Pokój do nauki dla dziecka: dowiedz się, jak go umeblować i udekorować

Pokój do nauki dla dziecka: dowiedz się, jak go umeblować i udekorować
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pokój do nauki dla dziecka powinien ułatwiać wejście w stan koncentracji. Oprócz tego dobrze byłoby, gdyby inspirował i motywował malucha do nauki. Czytaj dalej, aby poznać pomysły na dekorację pokoju do nauki.

Jeśli chcesz ozdobić pokój do nauki dla dziecka, musisz pamiętać o tym, że ta przestrzeń ma wspomagać koncentrację i zachęcać do odrabiania pracy domowej.

W poniższym artykule znajdziesz podpowiedzi, które pomogą Ci stworzyć taki pokój lub go odmienić. Poznaj kilka inspiracji.

Zanim zaczniesz przygotowywać pokój do nauki dla dziecka

Na samym początku musisz ocenić dostępną przestrzeń i określić potrzeby dziecka. Jeśli to możliwe, wybierz pokój w spokojnej części domu. Upewnij się, że znajduje się z dala od telewizora oraz głośnych miejsc, na przykład kuchni.

Sypialnia dziecka ozdobiona rysunkami

Nie zapominaj, że pokój do nauki dla dziecka powinien umożliwiać koncentrację bez jakichkolwiek elementów rozpraszających. Nie ignoruj również faktu, że główny cel ozdobienia takiego pokoju to stworzenie stymulującego wnętrza, które ułatwi skupienie uwagi.

Dlatego nie wypełniaj pokoju zbyt wieloma rzeczami ani nie stosuj wielu kolorów. Poniżej poznasz więcej szczegółów.

Jak ozdobić pokój do nauki dla dziecka?

1. Meble

Pierwsza podpowiedź dotycząca dekoracji pokoju do nauki dla dziecka jest prosta: nie powinnaś wstawiać do niego zbyt wiele mebli. Niech znajdą się w nim jedynie kluczowe elementy, które umożliwią naukę i przechowywanie potrzebnych przedmiotów, na przykład notatników czy ołówków. Wynika z tego, że podstawowe meble to szafka na książki, biurko, kosz na śmieci i krzesło.

Biurko i krzesło dziecka na tle różowej ściany

Jeśli pokój ma dzielić dwójka dzieci, polecamy urządzić go w formie litery “L”. Dzięki temu każdy maluch będzie miał wystarczająco dużo miejsca na naukę. Z kolei gdy miejsce do nauki znajduje się w tym samym pokoju co łóżko, postaraj się wydzielić obszar do pracy. Nie oznacza to oczywiście, że muszą oddzielać go ściany.

Dobre krzesło

Najważniejszą rolę w pokoju do nauki odgrywa właściwie dobrane krzesło, wykonane w stylu dopasowanym do całego pomieszczenia. Bez względu na to, jaki model wybierzesz, upewnij się, że jest dobrej jakości i zapewni maluszkowi komfort. W końcu będzie spędzał na nim dużo czasu i powinno być mu tak wygodnie, jak to tylko możliwe.

Krzesło zawsze powinno mieć możliwość regulacji. Zadbaj również o to, by było wykonane z materiału, który nie jest zbyt twardy, miało proste oparcie i pozwalało dziecku całkowicie oprzeć głowę. Podpowiadamy także, by nie umieszczać w pokoju przedmiotów wykonanych ze szkła. Mogą być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jeśli się potłuką.

2. Motywy przewodnie i kolory

Dobór odpowiedniej kolorystyki odgrywa ważną rolę w dekorowaniu pokoju do nauki dla dziecka. To on nadaje mu odpowiednią atmosferę. Możesz nawet stworzyć fajny motyw przewodni, który zachęci dziecko do spędzania w nim czasu.

Delikatne kolory to właściwy wybór, bo zmniejszają poziom stresu. Poza tym poprawiają koncentrację i zmniejszają zmęczenie.

Oprócz tego możesz umieścić w pokoju rzeczy, które sprawią, że spodoba się maluchowi. Użyj jego ulubionego koloru lub powieś na ścianie zdjęcia i rysunki.

Dzieci bardzo mocno odczuwają działanie kolorów. Jeśli pokój do nauki dla dziecka wypełni jego ulubiony odcień, z pewnością ułatwi to skupienie uwagi i wzbudzi jego zainteresowanie nauką.

3. Oświetlenie

Na sam koniec zostawiliśmy kluczową kwestię: oświetlenie. Nie tylko odgrywa rolę dekoracyjną, ale także funkcjonalną. Miejsce pracy zawsze musi być odpowiednio oświetlone.

Ciemny pokój sprawi, że dziecko zacznie zasypiać. Z kolei zbyt jasne światło może mu przeszkadzać. Musisz dobrać odpowiednie natężenie.

W ciągu dnia warto wykorzystać dostęp do światła naturalnego. Biurko najlepiej jest ustawić pod dużym oknem, przez które wpadają promienie słoneczne. Oczywiście biurko powinno stać przodem do okna, a nie tyłem.

Planując pokój do nauki dla dziecka powinnaś zawsze brać pod uwagę jego opinie. Warto pozwolić mu wybrać wiele rzeczy, które mu odpowiadają.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.