Mamo, możesz zwolnić ale nie zatrzymasz mojego dzieciństwa

Mamo, możesz zwolnić ale nie zatrzymasz mojego dzieciństwa
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2018

Mamo, możesz zwolnić ale nie zatrzymasz mojego dzieciństwa. Nie potrzebuję aby wszystko było nienaganne. Nie każdy posiłek musi być doskonały. Nie musisz poświęcać wszystkiego aby zaspokoić każdy mój kaprys.

Ja chcę tylko wskoczyć w kałużę i pobrudzić sobie ubranie błotem. Na tym właśnie polega dzieciństwo.

Nie musisz być pierwszą przy bramie szkoły. Nie mamo. Potrzebuję abyś była spełniona, zadowolona i szczęśliwa. Abyś nie dusiła się codziennością. Musisz mieć czas dla siebie. Przede wszystkim, musisz mi powiedzieć, że mnie kochasz, pochylić się i uśmiechnąć do mnie. Mamo, możesz zwolnić.

Mów mi codziennie, że mnie kochasz. Zajmie to mniej niż pięć sekund, ale zapamiętam to na całe życie, zapewniam Cię. Te wspomnienia będą mnie podnosić mnie na duchu gdy będę smutny, gdy będę przybity i smutny w swoje, najciemniejsze dni.

Mama z synem. Mamo, możesz zwolnić!

Chcę również, abyś pomogła mi zrozumieć, że moje błędy i osiągnięcia mnie nie definiują. Jestem tylko człowiekiem i droga do każdego mojego zwycięstwa była usłana porażkami.

Mamo, możesz zwolnić!

Nie chcę żeby moja koszula była idealnie wyprasowana, mamo. Chcę, aby była pognieciona od twoich uścisków. Spraw abym poczuł i zrozumiał, że to co naprawdę ważne to to, że kochamy się nawzajem, a nie to jak piękny i zadbany jest nasz dom.

Nie patrz na mnie gdy się bawię, martwiąc się, że mam zamiar poplamić moje ubrania. Chcę łaskotek i pocałunków. Chcę dzielić się sekretami i momentami, kryjówkami, historiami i zabawami, które są tylko nasze.

Chcę zrozumieć, że ważne są nie te zabawki które mam, ale to jak się na nich uczę i jak się razem bawimy. Muszę czuć, że patrzysz i rozumiesz, i to że mogę swobodnie czuć, mówić i działać.

Muszę wiedzieć, że moje emocje mają sens. Muszę zwrócić się do Ciebie z aprobatą nawet gdy coś zepsuję. I nie zapominaj mamo: kiedy robię coś złego, wtedy potrzebuję Cię najbardziej.

Nie odsuwaj mnie i nie mów mi, że jestem złym dzieckiem. Pamiętaj, że będę słyszeć Twoje słowa w kółko, jak echo w swojej głowie. Bądź cierpliwa i poświęć mi swój czas, aby wyjaśnić, że są rzeczy które mogą mnie skrzywdzić lub sprawić, że inni będą smutni.

Naprawdę mamo. Z biegiem czasu to wszystko zrozumiem, ale na razie potrzebuję abyś usiadła obok i wyjaśniła mi wszystko. Cieszmy się moim dzieciństwem i przytulajmy się każdego dnia. Właśnie to mnie podtrzyma na duchu, kiedy nie będziesz mnie już dłużej trzymać za rękę.

Bądź elastyczna i pozwól mi eksperymentować

Nie ma znaczenia, czy dzisiaj mieliśmy jeść warzywa. Może chcę Ci zrobić ciasto; ubij jajka z mąką a potem podziwiaj widoki z góry. W ten sposób staje się częścią Twojego świata i staje się on naszym światem, tak jak wtedy, gdy ty siadasz na podłodze, aby się ze mną bawić. Uwielbiam te chwile!

Mama z córką

Mamo, możesz zwolnić. Zrelaksuj się trochę i pomyśl. Wiem, że masz dużo do zrobienia ale musisz zdać sobie sprawę, że możesz zwolnić, moje dzieciństwo nie może. Poświęć mi czas i nie staraj się kontrolować wszystkiego.

Cudowne rzeczy w życiu zdarzają się nieplanowane. Opuść swoją gardę. Od czasu do czasu, zjedzmy kolację o 6:30 zamiast o 6:00. Będziesz mnie uczyć o tym co jest najważniejsze w życiu, i że czasami brudne naczynia mogą czekać.

Możemy tulić się w łóżku, śmiać się głośno, rozmawiać o tym co jest w naszych głowach i spędzać razem chwile, których nigdy nie zapomnimy. Tak naprawdę, to Twoja miłość pomoże mi dorosnąć. To twoja miłość sprawi, że moje dzieciństwo stanie się cudowną sceną.

Ale jeśli nie pozwolisz mi wejść w błoto lub bawić się z robakami, jeśli nie będę miał okazji powiedzieć Ci swoich sekretów lub zatrzymać się i wybrać Ci kwiat. Moje dzieciństwo straci część swojej magii i znaczenia.

Mamo, możesz zwolnić: nie musimy się śpieszyć. Wiem, że jesteś zajęta, ale razem możemy zachować radość i prostotę życia. Pozwól mi płakać, pozwól mi się śmiać, pozwól mi marzyć i odkrywać świat.

Nie bój się i nie czuj się obciążona. Pamiętaj, że jednym uściskiem rozświetlasz cały mój świat. Dla mnie nie ma nic lepszego niż poczucie, że jesteś blisko mnie, ponieważ każdego dnia pomagasz mi podlewać korzenie, które sprawiają, że jestem częścią świata.

Nie zapominaj: jedynym spotkaniem, którego nie możesz odłożyć, jest moje dzieciństwo. Jest to bilet w jedną stronę, bez możliwości powrotu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.