Wyjście na basen z niemowlęciem: spakuj tych 11 rzeczy!

Starannie zaplanowane wspólne wyjście na basen sprawi, że Ty odpoczniesz a maluch będzie mógł swobodnie korzystać z dostępnych na basenie rozrywek i form zabawy.
Wyjście na basen z niemowlęciem: spakuj tych 11 rzeczy!

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2019

Zanim zaplanujesz wyjście na basen z niemowlęciem, przygotuj koniecznie listę niezbędnych rzeczy. Przemyśl dokładnie to, co spakujesz do torby i zdecyduj co jest niezbędne, a co możesz zostawić w domu.

Wyjście na basen z niemowlęciem będzie dużo przyjemniejsze i łatwiejsze jeśli przygotujesz taką listę. Będziesz spokojna wiedząc, że na pewno masz przy sobie wszystkie niezbędne rzeczy, które pozwolą Ci z łatwością przygotować siebie i maluszka do zabawy w wodzie.

Kiedy wychodzisz z dzieckiem z domu, musisz mieć przy sobie wszystkie przedmioty niezbędne do zadbania o jego podstawowe potrzeby w różnych sytuacjach. Warto przewidzieć różne scenariusze i znaleźć złoty środek pomiędzy posiadaniem dodatkowych rzeczy które mogą się czasem przydać, a niepotrzebnym noszeniem ze sobą zbędnych drobiazgów.

Wyjście na basen z niemowlęciem raczej nie będzie wiązało się z koniecznością robienia specjalnych zakupów. Większość koniecznych przedmiotów masz już najprawdopodobniej w domu. Przemyśl dobrze co chcesz i musisz ze sobą zabrać. Dzięki temu nie będziesz musiała niepotrzebnie wydawać dodatkowych pieniędzy.

Zabranie ze sobą zbyt wielu rzeczy sprawi, że będzie Ci po prostu niewygodnie. Duża, ciężka torba utrudni tylko Wasz wspólny wypad. Dlatego też dokonaj mądrych wyborów i zdecyduj, co naprawdę Ci się przyda podczas pobytu z maluszkiem na basenie.

Rzeczy które będziesz musiała zabrać ze sobą idąc na basen z dzieckiem będą różne w zależności od jego wieku. Weź także koniecznie pod uwagę porę dnia, to w jaki sposób dotrzecie na basen i z niego wrócicie oraz całkowity czas przebywania poza domem.

Co należy spakować planując wyjście na basen z niemowlęciem?

1. Filtr przeciwsłoneczny

Krem z filtrem jest absolutnie konieczny. Nie zapomnij go zabrać, na pewno się przyda! Filtr to dosłownie pierwsza rzecz którą powinnaś włożyć do torby idąc z dzieckiem na odkryty basen latem.

Ochrona delikatnej skóry maleństwa to priorytet. Pamiętaj też o tym, że jeśli – zależnie od wieku – Twoje dziecko potrzebuje dodatkowej pielęgnacji skóry, dobrze jest zabrać ze sobą podstawowe kosmetyki.

Specjaliści zalecają, by rozważyć wystawienie skóry dziecka na bezpośrednie działanie słońca najwcześniej w momencie, w którym maluch skończy szósty miesiąc życia. Dlatego też powinnaś nakładać filtr przeciwsłoneczny SPF 50 (to najsilniejszy dostępny filtr) co dwie godziny lub, jeśli zauważysz że krem się starł lub spłukał, częściej. Większość kremów z filtrem nie jest całkowicie wodoodporna i należy je ponownie nałożyć po wyjściu z wody.

2. Czapeczka

Do ochrony główki dziecka przed działaniem słońca najlepiej sprawdzi się czapeczka lub kapelusz. Poszukaj czepeczki wykonanej z bawełny.

Koniecznie pamiętaj o tym, że główka dziecka do drugiego roku życia jest wciąż bardzo wrażliwa. Należy ją chronić. Dzieci pocą się mniej niż dorośli, więc nie musisz się obawiać, że maluszkowi będzie w nakryciu głowy zbyt ciepło.

3. Rękawki do pływania

Wyjście na basen z niemowlęciem to oczywiście niekoniecznie tylko zabawa na brzegu. Pod czujnym okiem rodziców lub opiekunów, dziecko może pływać. Podstawowym sposobem na zadbanie o jego bezpieczeństwo jest użycie rękawków do pływania. Dopasuj je dokładnie do wieku dziecka i rozmiaru jego ramion.

4. Zabawki

Małe dzieci nie zawsze chcą spędzać w wodzie dużo czasu. Zabierz więc ze sobą ich ulubione zabawki. Dzięki temu maluch nie będzie się nudził jeśli nie będzie chciał pływać ani bawić się na wodnym placu zabaw.

Jednocześnie musisz pilnować, by dziecko nie spędzało zbyt dużo czasu na zabawie w pełnym słońcu. Uważaj też bardzo na to, gdzie bawi się dziecko. Pilnuj, by biegnąc za toczącą się piłką nie zbliżyło się zbytnio do krawędzi basenu i nie wpadło do wody.

Możesz z powodzeniem zabrać te zabawki, którymi dziecko najchętniej bawi się w domu. Nie musisz kupować nowych. Te, które już macie na pewno się sprawdzą bo wiesz już, że maluch je lubi i chętnie po nie sięga. Staraj się natomiast wybrać plastikowe zabawki – w przeciwieństwie do drewnianych czy pluszowych, nic im się nie stanie jeśli się zamoczą.

