Jak łaskotać i całować dziecko po brzuchu – porady

Jak łaskotać i całować dziecko po brzuchu – porady
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 05 września, 2018

Czy wiesz, jak łaskotać i całować dziecko po brzuchu, aby wywołać wspaniałe efekty uboczne, takie jak wybuchy śmiechu i pozytywne emocje?

Niewiele ojców i matek potrafi oprzeć się pokusie, by zakopać twarz w brzuchu swojego dziecka. Tworzą symfonię pocałunków i łaskotek, które wydobywają najbardziej zaraźliwe chichoty dziecka (i ich własne).

To więcej niż klasyczna zabawa dla rodziców i dzieci. To sposób na wczesne nawiązanie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z naszymi dziećmi.

Dzisiaj ​​na Jesteś Mamą chcemy porozmawiać z Tobą o tym, jak łaskotać i całować dziecko po brzuchu. To świetny rodzaj „terapii” praktykowanej z pokolenia na pokolenie. Zalety tej praktyki są tak ogromne, że zapewne będziesz kontynuować ją przez wiele lat.

Oczywiście, kiedyś nadejdzie dzień, w którym Twoje dziecko dorośnie i powie, że jest „za duże na takie rzeczy”.

Jak łaskotać i całować dziecko po brzuchu, aby wzmacniać miłość i zmniejszać złość

Czas kąpieli i zmiana pieluchy to doskonałe momenty, aby przez chwilę łaskotać i całować dziecko po brzuchu.

Jest to coś, co można robić od najmłodszych lat, chociaż zawsze należy zachować ostrożność. Najlepiej jest łaskotać i całować dziecko po brzuchu, klatce piersiowej i stopach.

Efekty tej praktyki, jak się przekonasz, są cudowne.

Uwalnianie oksytocyny

Oksytocyna jest hormonem związanym z uczuciem, troską i czułością. Odgrywa kluczową rolę w budowaniu więzi z ludźmi, których kochamy. Im bardziej pozytywny kontakt fizyczny, tym więcej oksytocyny jest uwalniane. Co więcej, zapewni to Twojemu dziecku również dobrą dawkę endorfin – hormonów związanych z przyjemnością i dobrym samopoczuciem.

Tworzenie więzi społecznych i emocjonalnych

Jak łaskotać i całować dziecko po brzuchu - tata bawi się z niemowlęciem

Jest coś, co wszyscy wiemy na pewno: aby łaskotanie mogło nas rozśmieszyć i być czymś przyjemnym, musi pochodzić od kogoś, kogo kochamy.

  • Żaden nieznajomy nigdy nie powinien łaskotać Twojego dziecka. To jest coś, czego Twoje dziecko uczy się bardzo szybko. Tylko jego rodzice i inne bliskie, zaufane osoby powinny mieć możliwość takiej interakcji. Powinni to być ludzie, którzy są częścią życia dziecka. Osoby, które zapewniają mu dobre samopoczucie, rozrywkę i komfort.
  • Łaskotanie ustanawia więzi społeczne i emocjonalne między ludźmi w tym samym środowisku. Powinna to być grupa osób o troskliwym i intymnym związku, które dzielą się pozytywnymi emocjami.

Jak łaskotać i całować dziecko po brzuchu, aby wzmocnić z nim więź

Możesz łaskotać i całować dziecko po brzuchu, szyi i stopach, aby wzmocnić Waszą więź. Dla obu stron – dla dziecka i dla rodziców – jest to coś wyjątkowo prostego i zabawnego zarazem.

Co więcej, pomaga budować zdrowe więzi z dzieckiem. I oczywiście wszyscy wiemy już, że więzi są wszystkim, czego potrzebują dzieci, aby rosnąć i dojrzewać w szczęściu.

Nie możemy zapominać, że pozytywny kontakt fizyczny oparty na bliskości skóry jest pokarmem dla zdrowia emocjonalnego Twojego dziecka.

Te pieszczoty i pocałunki, które rozśmieszają Twoje dziecko, są pokarmem dla jego duszy. Dbając o dobre samopoczucie Twojego malucha, dajesz mu podstawę, by czuł się kochany i szanowany.

Kiedy dziecko jest wściekłe lub w trakcie furii, spróbuj je połaskotać i pocałować po brzuchu

Jak łaskotać i całować dziecko po brzuchu - śmiejące się niemowlę

Dzieci nieustannie wymagają uwagi swoich rodziców – niektóre z nich zawsze chcą wszystkiego i ciągle protestują.

  • Czasami odmawiają zakładania piżamy, a czasami nawet krzyczą, uderzają lub ciągną za włosy.
  • Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze bardzo małe, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak bezcelowe są próby wytłumaczenia pewnych rzeczy i rozmowa z nim. Tak więc, gdy zaczyna sprawiać problemy, wyciągnij dwa niezawodne narzędzia: pocałunki i łaskotki.
  • Zdziwisz się, jak nastrój dziecka zmienia się niemal natychmiast. Napięcie znika i natychmiast zastępuje je śmiech.

Wierz lub nie, ale jeśli próbujesz łaskotać i całować dziecko po brzuchu, pokazujesz mu, że oferujesz opiekę i chcesz pomóc mu kontrolować i zarządzać jego frustracją. Później Twoje dziecko osiągnie etap, w którym będziecie mogli usiąść i razem zastanowić się nad stresującym problemem. Ale w ciągu pierwszych dwóch lat życia ten rodzaj pieszczot emocjonalnych będzie znacznie skuteczniejszy.

Łaskotanie z szacunkiem jest zawsze skuteczniejsze

Nie zapominajmy jednak, że łaskotanie ma swoje granice. Jeśli przeszkadza dziecku, musisz natychmiast przestać. Wielu z nas ma nieprzyjemne wspomnienia z dzieciństwa, gdy któryś z członków rodziny unieruchomił nas i łaskotał. Kiedy łaskotanie jest niepożądane, może być odbierane jako tortura, a nie przyjemna aktywność.

Jak łaskotać i całować dziecko po brzuchu - mama bawi się z roześmianym niemowlęciem

Dlatego, jeśli chcemy łaskotać i całować dziecko po brzuchu musimy być ostrożni i pamiętać, że aby była to „sztuka”, powinna być to uczciwa, ograniczona i zrównoważona aktywność. Powinna być także krótka, inaczej zabawa i pozytywny efekt zamieni się w coś wręcz przeciwnego.

Pamiętaj, że szanując ciało Twojego dziecka i granice, które ono narzuca, możesz nauczyć Twojego malucha szanowania jego ciała w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.