Zadławienie - co zrobić, gdy moje dziecko boi się podczas jedzenia?

Lęk o zadławienie jest dość rzadką fobią. Dzieci odmawiają przyjmowania pokarmu, bojąc się przełykania. Dowiedz się jak im pomóc.
Zadławienie - co zrobić, gdy moje dziecko boi się podczas jedzenia?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy twój maluch panicznie boi się zakrztuszenia jedzeniem? Czy rezygnuje z jedzenia, z lęku o zadławienie? Oto kilka wskazówek, które pomogą dziecku przejść przez ten lęk w najlepszy możliwy sposób.

Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się jak pomóc twojemu dziecku.

Zadławienie podczas jedzenia: jak mogę pomóc dziecku uporać się z obawą przed tym zjawiskiem?

Lęk przed jedzeniem

Strach przed zadławieniem jest znany jako fagofobia. Jest to specyficzny rodzaj fobii, charakteryzujący się nadmiernym i irracjonalnym lękiem przed połykaniem jedzenia.

W jaki sposób możesz pomóc dziecku przezwyciężyć ten strach? Co robić jeśli twoje dziecko panicznie boi się zadławienia?

Lęk ten to tak zwana fobia specyficzna, oznaczająca strach przed jedzeniem, a właściwie przed samym przełykaniem pokarmu. Jej nazwa przyjęła się z języka greckiego: phagein (jeść) oraz phobos (strach). Osoby cierpiące boją się, że podczas połykania (czy to pokarmów, czy leków, czy płynów) może dojść u nich do zakrztuszenia lub zadławienia.

Stan ten znacząco wpływa na życie osób, które cierpią na tę fobię. Dzieci często odczuwają silny niepokój, gdy przychodzi pora jedzenia, a nawet starają się unikać wszelkich sytuacji związanych z jedzeniem (wizyt u znajomych, szkolnych posiłków).

Czy twoje dziecko cierpi na tę fobię? W poniższym artykule dowiesz się, jak pomóc dziecku przezwyciężyć ten lęk.

Zadławienie – moje dziecko panicznie się boi połykać. Jak mu pomóc?

Strach przed zadławieniem często pojawia się u niektórych dzieci po traumatycznym zakrztuszeniu się jedzeniem. Być może dzieci były świadkiem zadławienia się kogoś innego – rodziców lub kolegów? Istnieje wiele innych powodów, dla których lęk ten może rozwinąć się we wczesnym dzieciństwie.

Moje dziecko boi się zadławienia podczas jedzenia: co mogę zrobić?

Niezależnie od przyczyny tego problemu, ważne jest, aby znaleźć odpowiednie dla twojego dziecka rozwiązanie. Czy chciałbyś pomóc swojemu dziecku przezwyciężyć strach przed zadławieniem?

Oto kilka wskazówek, z których możesz korzystać aby zmniejszyć lęk dziecka podczas posiłków.

Lęk o zadławienie: bądź cierpliwy i spokojny

Fakt, że twoje dziecko nie chce jeść z obawy przed zadławieniem, jest bardzo niepokojący i denerwujący. Pamiętaj jednak, że najważniejsze w tej sytuacji jest zachowanie spokoju.

Zmuszanie dziecka do jedzenia na siłę lub złoszczenie się nic nie pomoże. Źródłem tego lęku jest fobia, a dokładanie negatywnych konotacji tylko ją pogłębi. Irracjonalny lęk przed aktem połykania będzie trwał. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość i sprawić, by posiłki były jak najbardziej bezstresowe i przyjemne.

Jeśli twoje dziecko boi się zadławienia, okaż mu zrozumienie

Ważne jest, aby pokazać dziecku zrozumienie i akceptację jego lęku. Musisz zaoferować maluchowi swoje bezwarunkowe wsparcie. Musi czuć, że ty jesteś przy nim i nie pozwolisz na to, aby stało mu się coś złego.

W takich przypadkach niezbędne jest ustanowienie otwartej i płynnej komunikacji. W ten sposób dziecko poczuje się na tyle komfortowo, aby wyrazić swoje myśli i uczucia dotyczące sytuacji.

Monitoruj czas jedzenia

Jeśli twoje dziecko panicznie boi się połykania, postaraj się monitorować czas posiłków. Pozwoli ci to na upewnianie się, że cały ten proces nie ciągnie się niepotrzebnie w nieskończoność i nie potęguje stresu.

Jeśli twoje dziecko jest zestresowane i nadmiernie spięte, zakończ czas karmienia. Spróbuj nakłonić malucha do kontynuowania jedzenia podczas następnego posiłku, lub gdy trochę się uspokoi.

Spróbujcie jeść wspólne posiłki całą rodziną

Jeśli to możliwe, staraj się jeść w towarzystwie rodziny. W ten sposób twoje dziecko zrozumie, że jest to czas zabawy i wspólnego radosnego spędzania czasu. Oprócz tego, jest to dla dziecka pole do obserwacji zachowań pozostałych członków rodziny.

Maluch zobaczy, że wszyscy jedzą bez żadnych problemów i bez poczucia zagrożenia. Zadławienie nie zdarza się przecież codziennie!

 

Poproś specjalistę psychologa o pomoc

Jeśli po wdrożeniu opisanych powyżej zaleceń sytuacja nie ulegnie poprawie, najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z psychologiem lub terapeutą zaburzeń odżywiania. Specjalista pomoże dziecku pokonać ten irracjonalny strach dzięki specjalistycznej terapii zachowań.

Zadławienie jest możliwe, ale jest szansa na nie jest minimalna. Jeśli dziecko zrozumie, że jedząc w spokoju, bez skakania i mówienia z pełną buzią, może mu zapobiec, na pewno poczuje się pewniej.

Moje dziecko boi się zadławienia podczas jedzenia: co mogę zrobić?

Lęk przed zadławieniem

Zadławienie – znaczenie leczenia tego lęku w zdrowiu dziecka

Jeśli strach przed zadławieniem trwa kilka lat, z czasem może prowadzić do całego szeregu negatywnych konsekwencji. Osoba cierpiąca na fagofobię, może odczuć efekty zarówno fizyczne, jak i psychiczne:

  • Niedożywienie. W drastycznych przypadkach, decydując się na zaprzestanie jedzenia lub przyjmowanie minimalnych ilości pokarmu, chory nie dostarcza organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.
  • Izolacja społeczna. Unikając posiłków z innymi ludźmi (rodziną, przyjaciółmi, kolegami w szkole itp.), dzieci zaczynają dystansować się od otaczających ich osób.
  • Depresja. W najcięższych przypadkach może pojawić się obniżenie nastroju i dyskomfortu psychicznego.

Jak więc możecie zauważyć, nie jest to banalna sprawa – wręcz przeciwnie, może mieć silny wpływ na dobrobyt dziecka. W trosce o zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka, musisz interweniować, gdy tylko zauważysz pojawienie się pierwszych oznak fobii.

Warto rozpocząć terapię jak najszybciej, aby uniknąć pogorszenia się sytuacji dziecka.

Twoje dziecko na pewno będzie wdzięczne jeśli pomożesz mu osiągnąć radość z jedzenia i cieszenia się nowymi smakami. Z tego powodu warto je wspierać i towarzyszyć mu w tym trudnym procesie przezwyciężania fobii lub irracjonalnego strachu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nardone, G. (2012). Miedo, pánico, fobias: la terapia breve. Herder Editorial.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.