Projekty związane ze sztuką i rękodziełem dla dzieci

Projekty związane ze sztuką i rękodziełem dla dzieci
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2021

Aby zaangażować i zabawić dzieci podczas wakacji lub przerw szkolnych czy świątecznych, dobrym pomysłem jest zaangażować je w  projekty artystyczne. Tworzenie, wycinanie i klejenie zapewni im rozrywkę oraz dodatkowo rozwój motoryczny.

W poniższym artykule opiszemy dwa ciekawe projekty dla najmłodszych, na które warto zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury!!

2 ciekawe projekty związane ze sztuką i rękodziełem dla dzieci

Projekty artystyczne i rękodzieło to jeden z najlepszych sposobów rozrywki i pobudzania kreatywności u dzieci. Każdy weekend, wakacje lub przerwa świąteczna to doskonały czas na wykonanie tematycznych dzieł. Dlatego w tym artykule skorzystamy z okazji, aby zaproponować wam kilka opcji.

Aby wykonać projekty artystyczne, które poniżej opiszemy, nie musisz dokonywać wygórowanych inwestycji finansowych ani być specjalistą w tego rodzaju sztuce. Są one bardzo proste do wykonania przez dzieci i zapewne masz w domu do dyspozycji niezbędnych większość materiałów.

Najlepsze projekty wizualne i rękodzieło artystyczne dla dzieci

1. Choinka

Wycinanie

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla dzieci, ponieważ oprócz dobrego jedzenia i słodyczy, dzieci są również podekscytowane dekoracjami świątecznymi i zafascynowane choinką.

Chociaż dekorowanie choinki jest wspaniałym przeżyciem, czasami trudno jest trzymać dzieci z dala od szklanych ozdób i innych delikatnych elementów dekoracyjnych. Ponadto wiele dzieci lubi bawić się w zakładanie i zdejmowanie ozdób.

Z tego powodu proponujemy stworzenie choinki z kartonu. Twoje dzieci będą mogły ozdobić ją wybranymi przez siebie zdjęciami i obrazkami, bez ryzyka potłuczenia ozdób.

Jeśli chodzi o narzędzia i materiały, będziesz potrzebować:

 • Zielony karton na drzewo, brązowy na pień drzewa i żółte kartki na gwiazdki.
 • Taśma dwustronnie klejąca.
 • Zdjęcia bliskich i zwierząt, ulubionych postaci.
 • Nożyce.
 • Klej.

Sposób wykonania 

Aby rozpocząć ten projekt, narysuj drzewo na zielonym kartonie i pień drzewa na brązowym kartonie. Następnie pomóż swoim dzieciom wyciąć drzewo i pień wzdłuż linii przy wykorzystaniu nożyczek. Przyklej pień  do kształtu choinki. Następnie wytnijcie gwiazdy z żółtego kartonu, aby ozdobić wierzchołek drzewa.

Teraz przygotuj wydrukowane zdjęcia i ilustracje. Przytnij je do wymiarów pasujących do drzewka.  Te obrazy posłużą jako ozdoby choinkowe. Jeśli chcesz być trochę bardziej oryginalny, możesz też przyciąć swoje zdjęcia w inne kształty, takie jak gwiazdki lub dzwonki.

Następnie wytnij zdjęcia wzdłuż linii. Jeśli chcesz, aby ozdoby choinkowe były mocniejsze i nie zginały się, możesz nakleić swoje zdjęcia na gruby karton. Umieść bombki na choince.

 

Następnie wytnij małe kawałki dwustronnej taśmy. Umieść jedną z tyłu zdobionego zdjęcia, a drugą na choince. Na koniec wystarczy  umieścić ozdoby w postaci bombek na drzewie. Możesz modyfikować i zmieniać projekt według własnych upodobań!

2. Haftowane zdjęcia, jeden z ciekawych projektów artystycznych i rzemieślniczych dla dzieci

Przybory do haftowania

Ta druga propozycja jest bardzo oryginalna. Polega na tworzeniu pięknych karteczek z rysunkami, które dzieci mogą samodzielnie wyhaftować. Ten projekt jest bardzo popularny wśród nieco starszych dzieci, które potrafią już bezpiecznie obchodzić się z grubymi igłami. Potrzebne narzędzia i materiały to:

 • Wyraźne zdjęcia rodzinne lub portret zwierzaka z liniami i konturami, które dobrze pasują do haftu.
 • Kolorowy karton do przyklejenia zdjęć.
 • Klej.
 • Grube igły do ​​szycia.
 • Nożyce.
 • Filce i pióra.
 • Wełna.

Sposób wykonania

Na początek pomóż swoim dzieciom przykleić zdjęcia na karton, aby były grubsze i sztywniejsze – pomoże to utrzymać je podczas haftowania. Użyj wystarczającej ilości kleju na krawędziach, aby się nie odklejały. Wytnij karton wokół krawędzi, aby zdjęcia nie odstawały.

 

Następnie wraz z dzieckiem narysuj ołówkiem lub pisakiem kontury na zdjęciach. Zalecamy rysowanie tylko punktów, a nie linii ciągłych. Możesz śledzić istniejące linie na każdym zdjęciu, takie jak kontury chmury, lub tworzyć kształty, których jeszcze nie ma na zdjęciach, takie jak serce lub gwiazda.

Użyj igły do ​​wykonania otworów na zdjęciach, zgodnie z oznaczeniami. Lekko obróć igłę w obu kierunkach, aby otwory były większe. Jest to ważne, aby wełna lub kordonek z łatwością przechodziła przez otwory.

Na koniec możesz przystąpić do haftowania fotografii. Wykonane dzieła możesz je umieścić w pokoju dziecka lub na lodówce. Przedstawione tutaj projekty fotograficzne i rękodzieło są bardzo proste i tanie do wykonania. Dlatego wierzymy, że będziesz się świetnie bawić, robiąc je ze swoimi dziećmi! Nie czekaj, aby je wykonać!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.