Język migowy u dziecka: komunikacja niewerbalna

Czy słyszałeś kiedyś o dziecięcym języku migowym? W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym i jego korzyściach dla Ciebie i Twojego dziecka.
Język migowy u dziecka: komunikacja niewerbalna
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Język migowy dziecka daje możliwość komunikowania się z dziećmi bez słów. Jest to szczególnie przydatne dla dzieci, które rozumieją więcej niż potrafią powiedzieć, ponieważ przyswajają sobie język, ale nie potrafią jeszcze jasno się wyrażać.

Ta forma komunikacji zmniejsza uczucie frustracji u dzieci, które nie potrafią wyrazić słowami tego, czego naprawdę chcą.

Czym jest język migowy dziecka?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest to niewerbalna forma komunikacji. Zawiera różne gesty i znaki, które pomagają nam komunikować się z dzieckiem, które jeszcze nie potrafi dobrze mówić. Ponadto Twoje dziecko uczy się używać odpowiednich gestów, aby pokazać dorosłym, czego potrzebuje lub chce, bez poczucia frustracji.

Dziecko macha rączkami

Dziecko, które rozwija się normalnie, może zacząć używać tego rodzaju języka migowego po 9 miesiącu życia. W tym wieku potrafi już zrozumieć gesty i wykorzystywać je w celu poprawy komunikacji z rodzicami.

Co powinieneś wiedzieć o języku migowym?

Aby rodzice mogli nauczyć swoje dzieci tego rodzaju narzędzia, muszą być cierpliwi. Wynika to z tego, że niektóre dzieci uczą się szybciej niż inne. To nie jest dobra ani zła rzecz, oznacza to po prostu, że musisz szanować tempo nauki swojego malucha.

Aby Twój maluch opanował język migowy, musisz słowa lub krótkie frazy, które wypowiadasz, uzupełnić prostymi gestami podczas interakcji z dzieckiem. W ten sposób zacznie ono wychwytywać gesty i ostatecznie będzie w stanie je odtworzyć, gdy będzie chciało wyrazić, że czegoś potrzebuje lub chce.

Ważne jest, aby pamiętać, że nauczenie się tych gestów będzie wymagało dużo konsekwencji i powtórzeń. Nauka może być powolna i nie możesz oczekiwać, że maluchy nauczą się tego od razu, gdy tylko zobaczą dany gest.

Pamiętaj, że będziesz musiał powtarzać gest w różnych momentach, aby dziecko zrozumiało, że każdy z nich służy określonemu celowi. Nie spiesz się. Zamiast tego pozwól dziecku uczyć się we własnym tempie. Najważniejszą rzeczą jest to, że musisz również wypowiadać słowo podczas wykonywania danego gestu.

Zalety i wady dziecięcego języka migowego

Jak wszystko, to narzędzie może mieć swoje zalety i wady. Ważne jest, aby je zrozumieć, aby móc efektywnie korzystać z tego narzędzia. W ten sposób możesz pomóc dziecku komunikować się z Tobą, nawet jeśli jeszcze nie potrafi mówić.

Niektóre z zalet dziecięcego języka migowego to:

Język migowy u dzieci
  • Pomaga poprawić komunikację z dzieckiem, zwłaszcza jeśli jeszcze nie potrafi ono mówić.
  • Dzieci nie są tak sfrustrowane, że nie potrafią jeszcze mówić, ponieważ są w stanie wyrazić swoje potrzeby i pragnienia.
  • Ułatwia to rozwój mowy dziecku, ponieważ ma już ono pewne umiejętności komunikacyjne i intencje.
  • Wzmacnia więź afektywną i emocjonalną między rodzicami a dziećmi. Komunikacja jest niezbędna, a dzięki dziecięcemu językowi migowemu dziecko czuje się bliżej rodziców już od najmłodszych lat.
  • Rodzice są bardziej otwarci, jeśli chodzi o kontakt ze swoimi maluchami.

Nie ma wielu wad dziecięcego języka migowego. Jednakże, gdybyśmy musieli wskazać jedną, powiedzielibyśmy, że jedną z kwestii jest to, że Twoje dziecko może przystosować się do języka migowego, co może opóźnić jego rozwój mowy.

Stałoby się jednak tak tylko wtedy, gdy nadużyjesz tej strategii. Na przykład, jeśli używasz gestów bez wypowiadania na głos słowa za każdym razem, gdy używasz dziecięcego języka migowego.

Wniosek

Język migowy dla dzieci to narzędzie stworzone przez Susan Goodwyn i Lindę Acredolo. Jeśli interesuje Cię ta niewerbalna metoda komunikacji, możesz odwiedzić ich stronę internetową, aby znaleźć więcej informacji na ten interesujący temat.

Możesz poprawić komunikację z dzieckiem, nawet jeśli maluch nie potrafi mówić. Dzieje się tak dlatego, że maluchowi łatwiej jest nauczyć się gestów niż słów.

Więc na co jeszcze czekasz? Twoje dziecko pomyśli, że to zabawa i łatwiej będzie Ci się z nim komunikować. Dodatkowo będziesz w stanie wzmocnić więź z maluchem. Czego chcieć więcej?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.