R, Adesman A. Long-term neurodevelopmental benefits of breastfeeding. Curr Opin Pediatr. 2016 Aug;28(4):559-66. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27386975/
- Mailhot G, White JH. Vitamin D and Immunity in Infants and Children. Nutrients. 2020 Apr 27;12(5):1233. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32349265/