Empatyczne słuchanie: dlaczego jest tak ważne?

Empatyczne słuchanie pomaga nam słuchać i rozumieć, jak czują się ludzie wokół nas. To jedna z najważniejszych umiejętności społecznych, których potrzebujemy, aby utrzymać zdrowe relacje z innymi osobami.
Empatyczne słuchanie: dlaczego jest tak ważne?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Empatyczne słuchanie pomaga nam zdrowo i skuteczniej odnosić się do ludzi wokół nas. Pomaga nam radzić sobie z najbliższymi nam osobami, a także uświadamiać sobie nasze błędy w sposobie, w jaki odnosimy się do innych ludzi w społeczeństwie. W rezultacie zaczynamy ponownie analizować nasze punkty widzenia i doskonalić się jako członkowie społeczności.

Wszyscy wiemy, że słyszenie to nie to samo, co słuchanie. Kiedy więc odnosimy się do innych ludzi, musimy zrozumieć, co do nas mówią. Aby skutecznie komunikować się, musimy odgadnąć najpierw, jakie są potrzeby i perspektywy drugiej osoby. Dlaczego więc empatyczne słuchanie jest tak ważne? Przyjrzyjmy się tematowi nieco bliżej…

Co rozumiemy przez empatyczne słuchanie?

Jak sama nazwa wskazuje, potrzebujemy dobrych umiejętności społecznych i empatii, aby móc nawiązywać relacje z innymi osobami. Dzięki empatycznemu słuchaniu możemy zrozumieć, jak czują się ludzie, z którymi się odnosimy i jakich doświadczają emocji. Z kolei możemy dostosować także sposób, w jaki się do nich odnosimy.

Bycie empatycznym wobec innych ludzi to nie tylko zrozumienie tego, co czują inni ludzie, ale także przyjęcie pozytywnego nastawienia do tego, co postrzegamy w innych. W ten sposób możemy doszukiwać się w nich aspektów, które uzupełniają naszą własną osobowość i charakter.

Tak więc, kiedy mówimy o czymś takim jak empatyczne słuchanie, mamy na myśli umiejętność rozumienia i aktywnego zajmowania się innymi ludźmi, biorąc pod uwagę ich emocje, uczucia, język ciała, komunikację niewerbalną itp., wczuwanie się w sytuację drugiej osoby i zrozumienie jej lęków, złości, frustracji, potrzeb, cierpień i motywacji.

Posunęlibyśmy się nawet do stwierdzenia, że ​​empatyczne słuchanie jest jedną z najważniejszych i niezbędnych umiejętności społecznych, które mogą pomóc nam w zdrowym nawiązywaniu relacji z innymi, nawiązywaniu pozytywnych relacji i komunikacji.

Empatyczne słuchanie pomaga nam doskonalić samych siebie

Odnoszenie się do innych z empatią ma pozytywny wpływ na nasze życie, ponieważ pomaga wydobyć z nas to, co najlepsze i być ponadto lepszymi ludźmi. Empatyczne słuchanie odgrywa w tym ważną rolę, pomagając nam postawić się na miejscu innych ludzi i zrozumieć, dlaczego zachodzą zmiany w relacjach, jakie mamy z otaczającymi nas osobami (współpracownikami, przyjaciółmi, rodziną itp.).

Matka z dzieckiem

Niektóre z korzyści, jakie empatyczne słuchanie może nam zapewnić, są następujące:

  • Dba ono o naszą psychikę i stymuluje nasz rozwój osobisty.
  • Pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób kontekst może wpływać na emocje ludzi.
  • Wzbogaca nasz sposób patrzenia na życie, ponieważ daje nam inne punkty widzenia.
  • Pomaga nam szukać tego, co łączy nas z innymi.

Słuchanie empatyczne pomaga nam skutecznie przystosować się do wymagań codziennego życia, aby doskonalić się na wszystkich poziomach.

W jaki sposób empatyczne słuchanie pomaga nam rozwijać nasze pomysły?

Empatyczne słuchanie nie tylko pomaga nam na poziomie osobistym i społecznym. Pomaga nam także rozwijać niektóre z naszych przekonań i pomysłów oraz zastanowić się nad tym, jak postrzegamy świat.

Pozwala nam postawić się na miejscu drugiej osoby i wziąć pod uwagę inne sposoby myślenia lub rozwiązywania problemów i potrzeb. Musimy zdać sobie sprawę, że są też inne sposoby patrzenia na świat!

Ojciec z synem

Dzięki empatycznemu słuchaniu możemy wzbogacić nasz sposób patrzenia na życie i naszą wizję rzeczywistości. Daje nam ono możliwość korygowania naszych błędów i przewidywania reakcji innych ludzi w określonych sytuacjach.

Oprócz tego zapewnia nam również możliwość zmiany naszych z góry przyjętych idei i uprzedzeń na temat innych ludzi. A także koncepcji, które przyjęliśmy z góry, nie mając pojęcia, jak czują się i co myślą inni ludzie.

Jakie zatem wnioski możemy wyciągnąć z empatycznego słuchania?

Widziałeś już, jak ważna jest umiejętność empatycznego słuchania, aby poprawić sposób, w jaki odnosimy się do innych ludzi, zarówno osobiście, jak i zawodowo. Oprócz tego pomaga nam ono zoptymalizować własny rozwój osobisty i sposób, w jaki poznajemy świat.

Uwzględnienie empatycznego słuchania w naszym codziennym życiu przyniesie nam ogromne korzyści. Pomoże nam stać się lepszymi ludźmi i zrozumieć przyczyny pewnych zachowań, które mogą mieć inni ludzie.

Ta umiejętność jest kluczowa, aby uniknąć z góry przyjętych wyobrażeń, jakie mamy wobec innych ludzi lub uprzedzeń, które mogą prowadzić nas do niewłaściwego odnoszenia się do innych, po prostu dlatego, że nie próbujemy postawić się na ich miejscu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Naranjo, M. G. M. (2018). Escucha activa y empática. Editorial Elearning, SL.
  • Caballo, V. (1983). Manual de entrenamiento y evaluación de las habilidades sociales. Madrid: Siglo XXI.
  • Gómez, F. G. (2007). Comunicación y escucha empática de Carl Rogers. In Intervención social con familias (pp. 141-162).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.