Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci - 5 prostych przykładów

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci - 5 prostych przykładów
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W poniższym artykule znajdziesz proste ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci, które pokażą im, jak należy odpoczywać, by mogły naładować baterie.

Chociaż dzieciństwo to etap rozwoju, podczas którego maluchy są niesamowicie żywotne, to ćwiczenia releksacyjne z pewnością okażą się pomocne. Pomogą dziecku zachować aktywność bez nagłych spadków energii.

Wiedza o tym, jak wyłączyć się na chwilę, zrelaksować i wrócić do działania z jeszcze większym entuzjazmem, zainteresowaniem i możliwością przyswajania nowych treści jest bardzo istotna, bo dzięki niej dziecko będzie w stanie skuteczniej się uczyć.

Może się wydawać, że życie małego dziecka to nieskończone pasmo zabawy. Jednak ponieważ ciągle się uczy, może szybko się zmęczyć, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Proste ćwiczenia relaksacyjne, które opisaliśmy poniżej, nadają się dla dzieci w każdym wieku.

Nie wymagają opanowania skomplikowanych technik, ale trzeba wykazać się przy nich empatią, cierpliwością i wytrwałością.

Nasze ćwiczenia relaksacyjne można wykonywać codziennie, bez wcześniejszego przygotowania.

Proste ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci – 5 propozycji

1. Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe to jedne z najbardziej skutecznych technik relaksacyjnych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Powiedz dziecku, by położyło się wygodnie z łóżku, zamknęło oczy i położyło jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu.

Następnie poproś je by wyobraziło sobie, że bawi się w akordeon i by robiło głęboki i powolny wdech nosem, a wydech delikatnie przez usta.

Zaproś je do wykonania minimum pięciu oddechów, daj mu chwilę wytchnienia i poproś o kolejne powtórzenie. Towarzysz mu w tym ćwiczeniu, by czuło się pewniej w Twojej obecności.

Polecamy wykonywać te ćwiczenia wieczorem, przed pójściem spać i po ciepłej kąpieli. Dzięki temu Twoje dziecko z pewnością spokojnie prześpi całą noc.

Stojąca tyłem dziewczynka przytulająca misia

2. Przytulanie pluszaka

To ćwiczenie pomaga rozluźnić mięśnie u małych dzieci. Polega na poproszeniu dziecka o wzięcie głębokiego wdechu i bardzo mocne przytulenia pluszowej maskotki (lub małego jaśka).

Następnie stopniowo poprowadź je do rozluźnienia napięcia w ramionach podczas wykonywania powolnego wydechu przez usta. Ta technika pozwala uzyskać całkowite rozluźnienie mięśni i uspokojenie myśli.

3. Zabawa z miotełką do kurzu lub piłką

Trzecie z tych prostych ćwiczeń relaksacyjnych może stać się pewnego rodzaju zabawą. Dzięki temu maluch będzie mógł je wykonywać z młodszym rodzeństwem lub przyjaciółmi.

Dziecko kładzie się na wygodnej powierzchni z zamkniętymi oczami, a Ty przesuwasz po jego ciele wzdłuż rąk i nóg miotełkę z piór.

Równie dobrze można wykorzystać miękką, małą piłeczkę. Róbcie tak od trzech do pięciu minut, a następnie zamieńcie się miejscami.

Spróbuj nadzorować to ćwiczenie, aby upewnić się, że jest wykonywane poprawnie.

4. Masaż powierzchniowy

Czwarte proste ćwiczenie relaksacyjne to wykonanie dziecku masażu. Nie musisz być ekspertem. Wystarczy, że poświęcisz czas, by pomóc dziecku się zrelaksować.

Masaż może polecać na gładzeniu pleców dziecka dłońmi w połączeniu z wykorzystaniem olejku eterycznego.

Masaż pleców to nie jedyna opcja. Możesz także spróbować wykonać masaż dłoni lub podeszwy stopy.

Dłonie masujące rękę dziecka - ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci

5. Ćwiczenia wizualizacyjne

Ćwiczenia wizualizacyjne świetnie sprawdzą się przed snem, jeśli dziecko się boi lub obudziło się z powodu koszmaru.

Poprowadź ćwiczenie prosząc malucha, by zamknął oczy. Zacznij gładzić jego czoło. Następnie opisuj miejsca, zdarzenia lub przyjemne obiekty, które ma sobie wyobrazić.

To pomoże mu skoncentrować się na przyjemnych rzeczach i pomału zapomni o koszmarach.

Najłatwiej jest poczytać dziecku lub opowiedzieć mu krótką historię, która je zajmie. Jednak możesz także wybrać tulenie malucha w ramionach i śpiewanie mu kołysanek.

Mamy nadzieję, że te pięć prostych ćwiczeń relaksacyjnych dla dzieci pomoże Ci w trudnych chwilach.

Jeśli uważasz, że dziecko jest zbyt zestresowane w ciągu dnia lub ma zbyt mocno napięte mięśnie, natychmiast zasięgnij porady specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Erkert, A., & Hoppe-Engbring, Y. (2001). Islas de relajación: 77 juegos llenos de fantasía para relajar a los niños y potenciar su creatividad. Oniro.
  • Justo, C. F. (2018). Relajación creativa, creatividad motriz y autoconcepto en una muestra de niños de Educación Infantil. Electronic Journal of Research in Education Psychology, 6(14), 29-50. http://ojs.ual.es/ojs/index.php/EJREP/article/view/1260
  • Nadeau, M. (2001). 24 juegos de relajación: para niños de 5 a 12 años. Sirio.
  • Snel, E. (2013). Tranquilos y atentos como una rana: la meditación para los niños con sus padres. Editorial Kairós.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.