Filmy o ekologii dla dzieci: najlepsze propozycje

Filmy o ekologii dla dzieci: najlepsze propozycje

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2020

To bardzo ważne, aby od jak najmłodszych lat uczyć dziecko szacunku i miłości do natury. Dlatego też w poniższym artykule przedstawiamy filmy o ekologii dla dzieci, które warto obejrzeć razem z maluchem.

Filmy to fajne i ciekawe narzędzie, które mogą nauczyć Twojego malucha wielu ważnych lekcji życiowych i wartości, w tym szacunku wobec przyrody i środowiska. Dlatego też w dzisiejszym tekście znajdziesz najlepsze filmy o ekologii dla dzieci.

Natura, która nas otacza i którą tak uwielbiamy to coś, bez czego nie jesteśmy w stanie żyć. Dlatego też musimy o nią dbać. Nauczenie maluszka tej kluczowej prawdy nie jest trudne. Wystarczy, że wykorzystasz kilka drobnych przesłanek.

W dzisiejszych czasach media co chwilę informują nas o licznych zjawiskach świadczących o zmianie klimatu. Coraz częściej sami zauważamy ich niszczący wpływ na rośliny, wodę, zwierzęta oraz powietrze, którym oddychamy.

Powinnaś od jak najmłodszych lat uczyć dziecko tego jak ogromne znaczenie ma troska o środowisko. Dzięki temu będzie dorastać rozumiejąc jak ważną rolę odgrywa natura.

Jedne z najlepszych narzędzi, jakie pomogą Ci nauczyć maluch o ekologii, to książki i filmy dla dzieci. W innych artykułach zamieszczonych na naszej stronie możesz znaleźć książki, które warto przeczytać z maluchem.

Dzisiaj z kolei chcemy przedstawić kilka filmów o ekologii dla dzieci, które pomogą im zrozumieć znaczenie troski o przyrodę.

Filmy o ekologii dla dzieci, które pomogą im docenić przyrodę

Wall-E

Pierwszy film na naszej liście został stworzony przez Pixar i Walt Disney Pictures, a na ekrany kin wszedł w 2008 r. Wall-E to film o tym, jak ludzie musieli opuścić Ziemię i szukać schronienia na statku kosmicznym. Dlaczego? Ponieważ nie mogli już żyć na planecie pełnej substancji toksycznych.

Wall-E - filmy o ekologii dla dzieci
© Pixar, Walt Disney Pictures

Bambi

Drugi film, który znalazł się na naszej liście filmów pokazujących dzieciom znaczenie ekologii, również został stworzony przez Disneya. Bambi to bez wątpienia jedna z najbardziej klasycznych i powszechnie znanych animacji, które wyprodukowało to studio.

Disney wypuścił ten film całe dekady temu, w 1942 r. Jednak mimo swoich lat śmierć ważnej postaci nadal uczy dzieci roli, jaką odgrywa szacunek wobec zwierząt oraz troska o nie i o miejsce, w którym żyją.

Gdzie jest Nemo?

W tym filmie dla dzieci z 2003 r. wytwórni Disney główne role ponownie odgrywają zwierzęta. Fabuła Gdzie jest Nemo? koncentruje się na stworzeniach żyjących w morzu. Nemo, Dora i wszystkie inne postaci w tym filmie animowanym z pewnością sprawią, że zarówno Ty, jak i Twój maluch będziecie co chwilę wybuchać śmiechem.

W historii zawarto ważne i bardzo mocne przesłanie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jego wydźwięk jest podobny do tego, jakie znajdujemy w Bambipowinniśmy szanować i dbać o zwierzęta oraz o miejsca, w których żyją.

Gatunki morskie to zwierzęta, na których zmiany klimatyczne odciskają największe piętno. Właśnie dlatego dzieci powinny nauczyć się takich prostych nawyków jak zbieranie śmieci po dniu spędzonym na plaży. Gdzie jest Nemo? pomoże maluchom pokochać i docenić życie, które toczy się pod wodą oraz sprawi, że będą chciały o nie zadbać.

Filmy, które uczą dzieci ekologii

Lorax

To film z 2012 r., który nauczy dzieci podstaw ekologii. Powstał na podstawie klasycznej książki dla dzieci z 1971 r. autorstwa dr Seussa. Znaczenie troski o środowisko, procesy uprzemysłowienia oraz ścinanie drzew – to tylko niektóre kwestie poruszone w filmie studia Universal Pictures.

Co więcej, na oficjalnej stronie internetowej filmu umieszczono interaktywne treści, które z pewnością zaciekawią dzieci. Te gry i filmiki uczą dzieci takich kwestii jak recykling, troska o środowisko oraz kupowanie lokalnych produktów spożywczych.

Ta strona to doskonałe narzędzie, które można wykorzystać zarówno w domu, jak i podczas zajęć szkolnych. Dzieci mogą dowiedzieć się sporo na temat ekologii w atrakcyjny i fajny sposób.

Pocahontas

Ostatni film, który znalazł się na naszej liście to kolejna klasyka, która wyszła spod ręki imperium Walta Disneya. Pocahontas to film, który wszedł na ekrany kin w 1995 r. Przedstawia ważną lekcję historii, która pokazuje, jak w przeszłości lekceważono przyrodę. Twoje dziecko podczas seansu z pewnością nauczy się wielu wartościowych rzeczy.

Zapierające dech w piersiach widoki oraz muzyka w filmie oddają hołd naturze. Jedna z głównych postaci to mówiące drzewo, które udziela porad głównej bohaterce. Oglądając ten film dziecko może w bardzo prosty sposób poznać ważną i delikatną równowagę, która musi zostać zachowana w otaczającym nas środowisku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.