Dzieciństwo - mamo, proszę zatroszcz się o moje

Dzieciństwo - mamo, proszę zatroszcz się o moje
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Mamo, proszę uważaj na moje dzieciństwo. Wczesne lata traktuj delikatnie, ponieważ jestem naprawdę nieoszlifowanym diamentem. Wszystko, co się teraz dzieje – najbardziej intensywne lata mojego życia – będzie oddziaływać na sposób, w jaki dorastam. Oznacza to, że moje pierwsze doświadczenia i dzieciństwo będą miały wpływ na moją osobowość i dorosłe życie.

Jak widzisz, wszystko, co dotyczy moich wczesnych lat życia, jest o wiele bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać wielu dorosłym. W tym pięknym, ale trudnym okresie odkrywam świat. Dlatego, podczas gdy mój mózg ciągle się rozwija, zaczynam odkrywać emocje.

Ale przede wszystkim w dzieciństwie wiele nauczę się o miłości. Oczywiście, cały ten rozwój będzie bazował na tym co dzieje się tuż przed moimi oczami. To, co dostrzegam w moich wzorcach do naśladowania, w moich najwspanialszych przykładach, określi mnie jako dziecko i osobę.

Dlatego też na tym etapie sposób, w jaki mnie traktujesz, jest kluczowy. Wyznacza on kierunek mojego życia – ku zdrowiu lub ku chorobom. Dlatego nalegam, bądź ostrożna. Jestem diamentem. Aby moje piękno się wyróżniało, musisz mnie oszlifować.

Dziewczynka tańczy w gwiazdach

Proszę uważaj na moje dzieciństwo i wzorce, które mi przedstawiasz

Mamusiu, uważaj na moje dzieciństwo. Pamiętaj, że prędzej czy później mój temperament będzie odbiciem Ciebie. Praktykuj to, co głosisz. Naucz mnie czynów i słów. Nie bój się popełniać błędów. Będziemy uczyć się z każdej podróży, upadać i razem stawać na nogi.

Pamiętaj, że za każdym dobrze wychowanym dzieckiem kryje się wysiłek świadomych i oddanych rodziców. Przyjmując na siebie rolę matki i ojca, musicie również przyjąć na siebie odpowiedzialność za wzór do naśladowania dla swoich dzieci.

Zastanów się dwa razy nad kłamstwem, krzykiem, brakiem szacunku lub przejawem jakiegokolwiek innego niewłaściwego zachowania. Odbieram to wszystko jako właściwe postępowanie.

Nigdy nie pozwól mi na to, aby prawdziwa miłość pomiędzy rodzicem a dzieckiem była mylona z niewłaściwym traktowaniem. Nie chcę znosić krzyku czy agresji. Nie usprawiedliwiaj tego mówiąc, że jest to “dla mojego własnego dobra”. W taki sposób będziesz mnie zmuszać jedynie do internalizacji przemocy jako uzasadnionego sposobu rozwiązywania konfliktów i przekazywania negatywnych uczuć.

Moje dzieciństwo nie jest bez znaczenia. Na tym etapie kształtuje się moja osobowość: kim jestem i jak działam. Jest to czas, w którym ustalam sposób myślenia. Zaczynam kształtować swoje wartości i zasady. I te małe wady, które wszyscy mamy zaczynają się zakorzeniać właśnie wtedy.

Moje dzieciństwo, nasz słodki, wspólny skarb

Dzieci lecące na ptakach-obrazek

Mamo, proszę uważaj na moje dzieciństwo. Mówimy przecież o pięknym wspólnym skarbie. Dzieciństwo jest dobrem niematerialnym, które daje nieocenioną możliwość cofnięcia się w czasie. Możesz przeżyć własne dzieciństwo. Możesz otrzymać dar oglądania wszystkiego czystymi i niewinnymi oczami.

Odkryj na nowo prostotę, świeżość i szczerość każdego dziecka. Dostrzeż bezbronność tych młodych nieskazitelnych dusz. Naucz się cieszyć małymi rzeczami. Postrzegaj każdy problem jako prostą drobiazgową rzecz, która wzbogaca życie.

Poczuj dreszcz emocji. Poczuj tę ciekawość i ogromne pragnienie, aby się uczyć i zrozumieć siebie. Bądź odważna aby realizować najwznioślejsze marzenia. Uspokój swoją gorycz i stwórz przestrzeń szczeremu i nieskrępowanemu śmiechowi.

Pozwól sobie na wszystkie swoje uczucia. Emocjonalna inteligencja i niewinność dzieci są lekarstwem na dusze rannych dorosłych. Poczuj współczucie dla otoczenia. Uświadom sobie, że jesteś równy każdemu innemu śmiertelnikowi. Zapomnij o tych wszystkich śmiesznych rozróżnieniach, które wprowadzają dorośli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.