Żeglowanie z dziećmi - na co zwrócić uwagę?

Żeglowanie z dziećmi napawa strachem wielu rodziców. W rzeczywistości może być świetną zabawą dla całej rodziny! Sprawdź jak się przygotować!
Żeglowanie z dziećmi - na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 27 października, 2020

W ciągu wakacji mamy do wyboru wiele aktywności, które możemy wykonywać wraz z dziećmi- wyjazd w góry, jazda konna, zwiedzanie, obozy… Oferta staje się z roku na rok coraz szersza. W ciągu lata wiele osób decyduje się też na żeglowanie z dziećmi i uprawianie sportów wodnych.

Dzisiaj podzielimy się ważnymi przepisami bezpieczeństwa dotyczącymi żeglowania z dziećmi i wspomnimy najważniejsze aspekty tej formy spędzana czasu. Dowiedz się w jakim wieku warto rozpocząć taką aktywność, jak się do niej przygotować i co należy ze sobą zabrać.

Zanim wyruszysz na żagle, przeczytaj ten artykuł!

Żeglowanie z dziećmi- najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Wielu rodziców niepokoi myśl, że ich dzieci znajdą się na pokładzie łodzi, na środku morza czy też głębokiego jeziora. Często martwią się o swoje i ich bezpieczeństwo. Ponadto często zastanawiają się, co zrobić, gdy ich dziecko zachoruje na chorobę morską, uderzy się czy ulegnie jakiemukolwiek urazowi

Jednak żeglowanie z dziećmi może być przyjemnym, a nawet niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny. Warto choć raz to przeżyć!

Aby zarówno rodzice jak i ich maluchy czuli się swobodnie i bezpiecznie, ważne jest, aby wziąć pod uwagę pewne istotne aspekty. Rodzice muszą również zostać odpowiednio poinformowani i przeszkolenie przed zabraniem dzieci na łódź żaglową.

W żeglarstwie obowiązują pewne ogólne przepisy bezpieczeństwa. Ponadto istnieją szczegółowe zalecenia dotyczące środków ostrożności, które należy podjąć przed rozpoczęciem żeglarskiej przygody z dziećmi. Dzisiaj szczegółowo omówimy te najważniejsze i podstawowe  środki bezpieczeństwa.

Żeglowanie z dziećmi – sprawdź informacje meteorologiczne

Pierwszą rzeczą do zrobienia przed wypłynięciem jest sprawdzenie aktualnej prognozy pogody, na portalu żeglarskim lub u kapitana portu. To ważne, aby zapewnić przyjemną podróż, bez niebezpieczeństwa nawałnicy i wysokich fal.

Aby uniknąć wszelkich niebezpieczeństw i dyskomfortu, najlepiej jest poczekać na optymalne warunki pogodowe. Jeśli prognoza nie jest korzystna, lepiej anulować podróż i unikać zagrożeń, na które nie masz wpływu.

Wiele serwisów żeglarskich wydaje szczegółowe informacje meteorologiczne dla linii brzegowych i plaż. Informacje te są szeroko rozpowszechniane za pomocą różnych środków komunikacji, w tym także poprzez specjalne oznakowanie w klubach żeglarskich i przystaniach.

Możesz również uzyskać dostęp do tych informacji za pomocą nadajnika radiowego za pośrednictwem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Ponadto, możesz także uzyskać prognozy pogody dotyczące swojej podróży za pośrednictwem portali internetowych lub przeczytać bieżące informacje już w samej przystani.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa, dotyczące żeglowania z dziećmi

Żeglowanie z dziećmi

Ważne środki ostrożności podczas żeglowania z dziećmi w zależności od wieku

Tak naprawdę nie ma określonej dolnej granicy wieku dla młodych marynarzy. Niektórzy rodzice zabierają na pokład zarówno kilkumiesięczne maluchy, jak i nastoletnie dzieci. Jednak na pewno walory wspólnej podróży – bardziej niż niemowlę – doceni kilkulatek, który zaczyna interesować się otaczającym światem i rozumie już co się wokół niego dzieje.

Doświadczenie żeglarskie i środki bezpieczeństwa, które musisz zastosować, różnią się w zależności od wieku dziecka. Na przykład niemowlęta są znacznie bezpieczniejsze w kabinie lub na rękach u jednego z opiekunów, który nie będzie spuszczał oka z malucha. Ponadto kołyszący ruch łodzi może pomóc twojemu niemowlęciu w zaśnięciu.

