Żywność dla niemowląt- jak przejść na normalny pokarm?

Żywność dla niemowląt- jak przejść na normalny pokarm?
Marta Guzmán

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Żywność dla niemowląt w postaci papek to pierwsze pokarmy, którą niemowlęta otrzymują. Kiedy lekarz zdecyduje, że nadszedł czas, aby włączyć do diety malucha pokarmy stałe, poinformuje również, które produkty są idealne do odżywiania ich dziecka. Poinformuje również rodziców jaki jest najlepszy sposób, aby żywność dla niemowląt zamienić na normalny pokarm o stałej konsystencji. Wszystko po to, aby ułatwić spożywanie jedzenia.

Z czasem zęby dziecka zaczynają się wyżynać i maluch musi nauczyć się żuć. W tym momencie, oprócz pure lub papek należy mu podawać pokarmy stałe. Cała rodzina powinna przyczyniać się do uczenia go prawidłowego spożywania jedzenia. Oprócz wielu rzeczy, których musimy go wyedukować, jak możemy najlepiej pomóc w tym przejściu na normalny pokarm?

Żywność dla niemowląt – pierwsze zmiany

Mamusie, jeśli nagle przestaniecie podawać dziecku żywność dla niemowląt i zaoferujecie im coś bardziej solidnego, prawdopodobnie odmówią nawet spróbowania. Pamiętaj, że kiedy po raz pierwszy zaczęłaś oferować im jedzenie z łyżki, było ono tylko przecierane. Z tego powodu nie możesz oczekiwać, że przyjmą większe porcje pokarmu.

Aby utorować drogę i zapobiec napadom złości głodnego dziecka, które nie chce jeść (co jest trudne do pokonania), oto nasza rada:

Przejście z przecierów do bardziej stałych pokarmów ugniatanych widelcem.

Karmione dziecko

Jak powinna przebiegać zmiana?

Zalecamy to robić stopniowo. Na początku mieszaj żywność coraz krócej. Rób tak za każdym razem, gdy wkładasz ją do miksera. Z każdym dniem zacznij pozostawiać więcej kawałków jedzenia.

Nawet jeśli stopniowo je wprowadzasz, Twoje dziecko może nadal odrzucać to, co mu oferujesz. Zapewniamy jednak, że ta metoda jest dla niego najbardziej dostępna i wkrótce zacznie przyjmować podawane jedzenie.

amiętaj, że nagłe zmiany nie są dobre dla nikogo, tym bardziej dla dzieci.

Nie panikuj, jeśli Twoje dziecko nie chce jeść

Prawdopodobnie Twoje maleństwo wypluje jedzenie. Przede wszystkim kiedy zbliżysz łyżkę do ust lub pozwolisz, by kęs jedzenia został w ich ustach bez żucia lub robienia czegokolwiek. Może kaszleć, by przestraszyć Cię myśleniem, że się dusi albo po prostu zaczynie płakać i rozrzucać podane danie.

Jeśli to brzmi jak Twój typowy scenariusz, który zdarza się każdej nocy, nie trać nadziei. Będziesz potrzebować dużo cierpliwości przy czyszczeniu ubrań i miejsca, gdzie był spożywany pokarm. Podnieś łyżkę do ust tyle razy, ile to konieczne, zaśpiewaj dziecku, przynieś mu kolejną łyżkę, aby zachęcić go do jedzenia. Użyj wszystkich możliwych sposobów, które mają na celu upewnienie się, że maluch zostanie nakarmiony.

Bez względu na wszystko, nie denerwuj się ani nie pozwól dziecku zauważyć Twojego cierpienia i nerwów. Musi przyzwyczaić się do faktu, że nadszedł czas, aby jeść. A Ty stanowczo będziesz nadal oferować nowe jedzenie, tak jak robiłaś to wcześniej. Pamiętaj, aby zawsze zachować spokój. Uśmiechając się dasz mu do zrozumienia, że jest to przyjemny czas, którym chętnie dzielisz się z nim.

Podaj dziecku pokarm stały, który już wcześniej jadło

Jeśli lekarz powie Ci, że możesz pozwolić dziecku jeść chleb, naleśniki lub miękkie ciastka, podawaj je w plastikowym pojemniku, aby mogło je podnieść i przenieść do ust. W ten sposób będzie uczyć się koordynacji ruchowej i ćwiczyć żucie.

Daj mu swój talerz

Dziewczynka podczas posiłku

Dzieci uwielbiają jeść z talerzy dorosłych. Nawet jeśli Twoje dziecko nie ma pojęcia, co jesz, ponieważ nie jest przyzwyczajone do tego jedzenia. Zauważ, że jeśli stoisz obok coś jedząc, dziecko zaczyna się trochę ślinić.

Więc jeśli chcesz, aby Twoje dziecko jadło na przykład ryż i fasolę (typowe danie w wielu krajach łacińskich), sugerujemy jedzenie z tego samego talerza, ale różnymi sztućcami. Ważną rzeczą jest to, że Twoje dziecko widzi jak żujesz oraz że jesz to samo i lubisz to.

Kiedy uda Ci się dokonać zmian, nie cofaj się!

Kiedy już dajesz dziecku pokarm stały, nie wracaj do dawania mu pure. Nawet jeśli jednym z powodów będzie argument: „Nie chciał dziś jeść niczego”. Chociaż to boli, ważne jest, aby Twoje dziecko przyzwyczaiło się do idei, że „to jest jedzenie, które mam, i to jest to, co muszę jeść”.

Zaoferuj maluchowi zróżnicowane menu

Jest tak wiele różnych przepisów, które możesz zrobić, aby Twoje dziecko zmieniło żywność dla niemowląt na pokarmy stałe. Pamiętaj, że wraz z wprowadzeniem nowych smaków można znaleźć nowe dania. I musisz przyzwyczaić się do tego, że nie podajesz mu tego samego każdego dnia, jak możesz to zrobić z jedzeniem dla niemowląt.

W ten sposób będzie bardziej przyzwyczajone do różnorodności i nie odrzuci nowych potraw.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Coulthard H, Harris G, Emmett P. (2009). Delayed introduction of lumpy foods to children during the complementary feeding period affects child’s food acceptance and feeding at 7 years of age. Matern Child Nutr. 2009 Jan;5(1):75-85
  • Birch L. L. (2016). Learning to Eat: Behavioral and Psychological Aspects. Nestle Nutrition Institute workshop series85, 125–134. doi:10.1159/000439503

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.