Wyjście na basen z niemowlęciem to odpoczynek i rozrywka także dla mamy!

5. Ręcznik

Wyjście na basen z niemowlęciem bez ręcznika będzie niemożliwe. Zabierz ze sobą co najmniej dwa ręczniki kąpielowe.

Ręcznik przyda Ci się nie tylko do wytarcia dziecka po skończonej zabawie. Drugi możesz rozłożyć obok swojego leżaka czy ławki, by maluch miał miękką i czystą powierzchnię do zabawy.

6. Woda do picia

Posiadanie wody do picia jest podczas wyjścia na basen z dzieckiem bardzo ważne. Woda będzie Wam potrzebna zwłaszcza, jeśli idziecie w gorący dzień na basen odkryty i dziecko będzie spędzało dużo czasu na zewnątrz.

Dawaj dziecku wodę regularnie w niewielkich ilościach. W ten sposób zapobiegniesz odwodnieniu. Co więcej, woda jest zdrowsza niż słodzone soki i napoje z barwnikami, które nie wpływają dobrze na organizm.

7. Jedzenie

Zabranie ze sobą na basen butelki dziecka jest bardzo ważne. Pamiętaj natomiast by przygotować mleko tuż przed tym jak dziecko będzie je piło. Dzięki temu mleko się nie zepsuje i będzie świeże. Ponadto, koniecznie wysterylizuj butelkę i smoczek z wyprzedzeniem.

Zabierz też ze sobą płatki śniadaniowe, ciasteczka (biszkopty sprawdzają się świetnie) i owoce. Owoce pomogą Ci przy okazji zapobiec odwodnieniu.

“Specjaliści zalecają, by rozważyć wystawienie skóry dziecka na bezpośrednie działanie słońca najwcześniej w momencie, w którym maluch skończy szósty miesiąc życia. Zawsze należy stosować najsilniejszy dostępny na rynku filtr.”

8. Ubranka na przebranie

Zabierz ze sobą dodatkowy zestaw ubranek dla dziecka. Te w których przyszło na basen mogą być zabrudzone albo po prostu mokre – dlatego też zalecamy spakowanie drugiego zestawu. Czyste i suche ubranka sprawią, że dziecko będzie czuło się znacznie lepiej kiedy wyjdziecie z basenu, mimo ewentualnego zmęczenia.

9. Kostium kąpielowy

Jeśli idziesz na basen z córką, zabierz dla niej kostium jednoczęściowy. Będzie się w nim czuła znacznie wygodniej niż w dwuczęściowym. Strój jednoczęściowy zapewnia też lepszą ochronę skóry przed działaniem promieni słonecznych.

Jeśli planujesz wyjście z synem, możesz spakować spodenki kąpielowe. Są dłuższe niż tradycyjne kąpielówki, więc zapewnią lepszą ochronę skóry przed słońcem.

10. Odświeżający balsam do ciała

Na zakończenie dnia spędzonego na basenie na odpoczynku i zabawie, dobrze jest nałożyć na skórę dziecka lekki, odświeżający balsam do ciała. W ten sposób nawilżysz skórę maluszka. Pamiętaj, że była ona narażona na działanie słońca oraz oczyszczanej chemicznie wody przez długi czas.

Ponadto, krótki masaż i uczucie nawilżonej, odświeżonej skóry sprawią dziecku przyjemność.

Zabierz ze sobą lekkie i przydatne akcesoria do zabawy w wodzie.

11. Dmuchany basenik

Kiedy planujesz wyjście na basen z niemowlęciem które nie osiągnęło jeszcze szóstego miesiąca życia, najlepiej będzie jeśli zabierzesz ze sobą mały dmuchany basenik. Ten bezpieczny i łatwy do przetransportowania gadżet sprawi, że dziecko będzie mogło przyzwyczaić się do przebywania w wodzie bez strachu przed utonięciem. Basenik możesz ustawić w dowolnym miejscu. Dzięki temu zawsze będziesz miała dziecko na oku.

Jak już wspominaliśmy, Twoja lista niezbędnych do zabrania rzeczy będzie zależała od wieku dziecka. Zawsze staraj się znaleźć równowagę pomiędzy bezpieczeństwem a dobrą zabawą.

Dzięki tym 11 przedmiotom na pewno będziesz się świetnie bawiła idąc na basen z dzieckiem. Dobrze zaplanowane wyjście sprawi, że Ty odpoczniesz a maluch skorzysta w pełni z dostępnych na basenie rozrywek i form zabawy. Połączenie łatwości organizacji z przyjemnością sprawi, że będziecie chętnie i regularnie wracali na basen!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beggs, S., Foong, Y. C., Le, H. C. T., Noor, D., Wood-Baker, R., & Walters, J. A. E. (2013). Swimming training for asthma in children and adolescents aged 18 years and under. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD009607.pub2
  • Yilmaz, I., Yanardaǧ, M., Birkan, B., & Bumin, G. (2004). Effects of swimming training on physical fitness and water orientation in autism. Pediatrics International. https://doi.org/10.1111/j.1442-200x.2004.01938.x
  • Bernard, A., Carbonnelle, S., Dumont, X., & Nickmilder, M. (2007). Infant Swimming Practice, Pulmonary Epithelium Integrity, and the Risk of Allergic and Respiratory Diseases Later in Childhood. PEDIATRICS. https://doi.org/10.1542/peds.2006-3333

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.