Sen dziecka - kilka ciekawostek na jego temat

Sen dziecka jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dziś zaprezentujemy Ci kilka interesujących faktów na jego temat.
Sen dziecka - kilka ciekawostek na jego temat

Ostatnia aktualizacja: 05 lipca, 2021

Sen dziecka jest bardzo ważny dla jego prawidłowego rozwoju. Zapewnienie dzieciom odpoczynku i wystarczającej ilości snu jest ważne zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. W naszym dzisiejszym artykule opowiemy Wam kilka ciekawostek dotyczących snu u dzieci.

Sen dziecka – ciekawostki z nim związane

Znaczenie snu u dzieci

Sen to czas, kiedy dzieci odpoczywają. Dobry sen jest ważny dla wszystkich, ale szczególnie ważny dla dzieci.

Koszmar senny

Dzieje się tak dlatego, że podczas snu mózg dziecka organizuje i przyswaja to, czego nauczyło się w ciągu dnia. Również podczas snu następuje szczyt produkcji hormonów wzrostu. Dlatego też spanie pomaga dzieciom rozwijać się fizycznie i intelektualnie.

Jeśli jednak dzieci nie śpią dobrze, z biegiem czasu może to mieć poważne skutki uboczne. Na przykład niektóre z nich to drażliwość, problemy z zachowaniem, a nawet zmiany w rozwoju fizycznym i emocjonalnym. W rzeczywistości niedobór snu może nawet opóźnić dojrzewanie płciowe.

Fazy snu

Wyróżniamy dwa główne etapy snu:

  • Sen REM (ang. Rapid Eye Movement – szybki ruch gałek ocznych). W trakcie snu tego typhttps://pieknoumyslu.com/sen-piec-jego-najwazniejszych-faz/u mózg pozostaje aktywny. To najlżejszy etap snu.
  • Sen nie-REM. Jest to najgłębsza faza snu.

W nocy sen dziecka obejmuje z reguły 4 cykle po 90 minut. W każdym cyklu przechodzi przez sen powierzchowny i sen głęboki. Wraz z postępem cyklu w nocy sen staje się głębszy. Gdy dzieci się rozwijają, normalne jest, że sen REM zostaje skrócony. W związku z tym wzrastają fazy nie-REM.

Ile godzin powinny spać dzieci?

Nic dziwnego, że noworodki nie potrzebują takiej samej ilości snu jak nastolatki. W miarę rozwoju organizmu zarówno rodzaj, jak i ilość snu dostosowują się do potrzeb każdego dziecka.

I chociaż każde dziecko jest inne, dzisiaj opowiemy Ci, ile godzin potrzebuje typowy młody człowiek w zależności od wieku. W ten sposób będzie mógł się rozwijać normalnie i unikać konsekwencji, o których wspomnieliśmy wcześniej. Te pory snu obejmują sen w nocy i drzemki w ciągu dnia łącznie:

  • 0-2 miesiące: od 10,5 do 18 godzin.
  • 2-12 miesięcy: od 14 do 15 godzin.
  • 1-3 lata: od 12 do 14 godzin.
  • 3-5 lat: od 11 do 13 godzin.
  • 5-12 lat: od 10 do 11 godzin.

Niektóre wydarzenia, które mają miejsce podczas snu dzieci

Podczas snu mogą mieć miejsce pewne rzeczy, których rozpoznawanie powinieneś opanować. Są to:

Dziecko śpi
  • Koszmary: mają miejsce w fazie REM lub w trakcie lekkiego snu. Dzieci na ogół pamiętają je następnego dnia. Zwykle z czasem jednak znikają. Zalecamy w takim przypadku unikanie przerażających rzeczy przed snem, takich jak horrory w telewizji.
  • Lęki nocne i lunatykowanie: mają miejsce w fazie nie-REM. Następnego dnia dzieci nie pamiętają niczego, co się wtedy wydarzyło. Jeśli jednak spróbujesz obudzić dziecko, aby je uspokoić, może to pogorszyć tylko sytuację. Dlatego najważniejszą rzeczą, aby temu zapobiec, jest upewnienie się, że Twoje dziecko wystarczająco długo i dobrze śpi.
  • Bezdech senny: jest to okres, w którym dzieci przestają na moment oddychać. Najczęściej zdarza się to wskutek przerostu migdałków lub przy nadwadze. Takie dzieci zwykle chrapią, śpią niespokojnie i mogą być drażliwe lub niespokojne w ciągu dnia, ponieważ nie mają wystarczająco dużo odpoczynku. Dlatego ważne jest, aby lekarz prawidłowo zdiagnozował ten stan.

Podsumowanie

Wystarczająca ilość odpoczynku jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dzieci, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Jest to również ważne, aby mogły mieć dobrą jakość życia i wykonywać swoje codzienne czynności z wystarczającą ilością energii.

Dlatego najlepiej jest nauczyć dzieci utrzymywania stabilnej rutyny przed snem. W rzeczywistości znacznie ułatwi to im także pójście spać!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.