Metoda Pascuala, niezwykle skuteczna technika nauki dla dzieci

Czasami dzieci i młodzież nie dają sobie rady w nauce, ponieważ nie znają skutecznej techniki pracy. Pomóc może metoda Pascuala. Chcesz poznać ją bliżej?
Metoda Pascuala, niezwykle skuteczna technika nauki dla dzieci
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Organizacja dziecka i skuteczne techniki nauki będą kluczowe, aby dziecko mogło uzyskiwać dobre oceny lub, wręcz przeciwnie, cierpieć z powodu niepowodzeń szkolnych. Metoda Pascuala, nazwana na cześć jej założyciela, José Pascuala, może pomóc dzieciom usprawnić proces nauki.

Jak mawiał José Pascual, dzieci powinny „nauczyć się uczyć”. Czasami zapominamy, jak ważne jest dla dziecka posiadanie pewnych technik uczenia się. Bez nich wysiłki edukacyjne mogą skończyć się niepowodzeniem. Ta metoda, w połączeniu z wysiłkiem, poświęceniem i wytrwałością, sprawi, że dzieci znacznie skuteczniej przyswoją sobie to, czego się uczą.

„Sukces jest osiągany nie tylko dzięki wyjątkowym cechom. To konsekwencja w pracy, metoda i organizacja”.

JP Sergent

Metoda Pascuala: planowanie, rutyna i wsparcie rodziców

Zanim zaczniemy mówić o samej metodzie Pascuala, musimy wyjaśnić, że pierwszą rzeczą do zrobienia jest zaplanowanie z dziećmi czasu, który zamierzają poświęcić na przygotowanie każdego przedmiotu każdego dnia.

Nie wystarczy zrobić to w locie lub w ostatniej chwili; musimy to zapisać na papierze i zawsze stosować się do harmonogramu.

Młody chłopiec przy komputerze

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest miejsce nauki dziecka. Musi być ono dobrze oświetlone, ciche i mieć uporządkowane materiały w zasięgu ręki. Ten dedykowany czas na  naukę nie powinien przekraczać półtorej godziny, ponieważ po tym czasie dziecko obniża swoją wydajność. Dlatego przerwy należy robić po półtorej godziny pracy.

Rodzice również odgrywają ważną rolę: nie powinni przytłaczać dziecka, ale też nie powinni go odrywać od nauki. Celem jest wsparcie dziecka, a nie odrabianie zadań za nie.

Nauka i motywacja

Kiedy się uczymy, wszyscy dokonujemy zmian w naszej wiedzy poprzez doświadczenie i zdobywane informacje. Aby jednak uczenie się przebiegało optymalnie, muszą być spełnione te podstawowe warunki:

  1. Chęć dobrowolnej i swobodnej nauki.
  2. Umiejętność stawiania czoła problemom i znajdowania ich rozwiązań.
  3. Motywacja i zainteresowanie nauką na potrzeby osiągania zaplanowanego celu.
  4. Wsparcie rodzicielskie. Jeśli otoczenie dziecka zapewnia bezpieczeństwo, spokój i harmonię, będzie to optymalne środowisko do nauki i łatwiej będzie je prowadzić na co dzień.
  5. Wczesne wykrycie wszelkich możliwych trudności w uczeniu się, rozwoju, problemów emocjonalnych lub behawioralnych. Im wcześniej zostaną wykryte, tym mniej będą przeszkadzać w nauce.
  6. Szkoła. Nauczyciele są również kluczowi, jeśli chodzi o naukę i w zależności od stosowanych przez nich metod dydaktycznych sprawią, że treść lekcji będzie interesująca lub nie.
  7. Metody i techniki pomagające stworzyć plan organizowania wiedzy i czasu.

Czym jest metoda Pascuala?

José Pascual, twórca tej metody, wprowadził nowatorskie techniki edukacyjne w Hiszpanii 37 lat temu i zasugerował metodę pozwalającą poprawić wyniki dzieci. Jakie kroki należy wykonać przy tej metodzie?

Wstępne czytanie

Zanim nauczyciel będzie nauczał przedmiotu, dziecko powinno przeczytać go w domu, aby wiedziało, o czym nauczyciel będzie mówił na lekcji.

Kompleksowa lektura

Przeczytaj program kilka razy i spróbuj go zrozumieć oraz zapamiętać. Jest to metoda, którą uczniowie zwykle stosują w pojedynkę, ale sama w sobie nie wystarczy.

Podkreślanie

Po przeczytaniu całościowym następnym krokiem jest podkreślenie tych istotnych aspektów tekstu, który przeczytał uczeń. Różne kolory mogą służyć do odróżnienia głównych idei od drugorzędnych.

Podsumowanie tematów

Ostatni krok pozwala maksymalnie ograniczyć treść, nie pomijając niczego ważnego z przeczytanego materiału. Ważne jest, aby używać własnych słów, aby łatwiej było je zapamiętać. Poza tym, kiedy uczeń to pisze, jednocześnie powtarza materiał.

Zarys tematów

Streszczenia to kolejny sposób na zmniejszenie zawartości. Według José Pascuala łatwiej jest uporządkować wiadomości, jeśli są ułożone hierarchicznie, ponieważ główne i drugorzędne pomysły można zobaczyć na pierwszy rzut oka za pomocą strzałek lub nawiasów.

Dorastająca dziewczyna ucząca się przy biurku w swoim pokoju.

Narzędzia mnemoniczne

Narzędzia mnemoniczne są bardzo przydatne do zapamiętywania dat, imion lub zbiorów, powiązania ich za pomocą słów kluczowych lub akronimów.

Recenzja

Po zakończeniu podsumowań i konspektów nadszedł czas na przejrzenie całej zawartości. Jeśli tak się nie stanie, uczeń zapomni o wszystkim po 24 godzinach.

Samoocena

Ten krok polega na zdaniu próbnych lub ustnych egzaminów lub zrobieniu fiszek z pytaniami i odpowiedziami, aby sprawdzić, czy treść została prawidłowo przyswojona.

Organizacja

Aby ta technika i inne odniosły sukces, niezbędna jest organizacja i odpowiednia alokacja czasu, przygotowanie harmonogramu nauki i unikanie “wkuwania” w dzień przed egzaminem.

Wnioski dotyczące metody Pascuala

Krótko mówiąc, bardzo ważne jest wypracowanie dobrych nawyków związanych z nauką i miejsca, w którym można je realizować od najmłodszych lat. Metoda Pascuala jest bardzo skuteczna i może stanowić różnicę między uzyskaniem doskonałych ocen a niepowodzeniem.

Nie należy jednak zapominać, że metoda sama w sobie nic nie daje, jeśli uczeń nie jest systematyczny i nie podejmuje wysiłku. Postępując zgodnie z krokami, które widzieliśmy powyżej, dzieci łatwiej osiągną swoje cele edukacyjne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.