Wzrost dzieci: kiedy tak naprawdę przestają rosnąć?

Wzrost dzieci: kiedy tak naprawdę przestają rosnąć?

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2019

Niewiele zjawisk jest dla rodziców bardziej satysfakcjonujących niż obserwowanie, jak ich dzieci dorastają, rozwijają się i przechodzą różne etapy życia. Czy wiesz, kiedy maluchy ostatecznie przestają rosnąć? Od urodzenia do końca okresu dojrzewania dzieci rosną niemal nieprzerwanie. Istnieją różne czynniki, które mogą wpływać wzrost dzieci i ich rozwój. Różne aspekty ich życia decydują o tym, w jakim wieku w końcu przestają rosnąć.

Po pierwsze, ważne jest, aby wyjaśnić, że wzrost dzieci jest podstawowym elementem dojrzewania. Aczkolwiek nie jedynym. Możesz także pomyśleć o tym, jak przybierają na wadze, o ich przyrostach masy mięśniowej i innych fizycznych zmianach, które zachodzą w tym okresie. Mając to na uwadze, wyjaśnimy szczegółowo, dlaczego dzieci rosną tak długo. Dodatkowo przyjrzymy się dokładniej każdej fazie ich rozwoju.

Wzrost dziecka – jakie czynniki o tym decydują?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje kilka wrodzonych i zewnętrznych czynników, które będą miały wpływ na rozwój dziecka lub nastolatka. Oczywiście mogą one mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wydźwięk.

Następnie pokażemy Ci najważniejsze aspekty, które wpływają na ten proces:

Płeć

Chłopcy nie rosną w taki sam sposób jak dziewczęta. Ma to związek z pewnymi problemami genetycznymi: różnice hormonalne między dziewczętami i chłopcami oznaczają, że niektóre fazy, takie jak dojrzewanie płciowe, wystąpią wcześniej niż inne.

Przeciętnie chłopcy są wyżsi niż dziewczęta. Jednak kobiety osiągają swój ostateczny wzrost przed mężczyznami.

Genetyka

Geny odgrywają dużą rolę w tym procesie. Dlatego niektóre grupy etniczne lub osoby z określonego regionu geograficznego, na przykład na dużych wysokościach, mają wrodzone cechy, które zwiększają lub zmniejszają ich wzrost.

Chłopczyk przy miarze

Dieta

Oczywiście zdrowa i zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie dla rosnących dzieci. Maluchy, które dorastają na obszarach o złych warunkach, mogą być niedożywione. Może to poważnie zagrozić ich fizycznemu rozwojowi.

Odpoczynek

Czy wiesz, że somatotropina, czyli hormonu wzrostu, jest produkowana podczas snu? Dlatego sen jest tak ważny. To również powód, dla którego małe dzieci potrzebują więcej snu niż dorośli.

Sen jest niezbędny, aby ciała dzieci mogły wykonywać podstawowe procesy, podczas gdy one wciąż rosną. Dlatego dobrze jest upewnić się, że Twoje dziecko wystarczającą dużo śpi.

Aktywność i zdrowie

Aktywność fizyczna, czy to gry, czy jakiś rodzaj sportu, pomaga w rozwoju kości i stymuluje wzmocnienie i wzrost mięśni.

Z drugiej strony, niektóre choroby, które mogą stać się przewlekłe – na przykład choroba serca, celiakia lub niedobór hormonu wzrostu – mają przeciwny skutek. Innymi słowy, jeśli Twoje dziecko cierpi z powodu którejkolwiek wcześniej wymienionej jednostki chorobowej, wpłynie to na jego wzrost.

“Chłopcy nie rosną w ten sam sposób jak dziewczęta. Ma to związek z pewnymi problemami genetycznymi.”

W jakim wieku dzieci przestają rosnąć?

Dopóki Twoje dziecko nie ma żadnych negatywnych objawów, o których wspomnieliśmy powyżej, istnieje “normalny” wiek, w którym dzieci przestają rosnąć. Ten proces wzrostu zwykle kończy się, gdy około 18 lub 21 roku życia. W tym wieku młodzież doświadcza następujących fizycznych zmian:

  • Zmiana głosu
  • Przybranie na wadze
  • Większe i silniejsze mięśnie
  • Zmiana w wyglądzie ciała, twarzy oraz pojawienie się włosów łonowych
  • Rozwój narządów płciowych, któremu towarzyszą pierwsze seksualne pragnienia

Wzrost dzieci i jego etapy

Dzieci rozwijają się bardzo stopniowo. W ciągu pierwszych kilku lat życia ich zdolności motoryczne i poznawcze będą się zwiększały. Dzieci uczą się poruszać, wyrażać siebie i odnosić się do świata.

W dzieciństwie zdaje się, że przestają rosnąć na moment, a potem szybko rosną. Może to przerazić niektórych rodziców. Jest to jednak całkowicie naturalne.

Lekarz mierząca wzrost chłopca

Najbardziej zauważalne zmiany zachodzą w okresie dojrzewania, który u chłopców ma miejsce między 10 a 15 rokiem życia. To wtedy zaczynają się pojawiać niektóre z wymienionych wcześniej fizycznych zmian. Jest to znak, że przejście do dorosłości już się rozpoczęło.

Wreszcie, mniej więcej pod koniec okresu dojrzewania, ich rozwój zostanie spowolniony. Kiedy osiągną wiek 20 lub 21 lat przestają rosnąć. Oczywiście podany wiek jest to kwestia orientacyjne, ponieważ nie każdy rośnie w tym samym tempie.

Ostatecznie nie powinnaś ignorować żadnych psychologicznych i emocjonalnych aspektów tego procesu. Wzrost dzieci podczas okresu dojrzewania może sprawić, że Twoje pociechy będą zaniepokojone.

Ważne jest, abyś jako rodzic wykorzystywała swoją mądrość i wiedzę na ten temat. Wszystko to po to, by Twoje dziecko czuło się spokojne i pewne podczas tych ważnych przemian.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.