Bolesna pronacja łokcia u dzieci: co robić w takim przypadku?

Bolesna pronacja łokcia u dzieci: co robić w takim przypadku?

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2019

Bolesna pronacja łokcia u dzieci występuje zwykle u osób poniżej 5 roku życia. Widocznie częściej zdarza się u dziewcząt niż u chłopców. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym bolesnym problemie.

Zasadniczo pronacja łokcia to niewielkie zwichnięcie lub częściowe zwichnięcie kości w stawie łokciowym. Dzieje się tak z powodu szybkiego pociągnięcia za ramię dziecka.

Bolesna pronacja łokcia u dzieci

Bolesna pronacja łokcia jest częstym urazem u małych dzieci, który może wystąpić w okolicach wieku, w którym uczą się chodzić (około 15 miesięcy) do około 5 lat. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci cierpią na pronację łokcia z powodu silnego pociągnięcia kości w przedramieniu.

Zwykle obrażenie to wynika z sytuacji, w której dorosły trzyma rękę dziecka, podczas gdy próbuje ono wyrwać się z uścisku. Na ogół dzieci powyżej 5 roku życia nie cierpią z powodu tego urazu, ponieważ ich stawy są znacznie silniejsze.

Z drugiej strony, warto wiedzieć, że upadek jest drugą najczęstszą przyczyną tego rodzaju obrażeń. Zasadniczo jednak pronacja łokcia jest spowodowana pociągnięciem przedramienia dziecka, gdy jego ramiona są wyprostowane.

Tata podnosi dziecko

W konsekwencji może wystąpić niewielkie zwichnięcie kości łokciowej, co może uniemożliwić dziecku całkowite wyprostowanie ramienia. Po pociągnięciu stawu zawiasowego głowa kości promieniowej ulega przemieszczeniu. W rezultacie każdy ruch dotkniętej urazem kończyny sprawia ból.

Podobnie, wygląda na to, że więcej tego typu urazów dotyczy lewej ręki. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że większość opiekunów jest praworęczna. W wyniku bólu dziecko zaczyna płakać i odmawia poruszenia ręką. Trzyma rękę nieruchomo i blisko ciała, być może podtrzymując przedramię na brzuchu w lekkim zgięciu w łokciu.

Po zbadaniu dziecka pielęgniarka lub lekarz ponownie umieszcza łokieć na swoim miejscu. Pronacja łokcia nie powoduje długotrwałych skutków dla dziecka.

Jakie są objawy pronacji łokcia?

Zazwyczaj więzadła utrzymują kość promieniową na miejscu, ale nagły upadek lub pociągnięcie może zbytnio rozciągnąć wiązadło. Spowoduje to częściowe wysunięcie kości z więzadła. W większości przypadków dzieci zaczynają płakać natychmiast po pociągnięciu, które spowodowało uraz. Prawdopodobnie w ogóle nie będą chciały używać obolałego ramienia.

Dlatego, jeśli uważasz, że Twoje dziecko doznało urazu, poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej. Na przykład możesz udać się z dzieckiem na izbę przyjęć lub wezwać lekarza do domu. Nie zapominaj, że im dłużej kość pozostanie przemieszczona, tym bardziej bolesne i trudne będzie jej wyrównanie. Tak samo znacznie więcej czasu zajmie dziecku całkowity powrót do zdrowia.

Niestety pronacja łokcia, czyli przemieszczanie się kości ramienia w stawie jest bolesne i niepokojące, ale nie trwa długo. Po tym, jak lekarz przesunie kość stawu, kość promieniowa wraca na swoje miejsce.

Jeśli z jakiegoś powodu trudno jest przenieść łokieć z powrotem na swoje miejsce lub dziecko nadal nie używa uszkodzonego ramienia, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. Jest to sposób na sprawdzenie, czy doszło do innych obrażeń, ponieważ zdarza się, że dochodzi także do złamania.

Jakie środki ostrożności należy podjąć?

Leczenie pronacji łokcia ma na celu doprowadzenie do tego, by dziecko mogło być w stanie ponownie wykonywać codzienne czynności. Niemniej, jeśli łokieć pozostaje częściowo zwichnięty przez długi czas, możliwe jest, że dziecko będzie musiało przyjmować leki przeciwbólowe przez jeden lub dwa dni. Należy przestrzegać zaleceń pielęgniarki lub lekarza, aby stopniowo złagodzić ból.

Jeśli Twoje dziecko nadal nie odzyska pełnej i bezbolesnej władzy nad ramieniem następnego dnia, należy wrócić do lekarza. Personel medyczny dokona ponownej oceny stanu ramienia. Pamiętaj, że pronacja łokcia nie będzie miała długotrwałego wpływu na zdrowie dziecka, jeśli personel medyczny podejmie szybkie i właściwe kroki.

Podrzucanie dziecka - jego efektem może być pronacja łokcia

Aby bolesna pronacja łokcia nie wystąpiła u Twojego dziecka, uważaj, by nie podnosić go za dolną część ramion lub za nadgarstki. Najlepszym sposobem na podniesienie dziecka jest chwycenie go pod pachami. Warto przekazać wiedzę na temat właściwego sposobu podnoszenia i noszenia dziecka także innym osobom, które regularnie się nim opiekują.

Wreszcie przypominamy, że niektóre dzieci silniej odczuwają ból niż inne. Co więcej, pronacja łokcia może zdarzyć się więcej niż raz. Dojść do niej może nawet kilkukrotnie szczególnie u dzieci, które mają wyjątkowo luźne stawy.

Biorąc pod uwagę informacje przedstawione w tym artykule, pamiętaj, by nie martwić się nadmiernie, jeśli u Twojego dziecka wystąpi pronacja łokcia. Idealną reakcją jest zabranie jak najszybsze dziecka do ośrodka pomocy medycznej, aby uraz ten nie przysporzył niepotrzebnego bólu i zmartwienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Krul, M., van der Wouden, J. C., van Suijlekom-Smit, L. W., & Koes, B. W. (2012). Manipulative interventions for reducing pulled elbow in young children. In M. Krul (Ed.), Cochrane Database of Systematic Reviews. Chichester, UK: John Wiley & Sons, Ltd. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007759
    • Aylor, M., Anderson, J. M., Vanderford, P., Halsey, M., Lai, S., & Braner, D. A. V. (2014). Reduction of Pulled Elbow. New England Journal of Medicine371(21), e32. https://doi.org/10.1056/NEJMvcm1211809
    • McCormack, M. P. (1959, May 9). Pulled Elbow. British Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.1.5131.1240-b

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.