Relacje między rodzeństwem w wieku nastoletnim - poznaj bliżej to zagadnienie!

Relacje między rodzeństwem w wieku nastoletnim - poznaj bliżej to zagadnienie!
Patricia Alfonso Molina

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Patricia Alfonso Molina.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wiek dojrzewania to skomplikowany etap w życiu dziecka. Wywiera duży wpływ na to, w jaki sposób młody człowiek odnosi się do otaczającego go środowiska, samego siebie i innych. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wyglądają relacje między rodzeństwem w wieku nastoletnim.

Lata nastoletnie przynoszą wiele zmian. Zmieniają się również relacje między rodzeństwem w wieku nastoletnim. Na tym etapie życia dziecka rodzina schodzi na dalszy plan. Jednocześnie zwiększa się znaczenie grupy rówieśników. To oni stają się głównym punktem odniesienia dziecka.

Większe zainteresowanie rówieśnikami często prowadzi do pogorszenia relacji między rodzeństwem. Bracia i siostry, którzy jeszcze niedawno byli najlepszymi kumplami, mogą nagle zacząć irytować siebie nawzajem lub zacząć się od siebie oddalać. Relacje między rodzeństwem w wieku nastoletnim wywrą spory wpływ na ich rozwój.

Rodzeństwo to osoby, z którymi dorastamy. Odkąd sięgamy pamięcią zawsze były z nami, a czasem nawet pomagały nas wychowywać. Rodzice często mówią, że rodzeństwo powinno być najlepszymi przyjaciółmi, być ze sobą do końca życia i darzyć się bezgraniczną miłością.

“Nie wierzę, że bratem czy siostrą jest się z przypadku, tylko ze względu na narodziny. To czyni ludzi rodzeństwem, posiadaczami tych samych rodziców. Na więź siostrzaną i braterską trzeba zapracować.”

Maya Angelou

Co wpływa na relacje między rodzeństwem w wieku nastoletnim?

  • Każde dziecko ma swoją własną osobowość i temperament, które będą pomagały albo przeszkadzały w utrzymaniu dobrych relacji.
  • Różnica wieku między rodzeństwem. Im jest ona większa, tym mniej wspólnych przeżyć i doświadczeń, a tym samym słabsza więź.
    Nastoletni bracia budujący pojazd - relacje między rodzeństwem w wieku nastoletnim
  • Wychowanie i sposób, w jaki dzieci – świadomie lub nie – są traktowane przez rodziców. Jeśli nastolatek czuje, że jego rodzeństwo jest traktowane lepiej przez rodziców, może zacząć żywić urazę. To z kolei przekłada się na rywalizację z bratem lub siostrą.
  • Zainteresowania każdego dziecka. Im więcej wspólnych zainteresowań, tym większe prawdopodobieństwo, że rodzeństwo będzie łączyła mocna więź.

Wiek dojrzewania i rozwój mózgu

“Okres nastoletni przypomina chorobę zwyrodnieniową.”

Salvador Martinez, dyrektor Instytutu Neurologii w Alicante

Na tym etapie życia każdego człowieka występuje przycinanie synaptyczne, tak zwany “pruning”. Te procesy rozwoju mózgu trwają zazwyczaj od 12 do 20 roku życia. Cechuje je doskonalenie umiejętności kognitywnych i samokontroli. Aby przebiegały w sposób poprawny, konieczna jest nauka przez osobiste doświadczenia.

W trakcie tego etapu rozwoju w mózgu zachodzi wiele zmian morfologicznych i funkcjonalnych. Wynikają one z dekonstrukcji, tworzenia i reorganizacji połączeń nerwowych.

Poszukiwanie własnej tożsamości

Restrukturyzacja mózgu to nie jedyny czynnik, któremu trzeba stawić czoła w okresie dojrzewania. Należy również zwrócić uwagę na:

Wszystkie te czynniki nakładają się na siebie i wywołują zmiany emocjonalne, które czasem mogą być trudne do zrozumienia i opanowania. Nastręczają trudności nie tylko samym nastolatkom, ale także osobom znajdującym się w ich otoczeniu. Nie ma wątpliwości, że mogą prowadzić do dystansowania się nastolatka od rodziny, a tym samym wpłynąć na relacje między rodzeństwem.

Brat lub siostra, który kiedyś był towarzyszem zabaw i powiernikiem, może nagle stać się źródłem stresu, złości, dokuczania lub obojętności. Nic dziwnego, że rodzeństwo (zazwyczaj młodszy brat lub sistra) cierpi z powodu braku ukochanego kumpla. Taka sytuacja może doprowadzić do pojawienia się smutku i melancholii.

Jak pomóc rodzeństwu zachować dobrą relację w wieku nastoletnim?

Najlepszy sposób, aby utrzymać dobre relacje między rodzeństwem w wieku nastoletnim, to dbanie o nie od samych narodzin. Oznacza to, że powinnaś starać się stosować demokratyczny i pełen szacunku styl wychowania oraz traktować każde dziecko w taki sam sposób. Musisz pozwolić im uczestniczyć w jak najpełniejszy sposób w podejmowaniu decyzji, które dotyczą ich życia i przyszłości.

Kiedy już uda Ci się to osiągnąć, nie zapominaj również, aby:

  • Zachęcać dziecko do spędzania czasu z rodzeństwem. Jeśli nie będzie przeszkadzał bratu lub siostrze, może nawet zajmować się swoimi sprawami siedząc obok albo opiekować się nimi, gdy Ciebie nie ma w pobliżu.
  • Uświadamiać nastolatkowi rolę, jaką pełni w życiu brata lub siostry. A przede wszystkim zadbaj o to, by rodzeństwo nie postrzegało siebie nawzajem jako rywali. Zamiast tego zachęcaj ich do tworzenia więzi.
  • Przypominać nastolatkowi, że małe zmiany w tym, jak traktuje młodsze rodzeństwo, mogą poprawić ich relacje.
Brat czytający książkę młodszej siostrze

Nie porównuj rodzeństwa. Pamiętaj, że rodzice nie mogą traktować jednego dziecka lepiej od drugiego.

  • Naucz dzieci samodzielnego rozwiązywania problemów. Odpowiadaj na ich potrzeby i szanuj ich decyzje, ale pamiętaj także o wyznaczaniu granic.
  • Wytłumacz dzieciom na czym polega dorastanie. Wyjaśnij, że to przejście z dzieciństwa w dorosłość i opowiedz z czym dokładnie się wiąże.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.