Najszczęśliwsze mamy kładą dzieci wcześnie spać

Najszczęśliwsze mamy kładą dzieci wcześnie spać
Elena Sanz Martín

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Najszczęśliwsze mamy zawsze mają czas dla siebie. Najszczęśliwsze mamy wcześnie kładą dzieci do łóżka i dbają, aby było to regułą w ich codziennej rutynie. Dzieci mogą iść spać, czując się szczęśliwe i zrelaksowane, a mamy mogą spokojnie zająć się innymi zajęciami. Zdecydowanie uważamy to za najlepszą możliwą metodę.

„Ostrożnie, nie pozwól, żeby się zdenerwował! Ostrożnie, nie rozśmieszaj go zbytnio, bo będzie zbyt podekscytowany!”. Babcie udzielają tego rodzaju rad przez telefon. Dlatego matki starają się podsunąć swoim dzieciom spokojniejsze zajęcia.

Niekończąca się opowieść o dziecku, które nie chce iść spać

Kiedy dochodzi godzina dwudziesta, a Twoje dziecko nie chce iść spać, być może robisz to, co robi wiele innych matek i pozwalasz mu się bawić jeszcze przez jakiś czas. Minuty mijają, aż wskazówki na zegarze wskazują, że upłynęła kolejna godzina. Do tego czasu dzieci naprawdę powinny już leżeć w łóżku.

Ale ponieważ masz wiele obowiązków domowych, pozwalasz na dłuższą zabawę. Dajesz im trochę farb do malowania, trochę modeliny… W zasadzie wszystko, co nie wymaga wiele zamieszania i pozostawia Ci swobodę w wykonywaniu prac domowych.

O 22 Twoje dziecko powinno słodko chrapać, ale Ty właśnie skończyłaś pranie i marzysz o kilku minutach na wzięcie prysznica i przygotowanie się do snu. Więc dajesz dzieciom kolejne minuty na zabawę. Wraz z 22:30 nadszedł czas, aby iść spać. Trochę za późno, ale jesteś pewna, że to po prostu przełoży się to na lepszy odpoczynek. Duży błąd! W taką noc dziecko wierci się i przewraca w łóżku do 23 lub 24, nie mając najmniejszej ochoty na spanie.

Dziewczynka nie może zasnąć

Będzie chciało butelkę albo wodę, swoje zabawki, pójść do łazienki, napić się wody… Gdy zaczniesz zaspokajać te potrzeby, lista będzie coraz dłuższa. I tak, o każdej porze w nocy, jesteś jak lojalny sługa, który spełnia każdą zachciankę. Wreszcie, o 00:30, Twoje dziecko zasypia. To wszystko! Aż do następnego dnia. Kolejny błąd!

Następnego ranka dziecko budzi się o 5, 6 lub 7 rano. Kołyszesz je i z powrotem zasypiasz. Ale dziecko śpi niespokojnie, jakby jego sen był przerywany, a ponowne zapadnięcie w sen sprawiało mu trudności. To dlatego, kiedy myślisz, że śpi głęboko, zauważasz, że znów się wierci, odkrywa się, przewraca z boku na bok i ponownie się budzi.

To prawie tak, jakby dziecko nigdy nie czuło zmęczenia, albo jak dorosły wypiło 4 lub 5 filiżanek kawy, by nie czuć senności. Z tego powodu następnego dnia, kiedy trzeba pójść do przedszkola, dziecko nie chce wstać. Ty i Twoje dziecko budzicie się rano, myśląc jedynie o ponownym zaśnięciu. Przez cały dzień jesteście senni. Możliwe, że czujesz się wyjątkowo zestresowana i niezdolna do funkcjonowania w pracy.

Najszczęśliwsze mamy kładą dzieci do łóżka wcześniej

Trudno jest wystarczająco podkreślić, że najbardziej wypoczęte i najszczęśliwsze mamy kładą dzieci do łóżka wcześniej niż matka z powyższego przykładu. Kładzenie dziecka wcześnie spać oznacza:

  • Czas wolny dla Ciebie  i Twojego partnera. W końcu od tego zależy Twoje szczęście i dobre samopoczucie.
  • Mniej stresu w wykonywaniu codziennych obowiązków. Jeśli nie zajmujesz się domem o późnych godzinach wieczornych, nie musisz szorować, myć, porządkować ani wykonywać żadnych innych zajęć, sprawdzając co chwilę, co Twoje dziecko „wymyśla” w sąsiednim pokoju.
  • Relaks i głęboki, satysfakcjonujący sen. Jeśli zapewniasz dziecku odpowiednie godziny snu, zarówno jego ciało, jak i mózg są w stanie przywrócić mu energię na następny dzień.
  • Nie czujesz się, jakbyś naginała zasady i była popychadłem. Twoje dziecko nie będzie dyktować warunków za każdym razem, gdy przyjdzie pora spać. Jeśli przyzwyczai się do wczesnego chodzenia spać, nie będziesz narażona na jego napady złości ani nie będziesz musiała spełniać jego zachcianek. Pamiętaj, że to nie jest zdyscyplinowane wychowanie, które chciałaś mu zapewnić.
  • Jesteś jak inne najszczęśliwsze mamy. Możesz cieszyć się z dobrej jakości odpoczynku i odmładzającej siły snu.
  • Spokój dla reszty rodziny. Jeśli mieszkasz razem z innymi członkami rodziny, wszyscy będziecie mieć okazję podzielić się problemami rodzinnymi, które nie powinny być poruszane w obecności dziecka.

Mamusie, jeśli nie chcecie, żeby przydarzyła Wam się historia, którą właśnie opowiedzieliśmy, musicie przede wszystkim zaprowadzić codzienną rutynę i przestrzegać jej co wieczór. Jeśli Twoje dziecko bawi się, powiedz mu, że może kontynuować zabawę do ustalonej godziny. Kiedy wybije ta godzina, dziecko musi wiedzieć, że jest to pora na sen. Musi iść spać, nawet jeśli chce dalej się bawić.

Przekonaj dziecko kołysanką, opowiadaniem, pozwoleniem na leżenie przez chwilę w łóżku z mamą i tatą… Na pewno wiesz, co najlepiej zadziała na Twoje własne dziecko. Nigdy nie zapominaj, jak ważny jest sen dla dziecka, ani jak ważny jest odpoczynek dla dobrej matki, takiej jak Ty. Najszczęśliwsze mamy doskonale o tym wiedzą!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.