Cyfrowe odłączenie u dzieci - jak je przeprowadzić?

Cyfrowe odłączenie u dzieci - jak je przeprowadzić?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Obecnie korzystanie z ekranów u dzieci nasiliło się, ale wszystko ma rozwiązanie. Pokażemy Wam wskazówki, jak przeprowadzić cyfrowe odłączenie dla dzieci.

Wiele dzieci po trudnej sytuacji, której doświadczyliśmy w marcu w związku z kryzysem zdrowotnym, który dotyka cały świat zaczęło częściej korzystać z urządzeń elektronicznych (telefon komórkowy, komputer, konsola do gier, tablet itp.), co niepokoi wielu z rodziców. Dlatego poniżej zobaczymy kilka kluczy, jak przeprowadzić cyfrowe odłączenie u dzieci.

Internet, używany racjonalnie, jest bardzo przydatnym narzędziem do nauki, sprawdzania informacji, komunikowania się z rodziną lub przyjaciółmi mieszkającymi daleko itp. Problem polega na tym, że nadużywanie tych urządzeń ma wpływ na nastrój oraz zdrowie emocjonalne i fizyczne dzieci.

Cyfrowe odłączenie u dzieci

Wszyscy wiemy, że technologia zbliżyła nas w tych chwilach, kiedy nie mogliśmy odwiedzić rodziny i przyjaciół . Ekrany stały się jedynym oknem na zewnątrz, a ponadto wiele dzieci musi teraz nadal z nich korzystać, ponieważ nie mogą chodzić na zajęcia i muszą uczestniczyć w nich za pośrednictwem połączeń wideo.

Chłopiec z telefonem

Jako rodzice musimy zarządzać ich prawidłowym użytkowaniem i ustanowić szereg zasad, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo podczas przeglądania Internetu. Więc zobaczmy kilka wskazówek, aby nie było to źródłem codziennego stresu.

Baw się z dzieckiem

Każdego dnia musimy spędzać trochę czasu na zabawie z naszymi dziećmi. Możemy to zrobić za pomocą gier planszowych, puzzli, gier, w których każdy z nas przyjmie inną postać lub cokolwiek, co sprzyja kreatywności i wyobraźni.

Ten czas spędzony na zabawie z naszymi dziećmi może stać się dla nich najlepszym czasem, ponieważ dzieci uwielbiają bawić się z rodzicami.

Zaangażuj malucha w prace domowe

Jednym ze sposobów na cyfrowe odłączenie jest danie im pracy domowej odpowiedniej do ich wieku, zdolności i rozwoju. Na przykład sprzątanie pokoju, nakrywanie do stołu, pomoc w przygotowaniu ciasta lub coś innego, w czym mogą uczestniczyć.

W ten sposób dzieci uczą się odpowiedzialności i sprawiają, że czują się ważne, ponieważ pomagają w domu i przynajmniej w tym czasie będą z dala od ekranów.

Promuj czytanie

Każdego dnia powinniśmy spędzić trochę czasu na czytaniu historii. W ten sposób wzrośnie zainteresowanie dziecka czytaniem. Jeśli nasza rodzina składa się z kilku członków możemy zorganizować klub czytelniczy i w ten sposób rozmawiać o różnych książkach, zwłaszcza z dziećmi, które już potrafią czytać.

Ustal jedno miejsce do korzystania z urządzeń elektronicznych

Miejsca, w których można używać ekranów muszą znajdować się w najbardziej socjalnych częściach domu, takich jak salon lub jadalnia, i muszą być używane w towarzystwie. Jeśli używają ich samodzielnie mogą odciąć się od rzeczywistości, a ponadto narazić się na różne niebezpieczeństwa krążące w sieci.

Cyfrowe odłączenie – ustaw kontrolę rodzicielską na urządzeniach, których używają dzieci

Nie możemy pozostawiać w zasięgu dzieci żadnego urządzenia z dostępem do Internetu bez ustanowienia kontroli rodzicielskiej. Jeśli dzieci korzystają z sieci bardzo ważne jest, abyśmy byli obecni lub abyśmy ustawili tę kontrolę dla ich bezpieczeństwa.

Zawsze wybieraj treści dostosowane do wieku dzieci

Kiedy dzieci oglądają filmy lub seriale zawsze musimy się upewnić, że są one odpowiednie dla ich wieku. Treści nieodpowiednie dla ich wieku mogą powodować problemy, ponieważ dzieci nie są na nie przygotowane psychicznie.

Dlatego w miarę możliwości postarajmy się dzielić z nimi codzienną aktywność (oglądanie filmów lub seriali w streamingu, granie w gry itp.).

Cyfrowe odłączenie u dzieci – inne porady

Dziecko z telefonem komórkowym

Porozmawiaj z dzieckiem

Musimy porozmawiać z naszymi dziećmi i powiedzieć im, jak ważne jest, aby mieć na wszystko czas, czyli wywiązywać się ze swoich zadań w odpowiednim czasie i ograniczenia, które będziemy wyznaczać przy użyciu urządzeń.

Zawsze musimy dostosowywać rozmowę do wieku i umiejętności zrozumienia maluchów. Pamiętaj, że musisz być konsekwentny i zgodny z ograniczeniami i zasadami, które wyznaczyłeś.

Zaakceptuj opór

Jeśli dorosłym trudno jest ograniczyć czas korzystania z treści cyfrowych, to tym trudniej jest to zrobić dzieciom. Ich umysły są jeszcze niedojrzałe i łatwe do zniewolenia. Musimy być wyrozumiali i dać im czas na przyswojenie zmian i ich akceptację.

Cyfrowe odłączenie – bądź przykładem dla dziecka

Może to być jedno z najtrudniejszych zadań dla rodziców. Kto nie skorzystał z czasu posiłku lub podczas zabawy dziecka, aby sprawdzić telefon? Powinniśmy tego unikać. Jeśli tego nie zrobimy, cały wysiłek włożony w przestrzeganie powyższych wskazówek będzie bezwartościowy. Dzieci bardziej zwracają uwagę na przykład niż na nasze instrukcje.

Ostatecznie ważne jest, abyśmy skorzystali z tych porad, aby zapewnić udane cyfrowe odłączenie u dzieci. Nie zapominaj, że stopniowo ograniczając korzystanie z urządzeń elektronicznych będziesz chronić Twoje dzieci przed zaburzeniami, takimi jak lęk czy depresja, spowodowanych nadmiernym korzystaniem z ekranów.

Kolejnym aspektem jest odpoczynek w czasie snu, ponieważ unikniemy siedzącego trybu życia, a dodatkowo będziemy mogli chronić wzrok dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • PASTOR, Y., & MONTES-VOZMEDIANO, M. A. N. U. E. L. INFANCIA, RIESGOS EN INTERNET Y VULNERABILIDADES DIGITALES.
  • Vélez, A. P., & Fraile, M. N. (2019). Hábitos de uso de Internet en niños y niñas de 8 a 12 años: un estudio descriptivo. Hamut´ ay, 6(2), 55-68.
  • Villadangos, S. M., & Labrador, F. J. (2009). Menores y nuevas tecnologías (NT):¿ uso o abuso. Anuario de Psicología Clínica y de la Salud, 5(1), 75-83.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.