Ćwiczenia oddechowe dla dzieci: przydatne wskazówki

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci: przydatne wskazówki
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2019

Odpowiednie oddychanie może okazać się doskonałym sposobem na uspokojenie i kontrolowanie dziecka. Dlatego też wybraliśmy ćwiczenia oddechowe dla dzieci, które będą przydatne w codziennym życiu.

Poniżej znajdziesz najlepsze ćwiczenia oddechowe dla dzieci. Nauczenie dziecka odpowiednich technik oddychania to prosty, a zarazem skuteczny sposób na osiągnięcie wyciszenia fizycznego i umysłowego. Pozwoli zrozumieć maluszkowi, co czuje, jak się rozluźnić i kontrolować swoje emocje.

Świadome oddychanie pozwala dziecku kontrolować uczucia i poprawić swój stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Właśnie dlatego należy je stosować, podobnie jak każdy inny zdrowy nawyk.

Biorąc pod uwagę liczne korzyści związane z właściwym oddychaniem, warto zapewnić maluchowi regularne przerwy na jego ćwiczenie w ciągu dnia. Pokaż mu, w jaki sposób ćwiczenia oddechowe wpływają na to, jak się czuje, co myśli i jak się zachowuje.

Najlepsze ćwiczenia oddechowe dla dzieci

1. Oddychanie z kwiatkiem

Pierwsze z ćwiczeń wymaga wykorzystania wyobraźni. Dziecko powinno usiąść na podłodze ze skrzyżowanymi nogami lub na piętach. Potem zamyka oczy i stara się wsłuchać we własny oddech. W tym momencie zaczyna wyobrażać sobie, że trzyma kwiat.

Następnie bierze bierze głęboki wdech, jakby starało się go powąchać. Potem wypuszcza powietrze, udając, że zdmuchuje płatki. Cały cykl głębokich wdechów i długich wydechów powinno się powtarzać przez kilka minut. Ta technika umożliwi dziecku zwiększenie świadomości odnośnie oddychania.

Dziewczynka dmuchająca w dmuchawiec - ćwiczenia oddechowe dla dzieci

2. Głębokie oddychanie brzuchem

Aby ćwiczyć ten sposób głębokiego oddychania dziecko powinno stanąć w wygodnej pozycji, kładąc prawą rękę na brzuchu, a lewą na klatce piersiowej.

Następnie bierze cztery głębokie oddechy i wydycha powietrze przez nos, z zamkniętymi ustami. To ćwiczenie pozwoli maluchowi poczuć unoszenie się i opadanie brzucha.

Oddychanie głębokie przy wykorzystaniu brzucha powinno trwać kilka minut. Pozwala dziecku rozluźnić się i przemyśleć różne rzeczy. Możliwe, że po kilku sesjach dziecko bardzo polubi to ćwiczenie.

3. Ćwiczenia oddechowe dla dzieci – oddychanie jak słoń

To jedno z najciekawszych i najfajniejszych ćwiczeń oddechowych dla dziecka. Poza tym jest bardzo proste i przypomina zabawę. Aby je wykonać, maluch powinien stanąć prosto z rozstawionymi stopami.

Następnie wyciąga ramiona przed siebie i kładzie dłonie na ziemi, jak słoń. Potem robi wdech przez nos i unosi ramiona nad głowę.

Robiąc wydech przez usta znów opuszcza dłonie na ziemię. Zalecamy powtórzenie tego ćwiczenia trzy razy.

“Świadome oddychanie pozwala dziecku kontrolować uczucia i poprawić swój stan zdrowia fizycznego i psychicznego.”

4. Oddychanie z balonem

To ćwiczenie oddechowe relaksuje dziecko i pozwala mu wykorzystać wyobraźnię. Powiedz maluszkowi, by usiadł wygodnie ze skrzyżowanymi nogami i umieścił ręce przed ustami.

Niech weźmie głęboki wdech przez nos i zrobi wydech przez usta, jakby dmuchało w ogromny balon wypełniony gorącym powietrzem. Kiedy skończy wydech, powinno zrobić powolny wdech, podziwiając unoszący się w powietrzu balon.

Medytująca dziewczynka w białej sukience

5. Oddychanie jak króliczek – ćwiczenia oddechowe dla dzieci

Oto kolejne ćwiczenie, które pomoże dziecku lepiej oddychać. Zachęć pociechę, by wyobraziła sobie, że jest króliczkiem, który wącha powietrze szukając innych królików, marchewek lub bezpiecznego schronienia. Aby tego dokonać musi wdychać powietrze i wypuszczać je przez nos.

Nie ma wątpliwości, że to jedno z najlepszych ćwiczeń dla dzieci, które źle się czują i nie są w stanie poprawnie oddychać. Ta technika pomoże im wyczuć wdechy i wydechy.

Pamiętaj, że te ćwiczenia oddechowe dla dzieci mogą uspokoić Twojego malucha i pomóc mu zapanować nad napadem paniki. Jednak musisz wykazać cierpliwość i poświęcić czas, by nauczyć go różnych sposobów oddychania. Wykorzystaj tą możliwość, by wyposażyć pociechę w narzędzia, które poprawią jej samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Comas, S. (2016). Burbujas de paz: pequeño libro de Mindfulness para niños (y no tan niños). Nube de Tinta.
  • Snel, E. (2008). Tranquilos y atentos como una rana. Animal Genetics. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.