Uspokajanie dziecka - jak zrobić to w sposób skuteczny?

Czy czujesz, że tracisz kontrolę nad wszystkim, gdy Twoje dziecko zaczyna płakać a Ty nie możesz go uspokoić? Polecamy Ci poniższe techniki - dzięki nim nastrój maluszka się poprawi i będzie on odprężony.
Uspokajanie dziecka - jak zrobić to w sposób skuteczny?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2018

Uspokajanie dziecka, które płacze może być jedną z najtrudniejszych misji dla świeżo upieczonych rodziców. Z biegiem minut i wraz z podniesieniem się poziomu głośności płaczu, pojawia się uczucie niepewności oraz poddenerwowanie. Aby pomóc rodzicom w rozwiązaniu tej trudności, podpowiemy kilka skutecznych technik, które ułatwią uspokajanie dziecka.

Płacz dziecka pojawia się z najróżniejszych powodów. Jedną z najlepszych metod radzenia sobie z tą sytuacją jest nauczenie się odróżniania rozmaitych form płaczu – dzięki temu uda nam się szybciej zidentyfikować jego przyczynę. Jest to jednak umiejętność, którą świeżo upieczeni rodzice nabywają z biegiem czasu. Co zrobić jednak zanim będą wystarczająco doświadczeni? Czy istnieją jakieś triki na uspokajanie dziecka?

Uspokajanie dziecka – jak zrobić to skutecznie?

Zanim podamy Ci sposoby na uspokajanie dziecka, pozwól, że wyjaśnimy Ci pewną kwestię. Nie wszystkie metody działają tak samo na dzieci. Nie ma przecież dwóch takich samych osób.

Z drugiej strony, musisz umieć rozpoznać, kiedy dziecku dolega coś poważniejszego a kiedy zwyczajnie prosi Cię o uwagę. Jeżeli płacz jest bardzo intensywny i towarzyszą mu objawy takie jak gorączka czy wymioty, najważniejsze jest udanie się do pediatry aby wykluczyć możliwość problemu zdrowotnego.

1. Ruch

Jeżeli masz dziecko na rękach, pochodź z nim po pokoju i delikatnie je kołysz. Kontakt z ciałem rodzica i ruch mają działanie kojące. Jeżeli będziesz do tego szeptać do dziecka, pieścić je i delikatnie je poklepywać po pleckach, z całą pewnością szybko się uspokoi.

Jakiś czas temu w internecie popularny stał się filmik, na którym północnoamerykański lekarz pediatra uspokaja noworodki podtrzymując je w pozycji 45°, z jedną ręką na ich klatce piersiowej i drugą na pośladkach. Działa to niemalże jak magia – dzieci przestają płakać prawie natychmiast.

Płacz dziecka

2. Dźwięki

Głos mamy lub taty dochodzący z bliska działa tak samo kojąco jak ich dotyk. Dzieje się tak, ponieważ dziecko czuje się wtedy chronione i bezpieczne, wiedząc, że jego rodzice są w pobliżu. Ale to nie wszystko, oprócz głosu sposobem na uspokajanie dziecka są też pewne dźwięki – silnik samochodu, dźwięk pralki (naprawdę!) i inne formy białego szumu.

3. Masaż

Masaż to doskonały sposób na kolki dziecięce i bóle brzuszka. Co więcej, wykonany w odpowiedni sposób, stanowi doskonały sposób na uspokajanie dziecka gdy płacze. Poprzez taką formę kontaktu maluszek odpręża się i uczy swojego ciała. Możesz użyć przy tym kremu lub olejku do masażu – dodatkowo zwiększy to uczucie odprężenia u malucha.

4. Kąpiel

Podobnie jak jest to w przypadku dorosłych, ciepła woda pomaga dzieciom pozbyć się napięcia i odprężyć mięśnie. Jeżeli kąpieli towarzyszą pieszczoty i ciche, spokojne otoczenie, poczuje się ono znacznie spokojniej.

Kąpiel dziecka

“Jeżeli płacz dziecka jest intensywny i towarzyszą mu objawy takie jak gorączka czy wymioty, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pediatrą aby wykluczyć jakikolwiek problem zdrowotny”.

5. Spacer

Dzieci lubią zwiedzać, oglądać otoczenie i oddychać świeżym powietrzem. O ile pogoda na to pozwala i jeśli tylko masz czas, opcja ta jest doskonałym sposobem na znalezienie odrobiny spokoju od płaczu. Idź na spacer – bardzo prawdopodobne, że dziecko się uspokoi.

Uspokajanie dziecka – wskazówki dla rodziców

Wyżej zaproponowane techniki z całą pewnością mogą okazać się skuteczne dla rodziców, którzy chcą uspokoić swojego płaczącego maluszka. Liczy się wytrwałość i zachowanie zdrowego rozsądku.

Oto kilka dodatkowych wskazówek:

  • To przede wszystkim rodzice muszą zachować spokój. Nie potrząsaj dzieckiem, nie bij go ani nie krzycz po to, żeby się uspokoiło. To nie pomoże.
  • Pod żadnym pozorem nie podawaj dziecku leków, które nie zostały przepisane przez lekarza pediatrę.
  • Podawanie butelki lub piersi jako sposobu na uspokojenie dziecka nie jest najlepszym pomysłem. Owszem, ssanie działa na nie uspokajająco, ale ten nawyk może spowodować, że dziecko będzie prosić o pierś lub butelkę chociaż nie jest głodne, tylko po to, żeby poczuć komfort psychiczny. Może to w przyszłości stać się przyczyną nadwagi.
  • Nie jest również zalecane wyciąganie dziecka z wózka lub łóżeczka za każdym razem gdy płacze. Spowoduje to powstanie nawyku, który nie będzie dobry dla całej rodziny.

Należy mieć na względzie, że płacz dziecka jest jego sposobem na komunikowanie się z resztą świata. Jest nim również uśmiech. Pamiętaj więc, że nie zawsze kiedy dziecko płacze, czegoś mu brakuje, coś jest nie tak a Twoja opieka jest niewystarczająca. Czasami po prostu dziecko ma do przekazania, że nie czuje się dobrze lub jest sfrustrowane. Jeżeli Twoje dziecko jest najedzone, wyspane, czyste i ma odpowiednią temperaturę, sprawdź, czy nie ma jakiegoś problemu zdrowotnego.

Jeżeli zauważasz, że wszystko jest w porządku, wypróbuj którąś z zaproponowanych przez nas metod. Mogą się okazać niezwykle skutecznym sposobem na uspokajanie dziecka. Co więcej, będzie sprzyjało jego dobremu samopoczuciu i waszemu Wzajemnemu zapoznaniu się.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.