 

Dzieci w wieku od 5 do 10 lat najczęściej bardzo lubią żeglarstwo. Każdy szczegół traktują jako część wspaniałej przygody i interesują się działaniem poszczególnych elementów łodzi..

Starsze dzieci i młodzież mogą potrzebować większej motywacji, aby cieszyć się podróżą. Najlepiej jest powierzyć im obowiązki i zaangażować ich w różne zadania na łodzi. Z pewnością też będą się świetnie bawić.

Ważne jest, aby podczas przebywania na łodzi, przez cały czas nadzorować dzieci. Ponadto powinny one zawsze nosić kamizelkę ratunkową. Co więcej, jeśli woda jest wzburzona, dzieci powinny również założyć pasy bezpieczeństwa, lub udać się do kabiny. I na koniec dzieci powinny nauczyć się podstawowych zasad bezpieczeństwa na łodzi, gdy tylko osiągną odpowiedni wiek, aby je zrozumieć.

Na łodzi mogą być też dostępne szelki asekuracyjne. Ponieważ na jachtach zazwyczaj szelki występują tylko w jednym rozmiarze, odpowiednim dla osoby dorosłej, warto kupić szelki asekuracyjne przeznaczone dla dzieci . Będziecie mieć pewność, że nie są one za duże dla kilkulatka.

Przestrzeganie instrukcji

Pierwszą rzeczą, której dzieci muszą się nauczyć przed żeglowaniem, jest to, że: „Tam, gdzie rządzi kapitan, żeglarz nie ma władzy”. Innymi słowy, dla własnego bezpieczeństwa muszą wykonywać każde polecenie rodziców i kapitana łodzi. Nieposłuszne dzieci mogą zagrozić swojemu bezpieczeństwu, a także bezpieczeństwu innych.

Przepisy bezpieczeństwa dotyczące żeglowania z dziećmi

Dzieci na łodzi

Dzieci i młodzież muszą zawsze nauczyć się przestrzegania zasad bezpieczeństwa łodzi. Muszą zrozumieć, że pod żadnym pozorem nie mogą same wchodzić na przód łodzi, bez towarzystwa osoby dorosłej i wykwalifikowanej.

 

Jednocześnie na łodzi znajdują się rzeczy, których nie mogą dotykać z jakiegokolwiek powodu… Na przykład elementy sterujące w kabinie lub radio. I na koniec dzieci muszą nauczyć się zawsze trzymać jedną ręką podczas poruszania się po łodzi.

Jeśli wszyscy będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa, na pewno cała rodzina będzie się świetnie bawić.

Oprócz samego żeglowania, na łodzi jest mnóstwo zajęć. Na przykład zeskakiwanie z łodzi, aby pływać (gdy łódź jest zakotwiczona, silnik wyłączony i oczywiście pod nadzorem osoby dorosłej), nurkowanie i snorkeling z rurką, łowienie ryb. Istnieją również różne sporty wodne i żeglarskie, z których mogą korzystać najmłodsi. Jeśli wody są spokojne, mogą spróbować wiosłowania na desce.

Żeglowanie z dziećmi: a co jeśli zachorują na chorobę morską?

Na łodzi bardzo często zdarza się, że dzieci chorują na chorobę morską. Nawet wielu dorosłych również cierpi na tą uciążliwą przypadłość, w szczególności jeśli fale są dość wysokie. Może to szybko spowodować, że Twój rejs będzie skierowany z powrotem do portu.

Choroba morska występuje jednak rzadziej u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Istnieje kilka prostych zaleceń, które mogą pomóc uniknąć choroby morskiej podczas żeglowania.

 

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest podanie dziecku leku na chorobę lokomocyjną, który zawiera dimenhydrynat. Ważne jest, aby dziecko połknęło tabletkę na około pół godziny przed wejściem na pokład. Kolejnym dobrym zaleceniem jest upewnienie się, że dzieci jedzą lekkie i łatwostrawne śniadanie, są odpowiednio nawodnione.

Naturalne suplementy z imbirem goździkiem i cynamonem mogą również sprawdzić się w tym przypadku.

Jeśli wybieracie się na żaglówkę w lecie, nie zapomnijcie o okularach przeciwsłonecznych i kremie z filtrem, minimum SPF 30. Słońce nad wodą odbija się od wody i działa jeszcze silniej niż na lądzie. Warto spakować też kilka przekąsek dla dzieci i wodę. I na koniec pamiętaj- żeglowanie z dziećmi może być przyjemnością!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.