Pierwsze kroki Twojego malucha - kiedy powinno to nastąpić?

Pierwsze kroki Twojego malucha - kiedy powinno to nastąpić?

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2019

Jeśli chcesz, aby Twoje maluchy zaczęły chodzić, jest kilka rzeczy, które powinnaś rozważyć, aby sprawdzić, czy są już na to gotowe. Gdy nadejdzie odpowiednia pora, pomysły zawarte w tym artykule pomogą Ci, gdy wykonają swoje pierwsze kroki.

Momentem, który rodzice będą pamiętać na zawsze jest chwila, gdy dziecko zaczyna chodzić. Dlatego wielu rodziców niecierpliwi się i chce wiedzieć, kiedy ich dzieci postawią pierwsze kroki.

Pierwsze kroki Twojego malucha

Masz wszystko przygotowane: zabezpieczasz meble i niebezpieczne przedmioty, dajesz dziecku przestrzeń i szansę. Zawsze masz dostępną rękę, aby mu pomóc, jeśli chce spróbować. Jednak wygląda na to, że dziecko wciąż nie jest gotowe, aby zrobić pierwsze kroki?

Rodzice, którzy są niecierpliwi i bardzo zdeterminowani, aby ich dziecko postawiło pierwsze kroki, tylko pogarszają tę sytuację. W rzeczywistości nie należy zapominać, że dzieci będą chodzić wtedy, kiedy będą na to gotowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym długo oczekiwanym wydarzeniu, czytaj dalej.

W tym artykule powiemy, czego się spodziewać i jak pomóc dziecku w rozwoju, aby mogło zacząć chodzić.

W jakim wieku dzieci stawiają swoje pierwsze kroki?

To może Cię nieco zniechęcić, ale prawda jest taka, że nie ma określonego wieku, który określa kiedy dzieci stawiają pierwsze kroki. Jest to naturalny proces, który zależy od wielu czynników, tak jak wtedy, gdy zaczynają mówić i raczkować.

Zwykle dzieci zaczynają chodzić od 9 do 12 miesięcy. Nie powinnaś się jednak martwić, jeśli u Twojego malucha ten proces opóźni się o kilka miesięcy.

Twoje dziecko również może Cię zaskoczyć i zrobić pierwsze kroki w wieku 8, a nawet 7 miesięcy.

Rozwój, stan fizyczny i stan neurologiczny każdego malucha jest wyjątkowy. Nie można ustalić stałego wieku dla tego, co jest “normalne”. Ważne jest jednak stwierdzenie, że jeśli Twoje dziecko jeszcze nie przeszło 18 miesiąca, pora skonsultować się z pediatrą.

Dziecko w chodziku

Co mam zrobić, jeśli moje dziecko jeszcze nie chodzi mimo, że już powinno?

Jeśli Twoje dziecko ma 18 miesięcy i nadal nie chodzi, powinnaś poprosić o radę swojego zaufanego lekarza. Podczas badania kontrolnego specjalista przeprowadzi kilka rutynowych testów, aby przeanalizować ogólny stan Twojego dziecka. Czynniki, które mogą powodować to opóźnienie, to:

  • Dziecko raczkuje bardzo dobrze i nie musi chodzić, aby się poruszać tam, gdzie chce.
  • Jest spokojnym, cichym dzieckiem i nie chce jeszcze podejmować nowego ryzyka.
  • Jego proces rozwoju jest powolny z powodu problemów genetycznych lub dlatego, że jest wcześniakiem.
  • Ma trochę nadwagi, co utrudnia poruszanie się.
  • Brak stymulacji.
  • Problemy ze wzrokiem lub ze słuchem, które mogą wpłynąć na jego równowagę.
  • Bardziej szczegółowe opóźnienia psychomotoryczne, które pediatra może zidentyfikować.

“Prawda jest taka, że nie ma określonego wieku, kiedy dzieci stawiają pierwsze kroki. Jest to naturalny proces, który zależy od wielu czynników.”

Ćwiczenia, które uczą Twoje dziecko chodzić

Kiedy dzieci zaczynają chodzić, istnieją pewne “ćwiczenia”, które można wykonywać, aby pomóc im zachować równowagę i zapobiec potykaniu się.

Oczywiście można to robić tylko wtedy, gdy dzieci są na to gotowe. Skąd to możesz wiedzieć? Zauważysz, że są wystarczająco silne, by stanąć na nogi – z Twoją pomocą lub bez – i mogą nawet starać się zrobić pierwsze kroki.

Jedno z ćwiczeń polega na postawieniu dziecka przed sobą, trzymaniu za ręce i delikatnym popchnięciu jego stóp swoimi stopami. Możesz to zrobić licząc na głos. W ten sposób Twoje dziecko słyszy głos i może skoncentrować się bardziej na swoich pierwszych krokach.

Dziecięce stopki

Może to również pomóc, gdy umieścisz swojego malucha w jego łóżeczku, czy też kojcu i spróbujesz zmusić go do chodzenia przytrzymując się barierek. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest zwabić go zabawką, którą lubi i okazywać radość, gdy ją dosięgnie. W końcu zostanie zachęcone do chodzenia bez trzymania się czegokolwiek.

Przez cały ten proces należy uważać, aby dziecko nie upadło i nie zrobiło sobie krzywdy. Może to nawet sprawić, że po prostu boi się zrobić pierwsze kroki.

Pamiętaj, że musisz być cierpliwa. Wszystko nadejdzie w odpowiednim czasie. Czy jest coś lepszego niż rozkoszowanie się tą piękną sceną i obserwowanie, jak rozwija się Twoje dziecko?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Adolph, K. E., Cole, W. G., Komati, M., Garciaguirre, J. S., Badaly, D., Lingeman, J. M., … Sotsky, R. B. (2012). How Do You Learn to Walk? Thousands of Steps and Dozens of Falls per Day. Psychological Science. https://doi.org/10.1177/0956797612446346

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.