Jak możesz pomóc dziecku dobrze jeść?

Jak możesz pomóc dziecku dobrze jeść?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Matki często nadmiernie zamartwiają się tym ile jedzą ich dzieci, co może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Jedzenie powinno stanowić przyjemny moment dla całej rodziny, a nie walka o władzę koncentrująca się na złym zachowaniu Twojego dziecka. Dowiedz się jak możesz pomóc dziecku dobrze jeść.

To, co i w jaki sposób je dziecko stanowi jedną z największych trosk obecnych rodziców. Jednak czasami starając się pomóc dziecku dobrze jeść popełniają podstawowe błędy.

Niestety mogą one przynosić skutki odwrotne do zamierzonych.

Czasami problemy wynikają z braku wiedzy lub nadmiernego zamartwiania się. Jako rodzice pragniemy, aby nasze dzieci jadły najróżniejsze produkty spożywcze bez stawiania jakiegokolwiek oporu. Jednak dzieci często odmawiają próbowania różnych potraw lub jedzą mniej niż rodzice uznają za niezbędne.

Problemy z jedzeniem pojawiają się zazwyczaj w pierwszym i trzecim roku życia. W tym okresie należy pamiętać, że żołądki dzieci mają zmniejszoną pojemność. Dlatego też nie możemy od nich oczekiwać, aby jadły praktycznie tyle samo co dorośli czy starsze dzieci.

Dopiero wraz z ukończeniem piątego roku życia zwiększają się wydatki energetyczne i zapotrzebowanie na wartości odżywcze. Jednak mimo tego należy pamiętać, że właściwe odżywianie się to nawyk, którego dzieci uczą się i który nabywają.

To wymaga czasu na adaptację, a rodzice muszą wykazać się cierpliwością. Tekstury, zapachy i smaki produktów spożywczych to coś całkowicie nowego dla dziecka.

Mimo tego istnieje kilka strategii, które możesz wykorzystać, aby pomóc dziecku dobrze jeść. Czytaj dalej, aby je poznać.

Co mogą zrobić rodzice, aby pomóc dziecku dobrze jeść?

  • Nie dopuść do tego, aby Twoje dziecko postrzegało jedzenie jako coś negatywnego. Jeśli będziesz za bardzo nalegała, aby spożywało określony produkt, Twój maluch stanie się podejrzliwy. Poza tym unikaj proponowania dziecku nagród za to, że czegoś spróbuje. W ten sposób będziesz jedynie wzmacniała w nim przekonanie, że dane jedzenie nie jest warto spróbowania bez nagrody.
Mama karmiąca dziecko - jak pomóc dziecku dobrze jeść?
  • Skoncentruj się na pozytywnym zachowaniu. Zapewniaj pozytywne wzmocnienie, gdy Twoje dziecko je dobrze, a jednocześnie ignoruj złe zachowanie. Brak zwracania uwagi na takie zachowanie wystarczy, aby dziecko go zaprzestało.
  • Nie naciskaj na swoje dziecko, ale nie poddawaj się również jego zachciankom. Twoim celem powinno być pokazanie Twojemu dziecku, że jedzenie to coś naturalnego i przyjemnego. Dawaj swojemu dziecku jego jedzenie, a gdy upłynie wystarczająco dużo czasu, posprzątaj stół. Nie zmuszaj dziecka ani nie wszczynaj kłótni, aby zmusić je do jedzenia. Ale jednocześnie nie ulegaj przygotowując mu coś, co będzie mu bardziej smakowało.
  • Zwracaj uwagę na opinie swojego dziecka. Pozwól swojemu dziecku zdecydować jakie warzywa najbardziej lubi. Poza tym pozwól mu wybrać określone produkty, których nie będzie jadło.

Czas posiłku

Rozsądny czas

Posiłki powinny trwać od 20 do 40 minut. Jeśli posiłek skończy się wcześniej, może to oznaczać, że dziecko je zbyt szybko. Zachęcaj dziecko do zwolnienia, co pozwoli mu uniknąć nieprzyjemnej niestrawności.

Jeśli z kolei posiłek trwa ponad 40 minut, będzie zaburzał dzień dziecka. Co więcej, może wywołać kłótnie, ponieważ Ty i Twój partner staniecie się zmęczeni czekaniem.

Kiedy 40 minut minie, sprzątnij stół. Bez względu na to, czy Twoje dziecko skończyło jeść czy też nie, będzie musiało poczekać do kolejnego posiłku na kolejne jedzenie. Postaraj się również nie zwracać uwagi na prośby o przekąski czy śmieciowe jedzenie.

Jeśli będziesz tak robiła, wyrobisz w dziecku nawyk jedzenia w złych momentach (i nie jedzenia we właściwych!).

Rodzinne posiłki

Czas posiłku powinien stanowić spokojne i przyjemne rodzinne doświadczenie. Nie krytykuj sposobu w jaki Twoje dziecko je. Rozmawiajcie całą rodziną na luzie rozkoszując się przy tym jedzeniem. To najlepsza opcja.

Rodzina jedząca śniadanie
Należy również proponować, aby cała rodzina jadła takie samo jedzenie, a nie próbować sprostać preferencjom każdej osoby. To daje dziecku możliwość obserwowania tego, co inni myślą o jedzeniu i dzielenia się swoimi obserwacjami.
Nastawienie względem jedzenia stanie się bardziej pozytywne, gdy dziecko będzie postrzegało czas posiłku jako wspólny, rodzinny moment. Dzieje się zupełnie coś innego, gdy dziecko czuje, że jego rodzice siedzą przy nim jedynie po to, aby zmusić je do jedzenia.

Jak proponować nowe produkty spożywcze, aby Twoje dziecko jadło dobrze

  1. Wybierz odpowiedni moment w ciągu dnia. Znajdź czas, w którym Twoje dziecko jest spokojne, szczęśliwe i głodne. Wtedy będzie bardziej otwarte na próbowanie nowych rzeczy.
  2. Proponuj jedynie niewielką porcję nowego produktu spożywczego i dodawaj do niego pokarmy, które Twoje dziecko już zna i które lubi.
  3. Daj swojemu dziecku możliwość odkrywania nowych produktów spożywczych swoimi własnymi dłońmi. Pozwól mu zdecydować ile chce wkładać do swoich ust. Starsze dziecko może próbować nowych pokarmów swoim własnym widelcem i w swoim własnym tempie. To zwiększy szansę zaakceptowania nowych produktów spożywczych z własnej woli.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moreno Villares, J. M., Galiano Segovia, M. J., & Dalmau Serra, J. (2013). Alimentación complementaria dirigida por el bebé («baby-led weaning»).¿ Es una aproximación válida a la introducción de nuevos alimentos en el lactante?. Acta Pediátrica Española71(4).
  • Brizuela, D. N., Márquez, J. C., Cavada, I. C., & Santiago, R. (2013). Alimentación complementaria en niños sanos de 6 a 24 meses. Archivos venezolanos de puericultura y pediatría76(3), 128-135.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.