Chodzenie boso u dzieci - same zalety!

Chodzenie boso u dzieci - same zalety!

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzieci uwielbiają ściągać buty i biegać boso. Dlaczego tak się dzieje ? W tym artykule odkryjesz korzyści płynące z tego kiedy pozwalasz dzieciom chodzić na boso.

Twoje dziecko jest prawdopodobnie częścią tej ogromnej grupy maluszków które uwielbiają ściągać buty i biegać boso po domu. Jeśli spuścisz je od oczu choćby na sekundę, na pewno znajdzie sposób by zdjąć swoje buty. Poczucie swobody ruchów pozwala mu czuć się bardziej wyzwolonym.

Ale dlaczego dzieci uwielbiają biegać bez butów przez cały czas? Czy w takim razie lepiej jest im pozwolić to robić? czy może będzie to początek zakorzeniania złych nawyków? Nie martw się! W tym artykule odkryjesz wiele korzyści z chodzenia boso o których wcześniej nie miałaś pojęcia. Już nigdy więcej nie padniesz ofiarą mitu który twierdzi, że dzieci biegając boso nabawią się przeziębienia.

Biegać boso – one to kochają! Ale dlaczego?

Bez żadnych wątpliwości, zaraz po zdjęciu butów twoje dziecko zrobi to samo ze swoimi skarpetkami. Dlaczego miałoby nas to dziwić? Nie chodzi tylko o to, aby czuć się wygodnie i swobodnie. Chodzi także o obserwowanie palców u nóg i rozwijanie ich motoryki.

Oczywiście czasami może się wydawać, że twoje dziecko jest po prostu wybredne lub niegrzeczne. Możesz ulec pokusie by sądzić, że twój maluch próbuje zwrócić na siebie uwagę lub buntuje się przeciwko mamie i tacie. Prawda jest jednak taka, że to zachowanie ma związek z potrzebą która jest ważniejsza niż myślisz.

Faktem jest, że chodzenie bez obuwia jest bardzo korzystne dla dzieci. Jak wszyscy wiemy, dzieci rodzą się z płaskostopiem. Czy wiesz, że chodzenie boso faktycznie sprzyja formowaniu się łuku stopy twojego dziecka? Chodzenie boso pomaga również dzieciom w stabilnym chodzeniu i wyczuciu podłoża. To z kolei zapewnia im lepszą równowagę i pomaga im uniknąć potknięć i upadków.

Co więcej, gdy dziecko zaczyna zdejmować buty, lub robi to samo z ubraniem, uczy się! Ćwiczy ważne umiejętności i zdolności, które rozwijają się w okresie niemowlęcym. Powoli jego umiejętności motoryczne stają się coraz bardziej wyrafinowane.

Nie przejmuj się jeżeli twoje dziecko nie będzie przestrzegać jasnych i prostych zasad jak: „nie biegać boso” czy „nie ściągamy butów”. Może to być próba cierpliwości dla rodzica, gdy dzieci nie chcą ich słuchać. Pamiętaj jednak, że uparte zachowanie twojego dziecka to potwierdzenie jego własnej osobowości i chęci do nauki.

nogi niemowlaka

Z tego samego powodu specjaliści zalecają aby dzieci mogły chodzić boso gdy są w domu. To samo dotyczy osób przebywających na plaży lub na wsi. Gdy jesteś w domu, możesz zdecydować się jednak na antypoślizgowe skarpetki. Pomogą one utrzymać stopy dziecka w cieple i ochroni je przed poślizgnięciami i upadkami.

Korzyści płynące z biegania na boso

Wierzcie lub nie, niemowlęta mają wyższą czułość sensoryczną w stópkach aniżeli w dłoniach aż do wieku 9 miesięcy. Dlatego stopy odgrywają tak ogromną rolę, jeśli chodzi o rozwój neurologiczny niemowlęcia. Dla niemowląt stopy są ważnym źródłem informacji o świecie zewnętrznym.

Co więcej, chodzenie bez butów zwiększa spostrzegawczość dziecka ponieważ jego stopy są w ciągłym ruchu. Innymi słowy, pozostawienie stóp twoich dzieci wolnych od ograniczeń które niesie za sobą obuwie pomaga w rozwoju ich systemu nerwowego. To natomiast przekłada się na poprawny rozwój czynności motorycznych dziecka.

To nie wszystko! Wrażenia sensoryczne które docierają do twojego dziecka poprzez jego gołe stopy, pozwolą mu lepiej poznać swoje własne ciało. Brzmi to nieprawdopodobnie ale to trudna rzecz którą musi odkryć dziecko.

Inne korzyści chodzenia boso:

 • Pomaga uniknąć pocenia a tym samym chorób grzybiczych.
 • Pomaga dziecku osiągnąć właściwy kształt stopy przed nauką chodzenia
 • Chodzenie boso nie obciąża tak kolan i pozwala na lepsze rozciąganie się mięśni nóg.
 • Chodzenie boso ma bardzo dobry wpływ na mięśnie stóp i kostki.
 • Poprawia krążenie i natlenienie organizmu.
 • Wyczucie podłoża relaksuje dziecko, masując przy tym jego stópki.
 • Gruba powłoka tłuszczyku na stopach twojego dziecka chroni je przed chorobą.
Dzieci grają w koszykówkę

Rady dla mam dzieci, które biegają boso

 • Nigdy nie pozwalaj dziecku biegać lub chodzić po mokrych powierzchniach. Może to skutkować tym, że się poślizgnie i przewróci.
 • Sprawdź podłogi w swoim domu i upewnij się, że nie ma przedmiotów które mogły by zranić stópki twojego maluszka.
 • Upewnij się, że w domu jest ciepło. Zwłaszcza w okresie zimowym, podłoga powinna być ciepła. Możesz też rozłożyć dywan. Wszystko to aby uniknąć chodzenia po zimnym podłożu.
 • Nie zapomnij przystosować wnętrza swojego domu zgodnie z etapem rozwoju swojego dziecka. Każdy etap charakteryzuje się pragnieniem dziecka do ciągłego ruchu i poznawania otaczającego do świata.

Jak to wygląda u ciebie w domu? Czy twoje dziecko lubi hasać na boso? Czy jesteś gotowa powiedzieć butom do widzenia ? Każde dziecko jest inne i wymaga czegoś innego, podziel się z nami i z innymi mamami swoimi doświadczeniami!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.