Paracetamol i ibuprofen u dzieci - czy należy stosować te środki zamiennie?

Gorączka jest najczęstszą przyczyną wizyty u lekarza w okresie dzieciństwa. Jednak w rzeczywistości jest to niezwykle skuteczny mechanizm obronny ludzkiego organizmu przed różnego rodzaju infekcjami.
Paracetamol i ibuprofen u dzieci - czy należy stosować te środki zamiennie?
Sara Viruega Encinas

Napisane i zweryfikowane przez farmaceutka Sara Viruega Encinas.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Gorączka jest najczęstszą przyczyną wizyty u lekarza w okresie dzieciństwa. Jednak w rzeczywistości jest to niezwykle skuteczny mechanizm obronny ludzkiego organizmu przed różnego rodzaju infekcjami.

Naprzemienne stosowanie leków takich jak paracetamol i ibuprofen u dzieci z gorączką jest bardzo powszechną praktyką. Jednak nie ma wciąż jeszcze wystarczających dowodów naukowych na skuteczność tej metody. Rzucimy nieco więcej światła na ten ciekawy temat w naszym dzisiejszym artykule.

Paracetamol i ibuprofen są dwoma najczęściej spotykanymi lekami w praktycznie rzecz biorąc każdym chyba domu rodzinnym. W związku z tym zazwyczaj są także pierwszą rzeczą, po którą sięgamy w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem. A zwłaszcza gorączki towarzyszącej wielu różnego rodzaju chorobom.

Nie możemy jednak zapominać o tym, że nadal są to leki będące syntetycznym produktem przemysłu farmaceutycznego. I dlatego właśnie nie są pozbawione skutków ubocznych. Problem ten robi się istotny zwłaszcza wtedy jeśli je stosujemy w niewłaściwy sposób. Przyjrzyjmy się zatem każdemu z tych leków w nieco bardziej szczegółowy sposób.

Paracetamol oraz ibuprofen stosowany naprzemiennie u dzieci?

Gorączka jest najczęstszą przyczyną wizyty u lekarza w okresie dzieciństwa, jak również w wieku dorosłym. Jednak warto pamiętać o tym, że w rzeczywistości jest to niezwykle skuteczny mechanizm obronny ludzkiego organizmu przed różnego rodzaju infekcjami.

Czy zatem trzeba koniecznie podawać dziecku naprzemiennie ibuprofen i paracetamol za każdym razem, gdy wystąpi u niego gorączka? W naszym dzisiejszym artykule omówimy ten ciekawy problem nieco bliżej. Zachęcamy gorąco do poświęcenia zaledwie kilku minut na jego lekturę!

Co to w ogóle jest paracetamol i jak należy go stosować?

Paracetamol jest niezwykle popularnym lekiem o właściwościach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Możemy go użyć na przykład na potrzeby objawowego leczenia gorączki i do łagodzenia bólu o nasileniu od słabego do umiarkowanego.

Ten lek w pewnym uproszczeniu działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w naszym ośrodkowym układzie nerwowym. Jednak w przeciwieństwie do ibuprofenu nie ma on żadnych właściwości przeciwzapalnych.

Skutki uboczne spowodowane zażywaniem paracetamolu występują raczej rzadko. Jedyne osoby bardziej narażone na ryzyko związane z tym lekiem to dzieci cierpiące na zaburzenia czynności wątroby lub osoby bezpośrednio uczulone na ten lek.

Co to jest ibuprofen i do czego służy?

Ibuprofen jest produktem z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Działa podobnie do paracetamolu hamując syntezę prostaglandyn, która odgrywa istotną rolę w wystąpieniu gorączki, bólu i stanów zapalnych.

Chore dziecko

Lekarze przepisują go w celu objawowego złagodzenia sporadycznego bólu o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego i typowej gorączki. Jednak powinien być przeznaczony tylko do okazjonalnego użytku i jedynie przez ograniczony czas.

Najczęstsze działania niepożądane związane z zażywaniem ibuprofenu mają charakter żołądkowo-jelitowy. Mogą na przykład wystąpić u Ciebie wrzody w układzie pokarmowym, czy też perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Aby zminimalizować negatywne skutki przyjmowania tego leku, lekarze zalecają zażywanie go w trakcie posiłków lub popijając tabletki mlekiem.

Gorączka

Gorączka jest niewątpliwie najczęstszą przyczyną wizyty u lekarza w okresie dzieciństwa. Jest to temat, który budzi wiele obaw u rodziców. Co więcej, często jest traktowany bardziej jako główna choroba, niż objaw skłaniający do szukania prawdziwych problemów ze zdrowiem.

Jednak w rzeczywistości gorączka jest właśnie tylko objawem, a nie samą chorobą. Celem lekarza nie powinno być zatem jedynie wyeliminowanie gorączki jako takiej. Powinien on przede wszystkim skupić się na wykryciu tego, co ją spowodowało. Tylko wtedy będzie w stanie zapewnić skuteczne leczenie naszemu dziecku.

Mierzenie temperatury

Gorączka to sposób, w jaki nasz organizm chroni nas przed infekcjami. Kiedy mamy podwyższoną temperaturę, w naturalny sposób mówi nam wtedy, że nasz układ odpornościowy działa skutecznie i walczy właśnie z atakującymi go mikroorganizmami.

Z tego też powodu szybkie i skuteczne wyeliminowanie gorączki może czasem być bardzo. szkodliwe, A to dlatego, że nie będziemy wtedy świadomi, że nasze ciało nas ostrzega przed czymś być może poważniejszym.

Powinniśmy stosować więc taką formę leczenia gorączki wyłącznie na polecenie lekarza i zależnie od stanu zdrowia naszego dziecka. Jeśli zarówno paracetamol, jak i ibuprofen nie przynoszą żadnej ulgi w odczuwanych przez naszą pociechę objawach, lekarz może też zmienić lek na inny, według własnego uznania.

Czy paracetamol oraz ibuprofen powinny być stosowane u dzieci na przemian?

Nie ma oficjalnych naukowych dowodów jednoznacznie potwierdzających lub obalających potencjalne korzyści płynące z łączenia lub naprzemiennego podawania obu tych środków przeciwgorączkowych. Obecnie nie ma także wyników badań, które wykazałyby niezbicie, że łączenie lub naprzemienne stosowanie obu tych leków daje większą korzyść, niż przyjmowanie tylko jednego z nich.

W rzeczywistości jednoczesne podawanie paracetamolu i ibuprofenu zwiększa bez wątpienia jedynie ryzyko wystąpienia zaburzeń i możliwych skutków ubocznych. W przypadku gorączki i ogólnego dyskomfortu wskazane byłoby raczej podawanie paracetamolu regularnie co 4–6 godzin. Zalecenie takie wynika z tego, że lek ten ogólnie rzecz biorąc cechuje się mniejszą liczbą i nasileniem skutków ubocznych, niż to ma miejsce w przypadku ibuprofenu.

W takich przypadkach paracetamol jest zwykle lekiem pierwszego wyboru. Jednak czasami ibuprofen może być korzystniejszy, zwłaszcza gdy pożądane jest dodatkowo działanie przeciwzapalne, oprócz samych tylko właściwości przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Zawsze należy postępować jednak zgodnie z instrukcjami pediatry. Zarówno w odniesieniu do dawkowania i częstotliwości zażywania leków, jak i czasu trwania całego procesu leczenia. Każde dziecko i każda sytuacja jest bowiem inna. I to właśnie lekarz powinien przepisać odpowiednie leki oraz określić odpowiedni sposób dawkowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.