Gasimy światła, pora rozpocząć czytanie książki!

Dziś chcemy zaprezentować Ci wybór książek, które pomogą Wam rozbudzić w Waszych dzieciach chęć na czytanie w zupełnie nowy sposób. Światła gasną, czas złapać za książkę!
Gasimy światła, pora rozpocząć czytanie książki!

Ostatnia aktualizacja: 01 lipca, 2021

Dziś chcemy Ci zaproponować unikalny sposób pokazania dzieciom, jak naprawdę zabawne może być czytanie. Gasimy światło i łapiemy za książkę!

Dzieci są stale wystawione na szereg atrakcyjnych bodźców i czynników z otoczenia. A przy tak wielu różnych zajęciach do wyboru, często jest mało prawdopodobne, że sięgną po książkę. Bardziej niż kiedykolwiek ważne jest zatem, aby rodzice często zachęcali je do czytania książek.

W poniższym artykule porozmawiamy o książkach, które zachwycą Twoje maluchy i rozbudzi ich ciekawość strona po stronie. Zapraszamy do lektury!

Światła gasną, zaczynamy czytanie – Książki, w których można się zaczytywać

Wśród książek dla dzieci, o których chcemy dziś porozmawiać, są te stworzone do czytania w łóżku wieczorem. Przykuwają one uwagę dzieci i pobudzają ich ciekawość oraz wyobraźnię w sposób, w jaki niewiele innych książek potrafi.

Co więcej, te książki są idealne do czytania tuż przed pójściem spać… zwłaszcza dla najmłodszych, którzy boją się ciemności. Nie wszystkie z nich są jeszcze dostępne w języku polskim, ale warto je zapamiętać. Za chwilę będziesz w stanie poznać nasze ulubione książki do czytania przed snem przy małej lampce przy łóżku!

Kolekcja „Moje pierwsze odkrycia: Pochodnia”

Moonlight Publishing dostarcza nam tę wspaniałą kolekcję książek, które pomagają zarówno dzieciom, jak i rodzicom odkrywać nową wiedzę i zagłębiać się w czytanie. Te książki są idealne dla najmłodszych w wieku od 3 do 5 lat. A co jest w nich najlepsze? Każda z nich zawiera magiczną latarkę.

Matka czyta dziecku

Każdy tytuł w tej kolekcji ma inny motyw przewodni. Na przykład są to zwierzęta morskie, farmy, ludzkie ciało lub piraci. Poszczególne pozycje mają charakter edukacyjny, a dzieci używają latarki jako narzędzia do oświetlania każdej strony, odkrywając w ten sposób liczne szczegóły.

„Im więcej czytasz, tym więcej rzeczy będziesz wiedzieć. Im więcej się nauczysz, tym więcej miejsc odwiedzisz.”
– Dr Seuss –

„Kot w butach”, Charles Perrault

Klasyczne bajki dla dzieci to zawsze pewny wybór dla najmłodszych. Książka, o której chcemy dziś opowiedzieć, nie jest jednak kolejną wersją baśni braci Grimm. W multimedialnym wydaniu „Kota w butach” dzieci mają możliwość rzutowania obrazów na ścianę w celu tworzenia cieni.

Format tej książki jest autentycznym cudem, ponieważ bardzo niewiele książek ma format akordeonu. Co więcej, jest ona pełna wyciętych postaci, dzięki czemu idealnie nadaje się do tworzenia cieni na ścianie za pomocą latarki. Ta spektakularna lektura przyciągnie uwagę dzieci od początku do końca.

„Gra cieni/Gra światła”, Hervé Tullet

Od 1994 roku Hervé Tullet napisał ponad 80 książek, w tym dwie, które chcemy Wam dzisiaj polecić. Obie są idealne do czytania w świetle lampki nocnej.

Dziecko z książką

Najbardziej tajemnicze cienie ożyją, gdy użyjesz latarki do projekcji ich na ścianie. Te cienie to dziwne, ukryte stworzenia, które przyciągną uwagę Twoich dzieci. „Gra cieni” to książka do czytania z najodważniejszymi i najbardziej żądnymi przygód maluchami.

Druga książka Hervé Tulleta, „Gra światła”, ma podobną strukturę jak pierwsza. Kształty są proste i proste, jednak jej format jest bardziej atrakcyjny dla bardzo małych dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Delafosse, C. (2009). El cuerpo humano. SM
  • Valios, I. (2015). ¿Dónde viven las hadas?. Anaya
  • Perrault, C. (2014). El gato con botas. Art Blume.
  • Tullet, H. (2013). Juego de luces. Phaidon.
  • Tullet, H. (2013). Juego de sombras. Phaidon.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.