Prośba o wodę przed spaniem - dlaczego dzieci to robią?

Prośba o wodę przed spaniem - dlaczego dzieci to robią?

Ostatnia aktualizacja: 12 maja, 2018

Bez wątpienia, tysiące razy przeżyłaś podobny scenariusz: kiedy twoje dziecko miało już zasnąć, zawsze pamięta aby o coś cię poprosić. Najczęściej nasze pociechy proszą o wodę.

Wielu rodziców traci wtedy cierpliwość. Inni mają na tyle zaparcia aby rozwiązać zagadkę która kryje się za tymi irytującymi zachciankami. Dlaczego więc nasze dzieci  każdej nocy proszą o wodę?

leżąca dziewczynka

Dlaczego dzieci proszą o wodę przed spaniem?

Za każdym razem, gdy dzieci proszą o wodę tuż przed pójściem do łóżka, myślisz, że po prostu zapomniały wypić wystarczająco dużo w ciągu dnia. Wtedy ze zdziwieniem obserwujesz jak dziecko bierze tylko jeden łyk.

To w tej chwili wyobraźnia zaniepokojonych lub sfrustrowanych rodziców zaczyna szukać możliwych wyjaśnień tego dziwnego zjawiska.

Prośba o wodę. Czy to próba manipulacji dziecka? Czy chcą pokazać kto tu rządzi? Wszystkie te hipotezy zapalają w naszym umyśle czerwoną lampkę.

Jednak w rzeczywistości dzieci nie są wstanie nas w ten sposób oszukiwać. Takie działania są zbyt skomplikowane. Nie próbują nadwyrężać naszej cierpliwości. Czas przestać rozważać tego typu hipotezy które przechodzą przez twoją głowę.

Wielu rodziców kojarzy takie zachowanie z próbą przedłużenia swojej obecności przy dziecku. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę ile czasu zajmuje jeden łyk wody ta teoria przestaje być sensowna. Tak więc, przedłużenie naszej obecności nie jest tym czego chcą młode osoby.

Dlaczego więc dzieci w łóżku proszę o wodę?

Dzieci proszą o wodę zaraz przed tym jak mają iść spać i wtedy kiedy my chcemy się zrelaksować po długim i ciężkim dniu. Niech cię to nie przytłacza i nie wyprowadza z równowagi. Prawdziwy powód który stoi za  tą typową nocną zachcianką jest bardziej złożony niż ci się wydaje.

W rzeczywistości poprzez tą banalną i na pierwszy rzut oka bezsensowną prośbę o wodę, twoje dziecko prosi cię o coś innego. Zasadniczo, sprawdza ono czy może na ciebie liczyć bez względu na wszystko. Twoje dziecko cię potrzebuje i chce czuć, że nie będzie w nocy samo kiedy będzie wymagać twojej obecności.

Twoje dziecko musi wiedzieć, że kiedy zawoła „mamo” lub „tato” ktoś przyjdzie i go ochroni, uspokoi lub ukoi. Młodsze dzieci są bardzo zależne od swoich rodziców, zwłaszcza w nocy kiedy robi się ciemno i zaczynają się bać.

Twoje dziecko chce się upewnić, że kochani rodzice się nim zaopiekują, że zawsze może na nich polegać w przypadku różnych problemów. Testowana tutaj nie jest twoja cierpliwość ale zdolność do odpowiadania na jego wołania aby go pocieszyć i uspokoić. To nie tylko prośba o wodę.

Samo posiadanie dziecka nie czyni z ciebie rodzica, tak samo jak posiadanie pianina nie czyni pianistą.
-Michael Levine-

śpiące dziecko

Coś więcej niż pragnienie

Aby stawić czoła tej sytuacji musisz pozostać spokojna, cierpliwa i kochająca. W końcu tego oczekuje każde dziecko. Na tym polega sukces w byciu rodzicem i to jest kluczem do szczęścia naszych pociech.

Tu nie chodzi o pragnienie, złe samopoczucie czy próbę manipulacji. Szklanka wody jest niczym więcej niż pretekstem. Czasami może za tym stać prawdziwa potrzeba, ale w przeważającej części takich sytuacji potrzeba jest emocjonalna.

Ostatnie przytulenie czy dodatkowy, słodki buziak. Tak aby poczuć się kochanym przez rodziców. Nasze dzieci chcą po prostu wiedzieć, że ich rodzice są dla nich dostępni. Chcą czuć, że można zawsze na nas liczyć i jesteśmy lojalni. Pocieszeniem w tej sytuacji jest fakt, że nie potrwa to całe ich życie.

Dlatego tak ważnym jest aby cieszyć się tymi wszystkimi sytuacjami, nawet tymi które przeważnie doprowadzają nas do szaleństwa. W końcu, raczej szybciej niż później, zaczniesz tęsknić za tym złotym etap w rozwoju twojego dziecka.

Jak widzisz na tym przykładzie, nie chodzi oto aby marnować czas na złość ale zamiast tego zainwestować go w próbę zrozumienia swojego dziecka i ofiarowanie mu swojej miłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Malik VS, Hu FB. Sugar-Sweetened Beverages and Cardiometabolic Health: An Update of the Evidence. Nutrients. 2019 Aug 8;11(8):1840.
  • Suh H, Kavouras SA. Water intake and hydration state in children. Eur J Nutr. 2019 Mar;58(2):475-496.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.