Zabawa w puszczanie baniek promuje samokontrolę u dzieci

Dzieci uwielbiają puszczanie baniek, ale czy słyszałeś kiedyś o zabawie w bańki, która promuje samokontrolę u dzieci? Pokochają to!
Zabawa w puszczanie baniek promuje samokontrolę u dzieci
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wszystkie dzieci uwielbiają bawić się w puszczanie baniek. Ale nie tylko maluchy, dorośli też uwielbiają robić bańki! Dlatego poniżej chcemy opowiedzieć o zabawie w puszczanie baniek, która pozwala promować samokontrolę u dzieci. To świetny pomysł, aby jak najlepiej wykorzystać tę aktywność i wykorzystać ją do pracy nad umiejętnościami, które przetrwają przez całe życie.

Kiedy robimy bańki, uwielbiamy je przebijać. Tak więc zabawa polega właśnie na tym – na ćwiczeniu samokontroli, aby nie przekłuć wszystkich baniek. To prosta gra, którą dzieci uwielbiają i która, bez ich świadomości, ogromnie pomoże im w opanowaniu samoregulacji. I to jest umiejętność, która posłuży im do końca życia.

To bardzo dynamiczne narzędzie do pracy nad samokontrolą u dzieci, które można wykorzystać zarówno w domu, jak i w klasie. Dzieci i dorośli będą się świetnie bawić.

Zabawa w puszczanie baniek promuje samokontrolę u dzieci

Ta gra jest idealna dla dzieci powyżej drugiego roku życia. Można w nią grać z dziećmi do szóstego roku życia. Chociaż oczywiście zasady można zmienić, aby starsze dzieci mogły się nim cieszyć. Po prostu stopniowo zwiększaj trudność i motywację, aby było to zabawne.

Puszczanie baniek

Młodsze dzieci bywają impulsywne i chcą rzeczy na miejscu. Trudno im być cierpliwym, a kiedy coś nie idzie po ich myśli, pojawia się frustracja lub napady złości.

Często zdarza się, że małe dzieci działają, zanim zaczną myśleć, a potem zastanawiają się nad konsekwencjami swoich działań (zamiast przed). Jest to całkowicie normalne i właśnie dlatego zabawa w puszczanie baniek jest dla nich tak ważna i daje im tyle radości.

Będą wiedzieć, jak kontrolować swoje impulsy i zdadzą sobie sprawę, że nie zawsze mogą robić to, co chcą, bez względu na to, jak bardzo chcą. Ta nauka ma fundamentalne znaczenie w dzieciństwie, aby w dorosłym życiu mogły cieszyć się stabilną równowagą emocjonalną.

Ale jak działa zabawa w puszczanie baniek? Nie przegap żadnego szczegółu na temat tego, jak zorganizować tę grę!

Przygotuj zabawę w puszczanie baniek

Aby przygotować grę, potrzebujesz jedynie słomki lub innego rodzaju akcesoriów do baniek. Łatwo je znaleźć w każdym sklepie z zabawkami. Nie ma znaczenia rozmiar. Mogą to być mniejsze lub większe bańki. Możesz nawet zrobić samemu słomkę do robienia baniek w domu. Wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada.

Zabawa promująca samokontrolę u najmłodszych

Aby grać, musisz poprosić dzieci, aby wstały i zachowały dystans od siebie. Najlepiej byłoby to zrobić na zewnątrz, aby uniknąć poplamienia mebli lub podłogi domu, a także uniknąć niepotrzebnych kantów.

Następnie zamocz słomkę w roztworze i wydmuchaj powietrze tak, aby powstały bańki – im więcej, tym weselej! Pozwól im unosić się we wszystkich kierunkach. Aby to zrobić, będziesz musiał kilka razy powtórzyć ten proces, aby stworzyć odpowiednią liczbę baniek.

Jeśli nie podasz żadnych instrukcji, zauważysz, jak dzieci zaczynają biec za bańkami, próbując je wszystkie złapać. Ponieważ tak im się to podoba, będą się śmiać, skakać, krzyczeć i świetnie się bawić. To dobrze i za pierwszym razem powinnaś pozwolić im to zrobić.

Wyzwanie w postaci własnej bańki

Gdy dzieci już się nacieszą, gdy pękają bańki, przychodzi wyzwanie. Kiedy nie ma już żadnych baniek do złapania, musisz zwrócić uwagę dziecka, aby wysłuchało tego, co masz mu do powiedzenia.

Powiedz im, że znowu puszczasz bańki. Ale tym razem nie będzie w stanie złapać żadnej z nich. Będzie musiało oprzeć się pokusie pójścia za nimi, bez względu na to, jak bardzo chce. Będzie musiało stać nieruchomo i po prostu patrzeć, jak bańki same wznoszą się w powietrze lub pękają wkrótce po ich stworzeniu.

Odbicie

Dzieci dmuchające bańki na zewnątrz.

Kiedy dzieci zdołają się opanować, pochwal je i pogratuluj im prawidłowego wykonania ćwiczenia. Możesz z nimi porozmawiać, siedząc w kręgu na podłodze, aby zastanowić się nad tym, co się stało: były w stanie się kontrolować i nie dały się ponieść impulsom.

Zdadzą sobie sprawę, że w ten właśnie najprostszy możliwy sposób są w stanie kontrolować te impulsy, jeśli tylko zdadzą sobie sprawę, że mogą. To właśnie jest magia samokontroli! A dzieci zrealizują swój pełny potencjał.

Słowo kluczowe

Kiedy chcesz, aby dzieci znów miały nad sobą samokontrolę, możesz użyć sekretnego słowa „bańki”, aby przypomnieć im, że są w stanie to zrobić. Po prostu powiedz to słowo na głos jako sygnał, a dzieci będą wiedziały, co powinny w tej chwili zrobić. Przecież mają już zdolność skutecznego kontrolowania siebie, jeśli naprawdę tego chcą.

Mamy nadzieję, że wkrótce wprowadzisz tę grę w życie ze swoimi maluchami w domu, aby promować ich samokontrolę – pokochają ją!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Mundial de Educadores Infantiles (2020) Autocontrol: Educación Infantil y Educación Primaria. Editorial: AMEI-WAECE

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.