Jak zająć dziecko podczas szykowania posiłków? Poznaj kilka przydatnych rad!

Jak zająć dziecko podczas szykowania posiłków? Poznaj kilka przydatnych rad!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 02 września, 2019

Jeśli szukasz sposobów na to, jak zająć dziecko podczas przygotowywania obiadu, mamy dla Ciebie kilka świetnych pomysłów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jako matka z pewnością wiesz, jak czasami trudno jest zająć się dziećmi podczas wykonywania zadań w domu. Ponieważ wiemy, że bycie mamą jest trudne, w tym artykule pokażemy, jak zająć dziecko podczas szykowania obiadu. Przejrzyj naszą listę i wybierz swoje ulubione wskazówki!

Wybór tego, co zrobić na obiad, jest trudny samo w sobie. Jednak zadbanie o to, by dzieci były szczęśliwe i zajęte, podczas gdy mama szykuje jedzenie, jest jeszcze większym wyzwaniem. Szczególnie w przypadku małych dzieci, które wymagają stałego nadzoru. Potrzebują opiekuna znacznie bardziej niż ktokolwiek inny.

Niezależnie od tego, w jaki sposób zajmujesz dzieci podczas przygotowywania obiadu, najważniejsze jest, aby zawsze pozostawały w zasięgu Twojego wzroku. Nawet gdy bawią się ze starszym rodzeństwem, to na Tobie spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci.

Oto krótka lista prostych pomysłów na zapewnienie rozrywki dzieciom podczas przygotowywania obiadu. Mamy nadzieję, że przypadną Ci do gustu!

Jak zająć dzieci podczas przygotowywania obiadu?

1. Rysowanie na zmywarce

Pierwszy pomysł to pozwolenie dzieciom na rysowanie w zmywarce. Tak, dobrze to przeczytałaś. Możesz zmienić zmywarkę w tablicę suchościeralną ze znacznikami. Możesz używać na jej powierzchni markerów do gładkich powierzchni, takich jak tablice, szkło, plastik i okna.

Jak zająć dziecko podczas gotowania posiłków?

Nie musisz się o nic martwić, ponieważ możesz łatwo usunąć rysunki za pomocą wody i ręcznika tak jak za pomocą suchej gumki do wymazywania. Aby dodatkowo skorzystać na tym pomyśle, gdy dzieci skończą rysować, daj im miskę z wodą i pozwól zetrzeć rysunki z powierzchni zmywarki.

2. Zabawa w zlewie

Dzieci uwielbiają wodę! Dlatego dobrym pomysłem na to, jak zająć dziecko, gdy jesteś w kuchni, może okazać się postawienie go na taborecie przed zlewem i odkręcenie wody. Wystarczy, na przykład napełnić filiżankę wodą i w kółko ją przelewać. Trzeba tylko mieć pod ręką ręczniki, na wypadek, gdy woda wyleje się na podłogę.

3. Interaktywne i edukacyjne aplikacje i strony internetowe

Nie każda technologia jest szkodliwa dla małych dzieci. W rzeczywistości aplikacje edukacyjne i strony internetowe mogą zająć dziecko na długi czas, przynosząc przy tym korzyści dla jego rozwoju intelektualnego.

Jest tak wiele opcji do wyboru, że będziesz musiała najpierw się rozejrzeć, aby wybrać najlepsze rozwiązania dla Twoich dzieci. Jesteśmy pewni, że Twoje dzieci je pokochają!

4. Ulubione zabawki

Bez wątpienia są takie zabawki, które dzieci lubią bardziej niż inne, i które są zarezerwowane tylko na specjalne chwile, na przykład, gdy mama robi obiad.

Dlatego warto zachować niektóre ulubione zabawki dzieci i pozwalać im korzystać z nich tylko podczas, gdy jesteś w kuchni. W ten sposób dzieci nie będą się nudzić, gdy Ty będziesz szykować obiad.

5. Pomoc przy szykowaniu obiadu

Na koniec pamiętaj, że małe dzieci uwielbiają mieć poczucie, że pomagają w domu. Oznacza to, że prawdopodobnie pokochają pomaganie w kuchni. Gotowanie dla dzieci, takie jak mieszanie (cokolwiek jest odpowiednie dla ich wieku), mycie naczyń i nakrywanie do stołu sprawi, że będą czuły się zajęte i szczęśliwe.

Jak zająć dziecko w kuchni?

Zalecamy również znalezienie łatwych zadań dla dzieci, takich jak mycie warzyw, odrywanie liści sałaty na sałatkę, mieszanie, a nawet odmierzanie składników. Mogą również pomóc w nakrywaniu do stołu, aby były zajęte, gdy Ty obserwujesz je z kuchni. W ten sposób będą naprawdę produktywne, a Ty będziesz mieć wyjątkowych pomocników szefa kuchni.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, jak zająć dziecko podczas przygotowywania obiadu. Pamiętaj o tych wskazówkach i wybierz swoją ulubioną. W każdym razie mamy nadzieję, że od teraz szykowanie posiłków będzie dla Ciebie przyjemniejsze i mniej stresujące!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Senecky, Y., Agassi, H., Inbar, D., Horesh, N., Diamond, G., Bergman, Y. S., & Apter, A.(2009). Post-adoption depression among adoptive mothers. Journal of Affective Disorders115(1–2), 62–68. https://doi.org/10.1016/j.jad.2008.09.002
  • Payne, J. L., Fields, E. S., Meuchel, J. M., Jaffe, C. J., & Jha, M. (2010). Post adoption depression. Archives of Women’s Mental Health13(2), 147–151. https://doi.org/10.1007/s00737-009-0137-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.